Brak encji urządzeń z zigbee2mqtt

Postanowiłem, ze odinstaluję Mosquitto brokera, Zigbee2mqtt. Oczywiście Zigbee Home Automation (ZHA) wyłączyłem i odinstalowałem już na samym początku.
Więc od początku:

  • instaluję Mosquitto brokera, urachamiam go. W konfiguracji mam
logins: []
require_certificate: false
certfile: fullchain.pem
keyfile: privkey.pem
customize:
  active: false
  folder: mosquitto

Wchodzę w jego konfigurację w zakładce Urządzenia oraz Usługi, Konfiguracja, Ponownie Skonfiguruj MQTT, kopiuję sobie ten kod

  • instaluję Zigbee2MQTT, wchodzę w jego konfigurację i mam tam
data_path: /config/zigbee2mqtt
socat:
  enabled: false
  master: pty,raw,echo=0,link=/tmp/ttyZ2M,mode=777
  slave: tcp-listen:8485,keepalive,nodelay,reuseaddr,keepidle=1,keepintvl=1,keepcnt=5
  options: "-d -d"
  log: false
mqtt: {}
serial: {}

W kilku poradnikach widziałem, że wpis ten powinien być inny. Brakuje network key`sów.


brakuje też tu wpisów user i password.
na razie uzupełniam o:

data_path: /config/zigbee2mqtt
socat:
  enabled: false
  master: pty,raw,echo=0,link=/tmp/ttyZ2M,mode=777
  slave: tcp-listen:8485,keepalive,nodelay,reuseaddr,keepidle=1,keepintvl=1,keepcnt=5
  options: "-d -d"
  log: false
mqtt: {}
serial:
  port: >-
    /dev/serial/by-id/usb-dresden_elektronik_ingenieurtechnik_GmbH_ConBee_II_DE2674587-if00
  adapter: deconz

Urochamiam.
Wszystko OK. Mogę dodawać urządzenia, są encje !
Więc temat właściwie zamknięty, ale (tak juz z czystej ciekawości)
Dla czego nie mam tego wpisu rozbudowanego o network keysy, login i hasło
(a wszystko chodzi)

Dziękuję za dotychczasową pomoc.

Na moje ok, nie jestem specjalistą i mogę się mylić.


login i hasło pobiera z addons MQTT

U mnie pusto. Ale póki co chodzi.

Nie, homeassistant to jest zastrzeżony użytkownik systemowy, nie powinieneś go wykorzystywać do niczego innego oprócz Integracji MQTT w HA (oraz ewentualnie innych sytuacji, gdy zostanie automagicznie użyty, ale ja nie znam innego zastosowania niż połączenie MQTT z HA), użytkownik addons (również automagicznie konfigurowany) jest tym którego powinny wykorzystywać Dodatki (w szczególności mam na myśli Z2M, bo wtedy to jest połączenie między Z2M a MQTT, daje to brokerowi podstawową możliwość rozróżnienia czy klientem MQTT jest HA czy jakiś Dodatek).

W tym całym wydarzeniu jakim jest obsługa Zigbee za pomocą Zigbee2MQTT w HA biorą udział 3 osobne serwery “żyjące w różnych światach”: serwer Z2M (skrót od Zigbee2MQTT, to jest rozwiązanie “niezależne od platformy” i jako jedyny sposób komunikacji wykorzystuje MQTT), broker MQTT (tu akurat Mosquitto) stanowiący serwer wymiany informacji między różnymi platformami, oraz serwer HA.

Co do klucza to ustaw sobie taki jaki miałeś dotychczas, bo w przeciwnym razie będziesz musiał ponownie parować sprzęt (to samo dotyczy ID sieci i kanału).

PS Sama deinstalacja Dodatków w wielu wypadkach nie usuwa ich konfiguracji (konfiguracje są w podkatalogach katalogu /configuration/ lub /share/)

PPS Stare tutoriale dotyczą w pełni ręcznej konfiguracji, obecnie Mosquitto jako Dodatek może wykorzystywać też dowolnych użytkowników HA bez jawnego ich wylistowania (wystarcza, że w systemie jest taki użytkownik z danym hasłem i można z niego korzystać).

Konfigurację można robić dowolną metodą, ale w przypadku Dodatków każdy z nich zawiera minitutorial w zakładce Dokumentacja, tam są też przedstawione np. podstawy ręcznej konfiguracji Mosquitto, jeśli nie zamierasz używać autokonfiguracji.

Dzięki to mnie naprowadziło na na rozwiązanie tego samego problemu. Cała integracja to rzeczywiście bajka. Super. Od dziś zigbee :slight_smile: