Bezpieczne ładowanie Telefonu

Mając do dyspozycji jakiekolwiek gniazdo smart można się zabezpieczyć przed szybką degradacją baterii w telefonie i bezpiecznie ładować telefon turbo ładowarką (jeśli producent telefonu / baterii na to pozwala).
Jak wiadomo, obecnie chyba w większości telefonów stosowane są baterie z ogniwami litowo-jonowymi. Z ich charakterystyki wynika - z tego co pamiętam - że nie lubią być rozładowywane poniżej 20% i ładowane powyżej 80% by nie skracać ich żywotności.

I tu możemy zaprząc do tego naszego kamerdynera, czyli HA
image

  1. Sprawdzamy czy poziom naładowania telefonu przekroczył 80%
  2. Sprawdzamy czy telefon się ładuje
  3. Jeśli oba warunki spełnione to wyłączamy gniazdo z ładowarką.

Działa jeśli używamy Home Assistant App na swoim telefonie.
By to działało bez błędów - wszystkie zdefiniowane telefony na karcie procesu trzeba ładować jedną ładowarką.

4 polubienia

Fajny poradnik, jestem na etapie dodawania urządzeń do HA i na pewno coś takiego będę chciał zrobić. Daję :yellow_heart:

według mnie nic dobrego z tego nie wynika,
aby integracja działała, telefon cały czas musi wysyłać dane takie jak stan baterii, ciągłe podłączenie LTE / WIFI, oraz nie zabijać aplikacji w tle, co oczywiście wyczerpuje baterie,
i co ze scenariuszem gdy telefon naładuje się do 80 %, sam telefon w stanie czuwania + ciągłe podłączenie np do WIFI zużywa baterie, więc spada na 79% zostaje doładowana do 80% i tak cały czas do momentu odłączenia urządzenia,
oczywiście można ustawić ramy czasowe np ładuj godzinę przed moją pobudką, ale czasem są sytuacje w których musimy wstać wcześniej,

myślę, że odpowiednie obchodzenie się z baterią po przez jej nadmierne nie wychładzanie w okresie zimowym, nie dopuszczanie do nadmiernego nagrzania w lato oraz nie rozładowywanie do zera, dużo lepiej wpłynie na jej kondycję niż ładowanie baterii powyżej 80%, aczkolwiek sam proces technologiczny wytwarzania ogniw dla smartfonów z utrudnionym dostępem do baterii jest dopiero w fazie przed rewolucyjną

1 polubienie

Z mojego doświadczenia wynika że telefon przy podłączonej “turbo ładowarce” nigdy nie wyłącza ładowania na 80% tylko zawsze powyżej (nawet na 82%-89% dlatego, że interwały z przekazywaniem informacji o stanie telefonu są odległe - wynoszą kilka minut.
Proces nie zakłada włączenia gniazdka po spadku poniżej 80% - po zakończeniu ładowania, więc nie ma tu niebezpieczeństwa efektu “jojo” ładowania dla baterii. Aby wznowić ładowanie należy ręcznie włączyć przycisk w Smart gniazdku.
HA app działa w tle i zużywa baterie, ale nie stanowi on dla mnie takiego obciążenia bym musiał co chwilę ładować telefon. Na noc nie wyłączam ani WiFi, ani pakietowej transmisji danych w telefonie dlatego też nie robi mi to różnicy.

Każdy ma swoje doświadczenia, przemyślenia i inaczej korzysta z przedmiotów codziennego użytku.Ten proces jest przykładem jak można korzystać z HA - jednym z pomysłów.

1 polubienie

cześć,
Też próbowałem ustawić wyłączenie ładowarki powyżej 80%, ale HA nie czyta stanu baterii, jeśli telefon jest nieaktywny. Po wybudzeniu ekranu dopiero odśwież sie stan baterii w HA. to winna konfiguracji HA, czy aplikacji w telefonie?

Wydaje mi się że ustawień aplikacji na telefonie.


sprawdź jak masz ustawioną tą opcje

Mam tak ustawione. Może status jest odczytywany raz na kilkanaście minut? Muszę to jeszcze sprawdzić.

Witam. Mam podobne zagadnienie. Proszę podpowiedzcie jakiej najprostrzej aplikacji użyć na Androida 4,0,4, aby monitorować poziom baterii w starym smartfonie. Wykorzystuję go nieraz jako IP Webcam, a jeden już mi rozsadziła bateria więc chcę podładowywać co jakiś czas. Apka HA ani Ariela nie działa na Androidzie 4.