Automatyzacja świateł przy użyciu włącznika + czujka ruchu

Cześć,

Mam problem z zaprogramowaniem automatyzacji, z pozoru prostej natomiast ja poległem.

Mam włącznik światła na schodach zigbee mechaniczny monostabilny zintegrowany w HA oraz czujnik ruchu aqara zigbee

Nie wiem, jak mogę zautomatyzować światło w ten sposób, że: jeśli włączę je włącznikiem to czujka ruchu będzie nieaktywna (nieaktywna w automatyzacji) i światło nie zgasi mi się w nieoczekiwanym momencie. Natomiast jeśli nie dotknę przełącznika to czujka ruchu włączy światło i wyłączy je gdy ruch się zakończy (np. za dwie minuty od momentu braku wykrywania ruchu)

Dotychczas mam po prostu zaprogramowaną automatyzację zapalanie światła po wykryciu ruchu przez czujkę z warunkiem wschód i zachód słońca i dodatkową - gaszenie światła gdy czujka ruchu przestanie wykrywać ruch. Działa, ale nie uwzględnia włącznika.

Czy wystarczy dodać warunek z odpytywaniem stanu włącznika? Co jeśli czujka widzi mnie zanim zdecyduje włączyć światło za pomocą włącznika?

Przeszukaj Blueprints, może coś znajdziesz dla siebie.

https://community.home-assistant.io/c/blueprints-exchange/53

:thinking:
Ja bym spróbował na dwie automatyzacje:
Pierwsza to jest ta co posiadasz (ruch włącz, brak ruch wyłącz)
Druga, włącznik jest wyzwalaczem wyłączenia automatyzacji “pierwszej”

...
action:
  - service: automation.turn_off
    data:
      stop_actions: true
    target:
      entity_id: automation.ruch_on_lights

Pierwsza będzie automatem druga trybem manualnym.
Można ustawić tak aby po kliknięciu włącznika
Włącz światło, zatrzymaj automatyzacje, opóźnienie x minut, włącz automatyzacje
lub
Włącz światło, zatrzymaj automatyzacje, czekaj na kliknięcie, wyłącz światło, włącz automatyzacje.

To jest genialne, ale czy nie potrzebuję wtedy dodatkowego włącznika? W obecnym stanie automatyzacja (czujnik) ruchu spowoduje kliknięcie przełącznika i światło się nie wyłączy… tak to rozumiem …

a automatyzacja w stylu:
“jak czujka wykryje ruch” to sprawdź warunek “czy włącznik jest wyłączony”. Jak tak, to “zapal światło”. Jak nie to “wyłącz światło”

Wówczas:

  1. Jak włączysz światło włącznikiem, to nic się nie będzie działo (bo nie jest to triggerem automatyzacji)
  2. Jak będzie wyłączone światło i czujka wykryje ruch, to włączy światło.
  3. Tak długo jak czujka będzie wykrywała ruch i będzie włączone światło, to nie będzie działo się nic
  4. Jak wyłączysz światło włącznikiem, to światło się wyłączy
  5. Jak czujka przestanie wykrywać ruch, to wyłącz światło.

Nie jestem pewien czy na 100% pkt 5 zadziała. Jak nie to można dodać drugą automatyzację:
“jak czujka przestanie wykrywać ruch” to sprawdź warunek “czy włącznik jest włączony”. Jak tak, to “wyłącz światło”.