Autorskie moduły na szynę DIN do ESPHome. Projekt EasyLink DIN PCB

Cześć,
Chciałem podzielić się rozwiązaniem, które zbudowałem jako centralny sterownik mojego SmartHome.

Dlaczego to zrobiłem:
Po pierwsze rozwiązania, które probowałem albo nie spełniły moich oczekiwań w ramach “sterowalności” albo działały słabo przez mało stabilne połączenia. Problemem też był średni montaż w mojej rozdzielnicy. Ostatecznie po trzech próbach przekładania wszystkiego dałem sobie na jakiś czas spokój.
Po drugie projektowanie produktów, szczególnie w formule otwartej (open hardware), to świetna zabawa. Mam w tym obszarze minimalne doświadczenie z przed kilku lat ale ogólnie traktuje to jako hobby.

Mam pełną świadomość, że istnieją inne, pewnie lepsze, tańsze lub bardziej popularne rozwiązania ale mimo wszystko postanowiłem spróbować swoich sił.

Projekt miał kilka założeń:

  1. Powinien być modułowy tak żeby poszczególne moduły mogły być wykorzystywane w różnych konfiguracjach przy różnych funkcjach tj, sterowanie światłem, żaluzjami, pompą do wody itp.
  2. Wykorzystanie standardowych obudów na szynę DIN w możliwie kompaktowej formie
  3. Lutowane połączenia pomiędzy modułami, zewnętrzne przewody łączone na zakręcane zlącza.

To co już mam to trzy moduły w wersji pierwszej: główny moduł na płytkę esp32-dev-wroom z zasilaczem 15W, 4-kanałowy przekaźnik 10A, moduł do podłaczenia przycisków zewnętrznych.

Za pomocą tych modułów zrealizowałem zarządzanie żaluzjami w moim domu tak, żeby z jednej strony lokalnie działało sterowanie przyciskami góra/dół a z drugiej automatyzacja z HomeAssitanta. To jak wygląda to z esphome możecie zobaczyć tutaj: GitHub - smigielski/EasyLink: Streamline home automation with DIN rail-mounted PCBs, ESPHome integration, and modular design. Say goodbye to cable clutter!.

Będę chciał projekt rozwijać więc jak macie jakieś potrzeby to będę wdzięczny za podpowiedź co Waszym zdaniem jest potrzebne a co stanowi problem w obecnych rozwiązaniach. Pozostało mi też kilka płytek z pierwszego prototypu więc jakby ktoś był zainteresowany to zapraszam na priv.

1 polubienie

Pracuje właśnie nad modułem konwertera analogowego tak, żeby można było podłączyć czujniki analogowe takie jak przetwornik ciśnienia, thermistor, itp:

Schemat wstepnie już mam:

To nad czym się jeszcze zastanawiam to czy potrzebne jest jakieś dodatkowe stabilizowanie zasilania. Obecnie bardzo szumi:

oraz czy nie zastosować jakiegoś filtra prostego filtra RC.

1 polubienie