Automatyzacja pir włącznik i światło

Może ktoś podpowie
jest pir , włącznik, i przekaźnik do oświetlenie
pir ma włączać i wyłączać światło w kuchni w odpowiednich godzinach - to wiem
ale jeśli zapaliłem włącznikiem , to pir nie może go wyłączyć
dopiero jak wyłącze włącznikiem to pir może wł. i wył.
chciałem zrobić flage (switch boolean) w pomocnikach i zrobiłem, potem ustawiać ją jak właczam włącznikiem, potem warunek i na koniec nie zważaj na czujnik pir
Ale samego pomocnika switcha nie mogę już wybrać w autoamtyzacjach jako urządzenie do zmiany stanu.
W NR bym to ogarnął , ale chciałem prostą automatyzacją

i jescze łatwiej :slightly_smiling_face:
jesli tylko włącze włącznikiem , nie ma być reakcji na pir

pir może aktywować swiatło jeśli wyłaczyłem je wcześniej wyłącznikiem

przepraszam za mnogą ilość włącz…ów

:thinking:
2 automatyzacje:

  1. Pir on/off światło
  2. Włącznik on/off z funkcją wyłączenia i włączenia pierwszej automatyzacji
service: automation.turn_off
data:
  stop_actions: true
target:
  entity_id: automation.numer1

Przejrzyj bibliotekę gotowych schematów automatyzacji, są gotowe Blueprints, które spałniają Twoje założenia.

Sam korzystam z tego:

1 polubienie

dzięki za trop, działa :slight_smile: , nie myślałem w ten sposób,

@angler Też dzięki, ale widzę że macie tendencje to przesadnego linkowania.
Nie obrażajcie się, ludzie pytają o prostą rzecz a dostają czytania na 3 dni i są laikami, już nie wspomnę że angielski nie do końca. Sam dzisiaj dostałem po garbie. :slight_smile: a nie z pierwszej łapanki jestem.

Sam korzystam z gotowców, ale w miarę możliwości szukam też wiedzy z podlinkowanych artykułów, bo kopiuj i wklej nie zgłębi twojej wiedzy.

2 polubienia

Jeśli zdecydowałeś się na HA, to przygotuj się na maraton. Zrozumienie jak to wszystko działa pozwala w miarę płynnie pokonywać kolejne dystanse. Wiedzy jest mnóstwo do przyswojenia i bez zrozumienia jak działa, dynamicznie zmieniający się HA, dziś napisane poradniki (gotowce) szybko się dezaktualizują. W praktyce, każda integracja z innym systemem, standardem komunikacji wymusza poznanie jego podstaw. Nie wyobrażam sobie skutecznego wprowadzania rozwiązań bez poznania podstaw działania i czytania, często wielogodzinnego, dokumentacji danych projektów. Często mamy tu nowych użytkowników HA, którzy zafascynowali się możliwościami HA oglądając YT. Często szybkie ścieżki z poradników wideo kończą się ich zniechęceniem, bo diabeł tkwi w szczegółach, a film nie może nudzić i trwać kilka, kilkugodzinnych odcinków. Dlatego też, tak często odsyłam do oficjalnych dokumentacji. Uważam, że to najlepsze źródło aktualnej wiedzy.

3 polubienia