Bezsprzętowy licznik zużycia wody MPWiK Wrocław

Większość użytkowników HA ma problem z odczytem wskazań liczników niektórych mediów (woda, gaz) i zaciąganiem tych danych do HA. Zwykle potrzebne są jakieś wydumane urządzenia odczytujące mechaniczny licznik. Ja tymczasem na swoim koncie na stronie MPWiK Wrocław znalazłem tabelę z godzinowymi/dobowymi/miesięcznymi odczytami zużycia wody w moim domu:

obraz

Oczywiście dostęp do tych danych możliwy jest tylko tylko po zalogowaniu. Mając wjazd na takie konto można zaciągać dane zużycia wody integracją HACS Multiscrape. Integracja ta wspiera także proces autentykacji w serwisie źródłowym. To samo można zrobić dla zużycia gazu (granulacja jest tu jednak dużo większa), choć u mnie codzienne dane zużycia gazu dostarcza integracja Vaillant. Tutaj jest doskonały filmik instruktażowy powstały na przykładzie parsowania cen energii zmiennych w czasie…

Temat do przemyślenia… :wink:

1 polubienie

Hej,

Jesteś w stanie podrzucić kod do multiscrape.yaml? Nie do końca ogarniam jak wyciągnąć te dane z tabelek, tym bardziej że każda każda kolejna pozycja ma tylko inkrementację i tyle.

Mój kod w multiscrape.yaml po sanityzacji wygląda tak:

- resource: https://ebok.mpwik.wroc.pl/trust/zuzycie-wody?p=xxxxxx
  authentication: digest
  username: !secret mpwik_login
  password: !secret mpwik_password

  scan_interval: 86400
  sensor:
    - unique_id: dobowe_zuzycie_wody
      name: Dobowe zużycie wody
      select: "k-table-zuzycie-wody > "
      unit_of_measurement: "m3"
      value_template: '{{ value.split("<!--?-->")[0] }}'

Inkrementacja niczemu nie przeszkadza. Jeśli znasz przyrost zużycia wody z dwóch następujących po sobie dni, wiesz jakie masz dzienne zużycie wody. Po prostu od wskazania bieżącego odejmujesz wskazanie poprzednie.

Jeśli chcesz, możesz także w sekcji utility_meter pliku configuration.yaml stworzyć sobie dodatkowo sensor z licznikiem historycznym, który będzie pamiętał swoje wartości z zadanego przedziału czasu.

Dziękuję, zaraz to wrzucę do swojego i przetestuję. Niestety u mnie odczyty są tylko w skali miesiące dostępne, dlatego poszedłem drogą wydumanego urządzenia odczytującego :smiley:

Witam,

Dzięki za udostępnienie, dobry pomysł.
Spróbowałem to skonfigurować i nic się nie udało, ponieważ nawet login nie przechodzi. MPWIK mają dynamiczny page load dlatego form submit nie przechodzi. Patrzyłem w API only, żeby nie robić scrape strony tylko API responses, natomiast nie znalazłem jak się zalogować bez web strony.
Czy udało się skonfigurować to tak, żeby naprawdę działało?

Aby rozwiązanie zadziałało, trzeba indywidualnie przeanalizować zawartość serwisu transakcyjnego MPWiK i odpowiednio dostosować do niego kod. Po zalogowaniu nie każdy użytkownik ląduje w tym samym miejscu serwisu (nie wiem od czego to zależy). U mnie kod podany powyżej działa bez zarzutu.