Błąd przy próbie usunięcie urządzenia z Sieci ZWave w HA

Witam,
Mam zainstalowamy HOME Asisstant na systemie Windows 10 na wirtualnej maszynie ORACLE VM Virtual BOX do konfiguracji dodawałem urządzenia marki FIbaro dzięki dołączeniu do komputera Aeotec Z-Stick Gen5 - moduł Z-Wave USB, po jakimś czasie po moim błędzie usunąłem całą centralę i stawaiłem ją od nowa i musiałem wszystkie urządzenia ponownie odpytać lub usunąć i dodać, jednak z jednym mam dość duży problem ponieważ nie jestem w stanie go usunąć, po próbie usunięcia urządzenia pojawia się poniższy komunikat:

Próbowałem już uzdrawiać urządzenie, ponownie odpytywać.
Nie chce usuwać dodatku instalować jeszcze raz ponieważ w sieci mam 60 urządzeń a wiecie jaki jest to proces, z góry dziękuję za odpowiedź.

Wyjmij baterię lub odłącz zasilanie od tego urządzenia które nie chce się usunąć jako “uszkodzone” jeśli chcesz je usuwać w trybie awaryjnym (ta funkcja nie służy do usuwania sprawnych urządzeń).

Jeśli nie zamierzasz tego robić “pod górę”, to usuń urządzenie z poziomu głównego menu kontrolera sieci (używając instrukcji usuwanego urządzenia - w 99,9% przypadków wprowadza się je w tryb usuwania tak samo jak w tryb parowania)

Zadam trywialne pytanie, jak dostać się do tego ekranu urządzenia ?

Ustawienia → Urządzenia oraz usługi → Z-Wave JS → KONFIGURUJ

Jeśli masz inny rodzaj instalacji niż Dodatek Z-Wave JS, to może i w innym miejscu, ale ta funkcja MUSI być, bo to są kluczowe opcje kontrolera sieci Z-wave i one są obowiązkowe niezależnie od implementacji bramki Z-wave.

ALE
Skoro jakoś dodawałeś urządzenia, to musi być w tym samym miejscu.

UWAGA
Mam jeszcze bardziej szokujące informacje, akurat ten model kontrolera Aeoteca ma opcję pracy akumulatorowej, więc w ogóle dodawanie i usuwanie można wykonać za pomocą jego przycisku, gdy nie jest podłączony do komputera. Oczywiście przed odpięciem dongla należy zatrzymać serwer go używający.
No i wykonać to zgodnie z instrukcją obsługi dongla oraz interesującego urządzenia.

Zadziało, byłem przekonany, że usuń urządzenie dotyczy usunięcia całego Z-Wave- usunięcie poprzez usnięcie według instrukcji urządzenia zadziałało, dziękuję za pomoc !

1 polubienie

Usuwanie Integracji Z-wave odbywa się z menu Integracji (tak jak się usuwa każdą inną Integrację) - gdybyś chciał wywalić całe z-wave z HA, to musisz usunąć je z Integracji oraz odinstalować Dodatek (jeśli on jest serwerem, ale jeśli się nie mylę od dawna w HA nie ma już natywnej obsługi Z-wave).

PS
Sieć Z-wave jest i tak w całości przechowywana w donglu (mimo, że nie wszystkie własności urządzeń są w niej przechowywane), prawdopodobnie po skasowaniu serwera i jego ponownej instalacji mogłeś odbudować cały “serwer z-wave” z danych sieci zawartych w samym donglu (chociaż to wymaga czasem pobudzania urządzeń przy ich ponownym odpytywaniu) jakkolwiek możliwe, że trzeba znać klucze sieci (nie pamiętam już szczegółów, ale na eksperymentalnej sieci się to udało).