Błędne dane z solara

Szanowna frekwencjo,

Mam podłączone do HA poprzez integrację huawei_solar panele fotowoltaiczne. Integracja daje trzy encje, aktualną moc, dzienny (narastająco) i całkowity uzysk. Podłączyłem to do dashboardu “energia”. HA pozwala podłączyć w pole “produkcja z energii słonecznej” encję uzysku dziennego lub rocznego, przy czym podłączenie dziennego, mimo sensownych danych w samej encji - w dashboardzie zawsze pokazuje 0.

Podłączenie całkowitego uzysku daje znacząco lepsze rezultaty… do czasu. Niestety dane w encji raz, czasem kilka razy na dobę się zerują. Wygląda to tak, jak poniżej.
image

Niestety, HA do swoich zestawień zlicza zmianę, więc jeśli dane się w którymś momencie zerują, to do uzysku dodawana jest od nowa cała wartość encji. daje więc to efekt taki:

image

HA bowiem dodał do faktycznych 12 kWh te 274 przy których dane się na chwilkę wyzerowały. Jeśli encja zeruje się drugi raz, to już mam ponad 500. Troszkę się boję, że jak tak się będzie częściej zerowało, to mnie podłączą do sieci zamiast elektrowni w Ostrołęce, pokażą w TVP i będę częścią dobrej zmiany.

Co z tym zrobić? Da się jakoś poprawić te dane?

Edit:

Jeszcze dodam jaki miałbym na to pomysł.

Wyobrażam sobie nową encję, do której na bieżąco przepisywałbym dane przy warunku, że są >= poprzedniej wartości. Jeśli zaś jest mniejsze - przepisuję poprzednią wartość. To powinno zadziałać, tyle, że… nie potrafię tego zrobić.

A może da się to zrobić na pierwotnej encji poprawiając wszystko, co jest mniejsze niż poprzednia wartość?

Jak chciałem liczyć tygodniową, miesięczną i roczną produkcję niezależnie od panelu Energia i zrobiłem sobie dodatkowy sensor:

template:
   - sensor:
      - name: produkcja_calkowita_posrednik
        unit_of_measurement: kWh
        state: >
         {% if ((states('sensor.total_yield') | float(0)) <=300) %}
         {{ states('sensor.produkcja_calkowita_posrednik') }}
         {% else %}
         {{ (states('sensor.total_yield') | float(0)) }}
         {% endif %}

i już nie miałem skoków do zera.
Od kilku tygodni używam innej integracji i już nie ma skoków. Używałem emilv2, a teraz:
GitHub - wlcrs/huawei_solar: Huawei Solar sensors for Home Assistant działa bardzo dobrze, jest łatwa w konfiguracji, wszystko przez GUI.

2 polubienia

też tak miałem, niestety nie udało mi się tego naprawić, ta zakładka energia myślę jest jeszcze w powijakach i stąd to zliczanie, może przy następnych aktualizacjach to poprawią. Obecnie wykorzystuję integrację “KIOSK” problem znikł, tylko częstotliwość pobierania danych słabsza.

Dziękuję, temat rozwiązany.