Automatyzacja - Uruchom - jak zrobić do tego przycisk

Dzień Dobry,
Zaczynam obsługę HA, już od około miesiąca konfiguruję potrzebne rzeczy.
Teraz napotkałem na problem, co chcę zrobić:

Utworzyłem automatyzację która uruchamia mi przełącznik na 1 godzinę.

Działa to bardzo dobrze jak wejdę w automatyzację i po prawej stronie na trzech kropkach na automatyzacji klikę uruchom,

jednakże chcę dodać przycisk na pulpit który będzie wywołytwał akcję jak po naciśnśnięciu Uruchom opisaną wcześniej. (Przycisk włącz i wyłącz automatyzację udało mi się dodać alr to nie o to chodziło).

Jacek

Utwórz pomocnika “Przełącznik” i za jego pomocą włączysz lub wyłączysz automatyzację.

Napisałem że taki przycisk mam.

Nie chodzi o włącz wyłącz automatyzacja tylko o Uruchom.

description: ""
trigger: []
condition:
  - condition: time
    after: "05:00:00"
    before: "23:00:00"
    weekday:
      - mon
      - tue
      - wed
      - thu
      - fri
      - sat
      - sun
action:
  - type: turn_on
    device_id: 5581b1ce80896ce91740b3f71e9a592e
    entity_id: switch.terma_socket
    domain: switch
  - delay:
      hours: 1
      minutes: 0
      seconds: 0
      milliseconds: 0
  - type: turn_off
    device_id: 5581b1ce80896ce91740b3f71e9a592e
    entity_id: switch.terma_socket
    domain: switch
mode: single

Nie korzystam z natywnych automatyzacji ale co za różnica włącz a uruchom?

Taka, że wylaczona się nie uruchomi.

Przykladowe rozwiązanie

Dziękuję,
szopen ta droga jak najbardziej OK.

rafkan - sugestia z pomocnikiem naprowadziła mnie na takie rozwiązanie, które jest podobne do zaproponowanego przez szopen

Dziękuję problem rozwiązany do zamknięcia.

alias: "123"
description: ""
trigger:
  - platform: state
    entity_id:
      - input_boolean.przelacznik
    from: "off"
    to: "on"
condition: []
action:
  - type: turn_on
    device_id: 0ee0a4a07b7f30ff212709db7e8ed945
    entity_id: switch.sonoff_1000eb3671
    domain: switch
  - delay:
      hours: 0
      minutes: 0
      seconds: 5
      milliseconds: 0
  - type: turn_off
    device_id: 0ee0a4a07b7f30ff212709db7e8ed945
    entity_id: switch.sonoff_1000eb3671
    domain: switch
  - service: input_boolean.turn_off
    data: {}
    target:
      entity_id: input_boolean.przelacznik
mode: single

A tak?

alias: wylacz_grzejnik_lazienka_po_1h
description: ""
trigger:
  - platform: device
    type: turned_on
    device_id: 84fb9667b42add998e7c9df88b12c1f1
    entity_id: switch.grzejnik_lazienka_2
    domain: switch
    for:
      hours: 1
      minutes: 0
      seconds: 0
condition: []
action:
  - type: turn_off
    device_id: 84fb9667b42add998e7c9df88b12c1f1
    entity_id: switch.grzejnik_lazienka_2
    domain: switch
mode: single

Automatyzacja pilnuje stanu przełącznika, gdy zostaje włączony odmierza godzinę aby go wyłączyć. Mam tak pozabezpieczane różne rzeczy i działa bezbłędnie nie blokując możliwości ręcznej obsługi czy nie przeszkadza innym automatyzacjom. Nie trzeba nic specjalnie do pulpitu dodawać, działa na przełączniku konkretnego urządzenia.


edit:

Nie, po restarcie grzejnik już się nie włączy. Nie korzystam z pomocnika typu timer który po restarcie odtwarza swój stan. Poza tym to zabezpieczenie jakby np. czujnik padł, inny skrypt nadal robi swoje i wyłączy grzejnik po osiągnięciu temperatury na co u mnie nigdy nie trzeba było więcej niż godzina.

1 polubienie

Dziękuję,
tutaj po włączeniu przełącznika wyłącza go po godzinie, może to i sposób na zabezpieczenia jak piszesz.
Ja czasami potrzebuję włączyć przełącznik bez warunków, dlatego potrzebowałem albo przycisku uruchamiający automatykę, który mogłem umieścić na pulpicie.

Jacek

To zrób prosty test: np. po 30 albo 50 minutach działania tej automatyzacji proszę zrestartuj HA i opisz co się stanie? Wg mnie, po restarcie HA automatyzacja uruchomi się ponownie i będzie od nowa odmierzała godzinę do wyłączenie grzejnika.

Edit: @Zbign proszę nie kasuj treści poprzednich swoich postów (usunąłeś cały kod automatyzacji) bo zatraca się sens całej dyskusji.

@macek , w mojej automatyzacji którą podałem powyżej, realizowanej za pomocą wyłącznika, po restarce HA pojawia się właśnie sytuacja, ze liczy czas od nowa.

Masz pomysł na rozwiązanie tego problemu?

Jacek

Wybacz, ale odpowiadałem z linka w mailu. Jak się okazało dodało nową odpowiedź jak i zedytowało wcześniejszy post. Za jednym razem. Nie wiem dlaczego. Może admin przywróci poprzednią wersję postu.

To była twoja edycja


jako moderatorzy możemy podejrzeć co się tam działo i dokonać zmian, ale zwykli użytkownicy nie w każdej sytuacji mogą podglądać edycje (a większość nie zdaje sobie sprawy z takiej możliwości)

Jak rozumiem wyrażasz zgodę na edycję przywracającą starą treść, jakkolwiek nie wnikając w szczegóły musisz bardziej kontrolować co robisz, bo takie edycje dodają nam roboty, bo tu to nie jest tylko kwestia tylko cofnięcia wersji (przysłowiowy “jeden klik”), ale też zachowania obecnej treści.