Blueprint nie działa akcja

Witajcie,
Chciałem pierwszy raz użyć gotowca dla przełącznika ikea. W automatyzacji ręcznej przyciski reagują, akcje są wykonywane. Nie radziłem sobie natomiast z płynnym ściemnieniem i rozjaśnieniem oświetlenia.
Przycisk E2001/E2002 styrbar. Konfiguracja RPI i na dockerze HA,mosquitto, koenkk/zigbee2mqtt.
Zaimportowałem schemat z Zigbee2MQTT - Ikea STYRBAR 4-button remote (E2001/E2002) - Blueprints Exchange - Home Assistant Community, wskazałem jaki sensor ikea no i …zero reakcji na przyciskanie i akcje.
Czy w w/w konfiguracji przy dockerach trzeba cos specjalnie robić żeby blueprinty działały?

A dodałeś jakieś żarówki tworząc automatyzację z tego schematu?
Nie mam takiego pilota by sprawdzić czy ten schemat działa.

Odbiornikiem/akcja jest urządzenie sterownik TRÅDFRI. Bez schematu przycisk działa wautomatyzacji „recznej”. Tylko tak jak pisałem nie udało mi się zrobić płynnego rozjasniania. Czyli blueprinty powinny działać bez względu na to ze ha,mosquitto i z2m mam skonteryzowane? Niczego nie trzeba więcej gdzieś konfigurować?
Aktualizacja 22.08.2022
Skorzystalem z innego schematu - Controller - IKEA E2001/E2002 STYRBAR Remote control | Awesome HA Blueprints - i okazalo sie ze tutaj dziala…czyli wynika z tego ze nie wszystkie udostepnione schematy działają z jakiegoś powodu

Blueprinty (schematy) jako takie “nie działają w ogóle”, one służą tylko jako “szablon” do wyprodukowania automatyzacji, automatyzacji która musi być skonfigurowana.

“Odbiornikiem” w schemacie z samego początku z całą pewnością nie powinien być pilot tylko żarówki lub ich grupy (jakieś urządzenia wykonawcze) - to dotyczy tego pierwszego blueprinta, którego działanie starałem się ogarnąć umysłowo.

W przypadku tego, który podlinkowałeś teraz masz tam pełną ładną dokumentację i opis jakie wymagania musisz spełnić.

Oczywiście, tak jest, Home Assistant też się zmienia i nie wszystko co działało kiedyś działa dzisiaj - jego twórcy dążą do osiągnięcia standaryzacji rozwiązań, ale często stare rozwiązania już dziś nie działają/wymagają modyfikacji (m.in. dlatego, że wprowadzane są rozwiązania unifikacyjne).

mosquitto i z2m zawsze są skonteneryzowane (również w instalacjach HAOS, gdzie Dodatki są po prostu odpowiednio przygotowanymi kontenerami), bo to są po prostu całkiem oddzielne od HA rozwiązania choć uruchamiane zwykle w dość wspólnym środowisku (ale można je uruchomić nawet na fizycznie innych od HA maszynach, byleby prawidłowo skonfigurować połączenia sieciowe między nimi).

1 polubienie

Cześć,

W pierwszym szablonie należy zaznaczyć w ustawieniach z2m Home Assistant legacy entity attributes, jak poniżej.