Automatyzacje - w czasie rzeczywistym?

Hej!
Dopiero zaczynam przygodę z HA, więc moje pytania mogą być tendencyjne :slight_smile:

Mam zainstalowany HA, podpięte czujniki, gniazdka elektryczne przeflashowane na tasmotę, przełączniki sonoff, czujniki na wemos, uruchomiony broker mqtt, oświetlenie - i działa świetnie. Robię teraz krok dalej i przygotowuję prostą automatykę. Z naciskiem na “prostą”, czyli “jak pobór mocy na gniazdku >100W to zapal LED”, “jak jest za ciemno to włącz w lampie tryb nocny” - czyli trywiał.

Zauważyłem jednak, że automatyka jest daleka od szybkości. Czyli jak się robi ciemno to lampka się zapala, ale po dłuuugim czasie, rzędu minut. Znalazłem błąd - domyślnie urządzenia na tasmocie wysyłają stan co 300 sekund, a niektóre urządzenia nawet i dłużej. Można to nieco “stuningować” i tasmotę zmusić do wysyłania co 10 sekund, niemniej to również trochę za długo. Poza tym jest to słabe rozwiązanie, bo nie ma sensu aby przez całą noc gniazdko dobijało się do HA co 10 sekund.

Moje pytanie jest zatem następujące - czy jest możliwe “przyśpieszenie” reakcji HA w maksymalnie prosty sposób? Tak aby reagował błyskawicznie, czyli “włączał światło jak tylko wykryje ruch” (a nie po minucie), “wysłał powiadomienie jak otworzy się okno” (a nie po 5 minutach) itp.

Domyślam się, że zależy to w dużej mierze od samego urządzenia, czyli jak szybko wyśle informację do HA, ale czy są jakieś systemowe sposoby aby zmniejszyć inercyjność automatyki?

TX z góry za porady!

Ten parametr nie ma nic wspólnego z szybkością włączania urządzeń w HA, jak sam napisałeś parametr ten odpowiada za:

Opisz swoja konfiguracje sprzętową, pokaż jakąś automatyzacje której używasz , nie spotkałem się z 5 minutowymi opóźnianiami w HA nawet Chmura Tuya działa szybciej :slight_smile:

Opóźnienia mogą wynikać ze stanu twojej sieci, obciążenia twojego systemu ( Procesor 100% ) z HA .
Więc zanim będziemy dalej dochodzić dlaczego tak jest opisz swój system na którym masz HA, jakie dodatki- integracje masz zainstalowane
@Maurycy

Czyli - HA nie ma tu nic do rzeczy i wszystko jest winą urządzeń, które “zbyt leniwie” informują HA o swoim statusie?

Co do szybkości: przełączniki działają błyskawicznie. Czyli kliknięcie na przełącznik lub suwak w HA od razu włącza/wyłącza urządzenie. Jeżeli włączę np. lampkę z z pilota, to i w HA od razu widzę zmianę stanu.

A automatyzację mam prostą, chciałbym np. włączyć lampkę jak włączę komputer. Sprawdzam więc moc pobieraną, robię automatyzację i po włączeniu komputera czekam na paręnaście sekund zanim załączy się lampka.

HA ma tu do rzeczy bo nic nie napisałeś na jakim sprzęcie to siedzi - czy postawiłeś jako VM czy jako natywna instalacja i jakie masz obciążenie CPU.
Odpowiem na Twoje pytanie - niektóre wtyczki mam raportowanie co 10 s właśnie do automatyzacji i działa to błyskawicznie a praktycznie jak wtyczka zaraportuje nowy stan i też badam stan poboru mocy.
Dwa sieć WIFI też ma znaczenie - kanał , zakłócenia od innych sieci oraz jak router tym zarządza.
Pytań dużo a odpowiedzi mało.

Myślę że sama instalacja nie ma nic do rzeczy. Jedno HA zainstalowanie na NAS, drugie na PC w dokerze. Wifi bezproblemowe, router blisko i kanały OK.

Ale chyba rozumiem - HA działa szybko, ale urządzenia raportują za wolno…

Chwila moment…Masz dwie instalacje HA bo tak to napisałeś ?
Bo ma być tylko jedno HA a nie dwa w jednej sieci ( drugie to raczej testowo się stawia ).

Jest OK, są w różnych podsieciach. Testuję różne rozwiązania sprzętowo-programowe zanim zdecyduję się na konkretne rozwiązanie.

Więc daj parametr na Tasmocie na przykładowe 10s i tylko tyle będziesz czekał na zmianę stanu.
A zaśmiecaniem bazy się nie martw - po to ona jest.

Hmmm, aż się prosi, aby zrobić akcje bazujące nie na timerach, a na zdarzeniach. Czyli zamiast “wyślij co 10 sek dane” to “wyślij informacje, gdy zmieni się wartość”. Ale to już chyba w Tasmotę trzeba się wgryźć…

Nie. Nie rozumiesz chyba tego. Wtyczka wyśle swój stan co 10 s bo tak ma robić.
To HA ma zareagować na wyzwalacz a skoro muli to nie zwalaj na wtyczkę tylko na swoją konfigurację - bo uważasz że jest OK.

Nas interesuje to u Ciebie a unikasz odpowiedzi jak ognia :
image
image

A tak wygląda przykładowy kod kiedy ma być podjęta akcja po wykryciu wyzwalacza :

alias: KOMPUTER OFF
description: ''
trigger:
  - platform: device
    domain: mqtt
    device_id: 12dc83dc8d9c5d9b933a489953e39b2f
    type: action
    subtype: double
    discovery_id: 0x00158d000771cf36 action_double
  - type: power
    platform: device
    device_id: f8ed8b289d78faffe0a09f98cc9fc7dc
    entity_id: sensor.komputer_energy_power
    domain: sensor
    below: 60
condition: []
action:
  - scene: scene.wylacz_komputer
mode: single


tak, wiem, duży load, ale to jeden skrypt dobija się do CPU). Procesor to AMD G-T56N Processor, ale HA działa zaskakująco responsywnie - klikanie w interfejsie, telefonie bez zacięć.

Mój automat:

- id: '1642366424921'
  alias: LAMPKA_OFF
  description: ''
  trigger:
  - type: power
    platform: device
    device_id: 1b0d6d81d6c3467a2417bde606ec9cbf
    entity_id: sensor.gosund_komp_energy_power
    domain: sensor
    below: 50
    for:
      hours: 0
      minutes: 0
      seconds: 2
  condition: []
  action:
  - type: turn_off
    device_id: fae4f5144eda070f264bfe25562b2809
    entity_id: switch.gosund111_1
    domain: switch
  mode: single

Masz naprawdę cienki CPU wiec nie wymagaj cudów od niego. To nie będzie BMW.
Dodasz parę fjuczerów i Ha Ci się zatka na amen.
Uwierz mi że responsywność HA jest naprawdę duża - ja nie czekam tylko automatyzacje robią się od razu. Fakt że nie używam NR a wbudowanego edytora.

więc po 2 sekundach od wyłączenia ( max po 12s dodając przykładowe raportowanie wtyczki ) lampka Ci zgaśnie.

Dokładnie! A chciałbym max po 2-3 (2 sek na sprawdzenie warunku i z sekundę przemielenia informacji przez system. Czyli jednak - urządzenia do ogarnięcia, a nie HA (z dokładnością do wydajności sprzętu, oczywiście) :slight_smile:

Daj se na Tasmocie że ma wysyłać stan co 1 sekundę.
Tak , sprzęt - postaw HA na czymś mocniejszym a wtedy osiągniesz założony parametr.
Nikt nie pisze że HA będzie TANIO bo nie będzie.

Panowie tu nie ma co mędrkować - Tasmota wysyłą natychmiast każdą zmianę stanu.
Autor nie z tego tematu czyta stan, czyta z telemery który wysyłąny jest rzeczywiście co 300
Problem był przerabiany

1 polubienie

Niestety Tasmota ma czas min 10sek, pewnie dałoby się zmienić na mniej, ale to wymaga ręcznego kompilowania firmware zapewne.

Edit: Dzięki @RobinI30 !

A czytasz co My Ci piszemy ? Chyba nie. No może jednak tak.

Zostaw ten czas w spokoju !! nie do tego służy.

1 polubienie

OK, czytam tamten watek i rzeczywiście “wpadłem w pułapkę zasady działania MQTT i własnych wyobrażeń.” :slight_smile:

To takie zabezpieczenie, żeby ktoś bez wiedzy jak to wszystko działa, nie wpisał tam 1s :wink:.

2 polubienia