Automatyzacja sterowanie ogrzewaniem - piec gazowy "krzywa grzewcza"

Cześć, mam pytanie odnośnie automatyzacji ogrzewania.
Aktualnie posiadam w każdym pomieszczeniu czujniki temperatury zigbee sonoff z których jest utworzony sensor temperatury średniej w domu. Tym sensorem temperatury średniej aktualnie sterowany jest piec gazowy. Włącza gdy temp spadnie poniżej 20 i wyłącza gdy jest powyżej 21. Gdy temperatura zewnętrzna jest poniżej zera to piec się nie wyłącza i działa w trybie ciągłym. Posiadam również czujnik temperatury zewnętrznej.
I tu moje pytanie. Jak zrobić z tych czujników + czujnik temp. zewnętrznej “krzywą grzewczą” ?
Czy jest to w ogóle możliwe ?

Masz dom parterowy czy z piętrem. Bo jeśli ten drugi i masz otwarta klatkę schodową to w większym stopniu wpływ na prace kotła powinny mieć czujniki zlokalizowane na dole.
U mnie na dole grzejniki pracują na full, a na piętrze są prawie zimne, a mimo to różnica temperatur jest znaczna:
image

Rozumiem, że ogrzewanie masz oparte o grzejniki, bo w przypadku podłogówki jest dość duża bezwładność. Piszesz, że piec się włącza i wyłącza, czyli pracuje na określonej temperaturze czynnika w instalacji na wyjściu z kotła, a jedyne na co masz wpływ to załączenie i wyłączenie funkcji grzania.
Czy sterujesz również pompami obiegowymi? Czy pracują cały czas.

Krzywa grzewcza, to bardzo indywidualna sprawa dla danego budynku i instalacji. Może być wykorzystana w kotłach w których masz wpływ na temperaturę czynnika grzewczego przy wyjściu z kotła. Jeśli nie masz możliwości modulacji płomienia to twoje oszczędności mogą być znikome. Weź pod uwagę to, że kotły gazowe nie lubią pracy impulsowej załącz/wyłącz w krótkich odstępach czasu. Takie sterowanie może cię wpędzić w niepotrzebne koszty serwisowe.

Dom piętrowy. Ciepło z dołu nie idzie do góry u mnie, sprawdzałem. Ogrzewanie 100% grzejnikowe.
PIEC: Buderus GB-122i KH (1,9-25,2 kW)
Temp. obiegu C.O - 50 st C
Aktualnie wygląda w praktyce to tak:
Gdy temp na zewnątrz powyżej zera to grzej ok godzinę i przez 2-3 godziny nie grzeje
Gdy temp na zewnątrz poniżej zera to grzeje cały czas. Wtedy Termostaty TUYA przejmują kontrolę nad temperaturą w pomieszczeniach.
Jestem ciekaw innych pomysłów, dlatego pytam.

Jak sterowany jest piec? To podstawowe pytanie. Czy działa z modulację mocy czy tylko ON/OFF?

Jedyne sterowanie jakie jest podłączone pod piec to bezpotencjałowy przekaźnik sonoff.

Na początek sprawdź jakim protokołem gada Twój piec, przy sterowaniu “inteligentnym”? Czyli w jaki sposób odbywa się komunikacja z dedykowanym sterowniku producenta (takim z krzywą grzania). Tak abyś mógł sprawdzić czy jest jakiś sposób na “inteligentne” sterownie piecem przez NR czy HA.

Lektura:

Wiem że jest integracja HA dla modułu Buderusa Logamatic web KM200, który współpracuje z moim piecem. Jednak cena modułu jest zaporowa.
Piec z dedykowanym sterownikiem RC310 komunikuje się za pomocą EMS Plus.

Za Ciebie nie będę szukał… ale chyba masz łatwiej niż inni z OpenThem.
Taki gotowy projekt bramki:

1 polubienie

Tak mogę potwierdzić że ta integracja dział z Km200.wskazuje nawet szacunkowe zużycie gazu przez kocioł,a takiej opcji nie ma nawet w sterowniki rc310(nawet się pokrywa z licznikiem)Ja kupowałem cały zestaw z bramką Km200, wtedy wyszło za nią około 300zl,teraz to faktycznie cena kosmos

A możesz powiedzieć jak to zrobiłeś? u mnie nie chce przejść

Pytasz o integrację?

Witam. Chcę trochę odświeżyć ten temat. Czy jest możliwość w NodeRed zrobić automatykę polegająca na sterowaniu zaworem mieszającym na wyjściu którego będzie zamontowana czujka temperatury. Temperatura na zaworze ustawiana w zależności od wskazania temperatury zewnętrznej. Czyli krzywa grzewcza, pogodówka. Moduł dodatkowy do pompy Panasonica trochę kosztuje a muszę zrobić dwa obiegi z różnymi temperaturami.

Na pewno nie uzyskasz pomocy w tym miejscu, ale żeby nie być takim moderatorem napiszę, nie podajesz najważniejszych informacji i oczekujesz odpowiedzi. Napisz w dziale NR czy i jak możesz sterować tym zaworem 3D bo od tego dużo zależy.

ok. Ja tylko Zapytałem czy jest taka możliwość w NR? i chyba podałem wystarczające informacje o co mi chodzi. W temacie jest krzywa grzewcza i o to mi chodzi

Możliwość jest, sam steruję przepustnicą kominka na podstawie dwóch czujników temperatury

No właśnie o to mi chodzi. Jeden czujnik mierzy temperaturę zewnętrzną i na podstawie tej temperatury zawór ma ustawić odpowiednią temperaturę na wyjściu. Chce do tego wykorzystać ESP i sterować przekaźnikami które będą albo zamykać albo otwierać zawór mieszający.

Nie pisz jednego posta pod drugim , bo dostaniesz ostrzeżenie, a w dalszej konsekwencji posty polecą do kosza. Co do przepływu w NR , napisz w dziale NR to podeślę dwa różne przykłady, po drobnej modyfikacji będziesz miał gotowca.

Założyłem nowy temat w Dziale NR. Sterowanie zaworem mieszającym C.O