Brak encji w panelu Energia

Witam.

Mam taki nietypowy problem. Mam dwie encje które podają wartość w Watach (gniazdko i licznik energii).
Mam zrobione dwa sensory w pliku configuration.yaml.

 - platform: integration
    source: sensor.pobor_mocy
    name: Wentylacja KWh
    unique_id: wentylacja_kwh
    unit_prefix: k
    round: 2    
    
  - platform: integration
    source: sensor.owl_cm180_0044_watt
    name: OWL180
    unique_id: owl_180
    unit_prefix: k
    round: 2    

Ten pierwszy także mam w pliku configuration.yaml… Wartość jest wyciągnięta z atrybutów encji (gniazdko tuya).

- platform: template
    sensors:
      pobor_mocy:
        friendly_name: "Wentylacja Moc"
        unit_of_measurement: 'W'
        device_class: energy
        value_template: "{{ state_attr('switch.switch', 'current_consumption') }}"
        unique_id: wentylacjamoc

Drugi sensor OWL to podaje prosto z licznik (RfLink 433 Mhz).

Problem polega na tym że jeden sensor - ten pierwszy jest do wyboru w panelu energia gdy chce dodać zużycie energii przez poszczególne urządzenia a drugi sensor już nie. Gdzie robię błąd.

Pozdrawiam Maciej

Z tego co pisałeś to nie rozróżniasz mocy i energii. Są to dwie różne wielkości elektryczne.
Jak nazwa wskazuje - w panelu energia nie da się prezentować mocy.
Zrób dodatkowy licznik energii na podstawie encji moc wentylacji

Wydaje mi się że to jest licznik energii na podstawie mocy

- platform: integration
    source: sensor.pobor_mocy
    name: Wentylacja KWh
    unique_id: wentylacja_kwh
    unit_prefix: k
    round: 2    

I ten jest OK. Jest w panelu Energia i mogę go dodać jako dodatkowe urządzenie.
Gorzej z tym drugim. Schemat mam taki sam ale nie mogę go dodać

Zajrzyj w Narzędzia deweloperskie i porównaj atrybuty wszystkich 4 encji
(możesz zrobić screenshoty)

To jest do wentylacji

To jest do licznika


No i jak widzisz w tej 2 górnej brakuje klasy urządzenia, a w pierwszej jest niewłaściwa (o ile faktycznie ta encja podaje moc w Watach, a nie energię…).

Zapewne jedno wynika drugiego (tj. całka Riemanna nie generuje poprawnej klasy, bo źródłowa encja jest do bani).

Coś nie tak jest w jednostkach kWh <> kwh
Licznik zrób sobie za pomocą edytora pomocników tworząc sumę Riemanna

Ale piszesz o encjach do wentylacji ?? Akurat te mam w panelu energia i działają.
Mam problem z encjami do licznika. Sensor sensor.owl_cm180_0044_watt nic nie mogę w nim zmienić.

A nie powinny (brak klasy urządzenia = widocznie są jakieś nowe zmiany w HA skoro przestali tego wymagać? ciekawe od kiedy).

Te drugie mają złe jednostki w to nie jest W, a kwh to nie kWh

Witam.
Dalej walczę z tym tematem. Podejrzewam że problemem są jednostki jak stwierdził Szopen. Licznik podaje mi w “w” a powinien w “W”. Nawet jak stworzę licznik w pomocnikach (niezależnie jaki - próbowałem na kilka sposobów ) to wychodzą jakieś abstrakcje.
Jak zrobić inny sensor żeby miał jednostki w W - ale żeby źródłem był licznik czyli sensor sensor.owl_cm180_0044_watt ??
Może w Node Red ??

Zrobisz go w template

być może wystarczy nadpisać jednostkę w customize.yaml (w ten sposób nie próbowałem, ale uzupełniałem np. brakujące atrybuty, ale robiłem to starą metodą, obecnie nie opisaną w dokumentacji teraz wygląda to inaczej ale nadal jest możliwe).

PS A tak poza konkurencją, to bezwzględnie należy założyć issue w integracji której używasz, bo jednostka mocy w jest nieprawidłowa i to wymaga naprawy.
(szczerze mówiąc nie wiem czy całka Riemanna nie będzie liczyć jeśli jest zła jednostka encji źródłowe, ale spróbuj po prostu poprawić jednostkę energii na Wh czy kWh)

Udało się ale inaczej niż chciałem.
Ogólnie błąd popełniłem przy konfiguracji RfLinka. Miałem automatyczne wykrywanie nowych urządzeń.

  - platform: rflink
    automatic_add: true

I to było niby ok ponieważ znajdowało licznik energii ale jednostki były podawane w watach a nie w Watach (wielkość liter).
Pokombinowałem i dodałem go na “sztywno”

sensor:
  - platform: rflink
    automatic_add: false
    
  - platform: rflink
    devices:
      owl_cm180_0044_watt: 
        name: owl180
        sensor_type: watt
        unit_of_measurement: W    

I teraz jest git. Podaje w jednostkach W z dużej litery.
Bez problemu mogę zrobić licznik kWh i dodać go w panelu Energia.

Dzięki wielkie za podpowiedzi. Coraz bardziej podoba mi się ten Home Assistant :wink:
Pozdrawiam i Alleluja