Brakujące switch w urzadzeniach

Witam
Jestem początkującym użytkownikiem.
Mam urządzenie typu LGwebos i nie mam itema odpowiadającego za włączanie i wyłączanie urządzenia. W panelu z poziomu przegladarki gdy wejdę w urządzenie mogę je wyłączyć i włączyć ale nigdzie nie widzę itema czy encji. Pytanie. Jak mogę je dodać.
Analogicznie mam również enigma2 (dekoder), dokonałem ręcznie wpisu w configuration.yaml ale również nie mam item za włączanie i wyłączanie (źródło jest, sterowanie dzwiękiem również) a docelowo chciałem dodać regułe że gdy włącze dekoder to HA włączy Tv i przełączy źródło.

Jakiej integracji używasz dla LG?

Tej?
Screenshot - 19.04.2024 , 22_06_23

standardowej “LG webOS Smart TV”

To opis jest w dokumentacji (nie mam LG, ale kiedyś u znajomego pomagałem w konfiguracji TV i coś kojarzę, że WoL jest konieczny, nazwa tej funkcji w ustawieniach TV była chyba dosyć dziwna, ale nie pamiętam szczegółów)


A odnośnie enigma2 to też w ustawieniach dekodera trzeba ustawić odpowiedni tryb zarządzenia energią (jeśli dobrze kojarzę jako standby nie może być deep-sleep, bo to też chyba działa jako WoL lub wręcz po API, więc co oczywiste karta sieciowa nie może być wyłączona), jakby co to używałem linuxowe tunery Edision, ale nie mam czasu przed poniedziałkiem na sprawdzenie jak to wygląda szczegółowo, więc jeśli nie dojdziesz do tego to się przypomnij na PW w tygodniu.

A i jeszcze jedno - dostęp roota po ssh do tunera musi być z hasłem.

W dokumentacji, te parametry są opcjonalne, ale żaden Edision na w miarę współczesnych wersjach enigmy bez tych ustawień nie działał

PS “item” w HA nazywa się encja, ale w pewnych wypadkach osobna encja nie jest wymagana.

WoL a włączanie/wyłączanie urządzeń całkiem coś innego.
Telewizor mogę włączyć przez HA z poziomu przeglądarki ale nie mam encji którą mogę wywoływać np. w NodeRED lub dashboard. Powtórzę. Chciałem “wyciągnąć” tą encję by była widoczna bo gdzieś musi być skoro


przez panel HA jest taka możliwość.

No to nie pomogę, bo u mnie to działało inaczej.

Dobra, zrozumiałem co masz ma myśli - ta encja to media player, jeśli masz te integracje skonfigurowane poprawnie, to można go włączyć i wyłączyć…

Używając serwisy
service: media_player.turn_on
lub
service: media_player.turn_off

Home Assistant LG WebOS TV Integration - Buttons

https://youtu.be/gmXd3-5RsCI?si=ZBCNGwC6EmGPEIt2

Script:

lg_toggle_power:
  sequence:
    - service: media_player.toggle
      entity_id: media_player.living_room_tv

Nasuwa mi sie pytanie. Rozumie że z panelu www steruje telewizorem poprzez usługę media_player a nie LGwebOS? Czy wogóle muszę używać usługę media_player do sterowania nimi? Wolałbym odwołać się bezpośrednio do encji “power” z dodatku LGwebOS a osobno enigma2.
Gdzie znajdują się jakieś pliki konfiguracyjne które określają encje poszczególnych urządzeń jak to jest w openhab gdzie tworzę item ręcznie lub poprzez things.

Integracja LGwebOS tworzy encję typu media_player, która eksponuje odpowiednie usługi zamiast dodatkowych encji (po prostu każdy media player można wyłączyć i włączyć, tak jakby był przełącznikiem, jeśli tylko eksponuje możliwość włączenia i wyłączenia, ale w GUI on nie eksponuje encji przełącznika).

Nie ma konfiguracji innej niż taka jaka jest, bo taka jest z grubsza filozofia encji w HA.

ALE

Możesz sobie stworzyć encję switch typu template, która będzie sterowała wykonaniem tych usług, które chcesz

Jak jestem w stanie poprzednią część zrozumieć, nadal nie rozumie jak mogę sterować załączaniem webos.
Mam takie encje i nigdzie nie widzę opcji załączania/wyłączania a działa z poziomu panelu www. Napewno nie jest to WakeonLan bo nawet nie mam takiej encji.
Czy możecie zerknąć w oparciu o jaką usługę encji media_player lub webos jest ona realizowana?


Usługa nie jest atrybutem, więc tu nie widać, a jest i działa.

Wejdź w zakładkę Usługi w Narzędziach Deweloperskich, a znajdziesz.

Jakiego panelu www? Wklej cały adres.

To powinno działać.

platform: template
switches:               
      samsung_tv_switch:
         friendly_name: Samsung TV switch
         value_template: "{{ is_state('media_player.samsung_6_series_50', 'on') }}"
         turn_on:
           - service: media_player.turn_on    
             data:
               entity_id: media_player.samsung_6_series_50
         turn_off:
           - service: media_player.turn_off    
             data:           
               entity_id: media_player.samsung_6_series_50
1 polubienie