Brama Przesuwna + ESPHome lub Tasmota + NodeMCU ESP8266

Ok byłbym wdzięczny, @RobinI30 :wink: A co do ESPHome? Może ktoś miał z tym już do czynienia jak to wgrać?

Do tego co napisane jest w instrukcji modułu mogę dodać, że spróbowałbym bym jednak podłączyć w taki sposób:

  1. Nie nie podłączasz żadnego zasilania
  2. Programator żółta zworka ustawiona na 3.3V
  3. Płytkę zasilasz z prog VCC → 3V3 na płytce GND → GND
  4. RxD → TxD , TxD → RxD.
  5. zwierasz IO0 → GND
  6. Podłączasz USB i programujesz
  7. rozwierasz IO0 i reset zasilania
    Koniec - gotowe o użytku.

Generalnie zabierasz się o d…y strony. Zabierasz się do programowania nie wiedząc jak sterować napędem.
Zacznij od przeczytania instrukcji napędu lub wypróbuj sposób działania wejść open, close.
Czy są to impulsowe,czy trzeba utrzymywać zwarcie przez cały czas ruch?
Co to będzie za integracja gdy nie znasz aktualnego stanu bramy (zamk/otw) Potrzebujesz informacji zwrotnej o położeniu bramy z wyj OGI.

Zależy mi tylko na podaniu zwarcia, aktualnie brama się otwiera na 1 min i sama się zamyka przy użyciu HIKVISION DOOR STATION. Nie muszę podawać zwarcia pod zaciski open i close, idzie to pod inny zacisk. Bodajże jest to 1s. Magistrala obsługuje zadany schemat który mogę ustawić na sterowniku napędu.

Co do zacisków open close, może kiedyś to użyje ale póki co wszystko dzieje się automatycznie. Powrót, czyli zamykanie bramy jest nie istotne. Ale zabierając się już za to wolę mieć dwa przekaźniki w razie w. A nie kombinować jak się mi coś innego uwidzi :sweat_smile:

Typowe … całkowity zwrot akcji :saluting_face:

1 polubienie

Przy sterowaniu impulsowym jednym przekaźnikiem, to kod z mojego postu praktycznie masz gotowy.

Czy jest możliwość podłączenia pod esp fotokomórek z nice aby wiedzieć kiedy wiązka została przerwana?

tak jest. [uzupełnienie do 20 znaków]

Fajnie. Masz może to zrealizowane u siebie? Wystarczy podłączyć bezpośrednio styki bluebus ze sterownika z ESP (gnd i gpio)??

Wiesz ja u siebie tego nie mam.
Jak chcesz wyczerpującej odpowiedzi jak to powinno być podłączone/zrealizowane to wypada podać dane jakie wiesz na temat instalacji czyli np.:

  • teraźniejszy schemat podłączenia
  • jakie jest napięcie w stanie spoczynku na fotokomórce
  • co się dzieje gdy fotokomórka zostaje wzbudzona (jaki stan się pojawia)

i pewnie ktoś bądź ja Ci podpowie jakie elementy elektroniczne kupić i jak sobie to podpiąć w ESPHome pod GPIO. Nie zajmuję się montażem bram przesuwnych bym wiedział gdzie/co i jak masz podpięte.
W teorii jest tam pewnie stan NC albo NO i po przerwaniu zmienia się stan - pewnie musiał być to ustabilizować na 5V jakimś stepdown.

1 polubienie

Nie wystarczy. Skoro piszesz o Bluebus, to Nice wymyślił swoją magistralę do obsługi urządzeń peryferyjnych. Ze zdawkowego opisu wynika, że jest to magistrala dwuprzewodowa gdzie zasilanie i transmisja odbywa się po tych samych przewodach. PAWDOPODOBNIE jest to magistrala elektrycznie zgodna z KM-BUS i eBUS, Nice wprowadził tylko zmiany na poziomie protokołu (spekulacje na podstawie zasady działania).
Póki co wykonanie tego domowym sposobem jest niemożliwe. Wymaga specjalizowanego interfejsu i znajomości protokołu.
Przy klasycznych barierach jest to możliwe ponieważ na wyjściu czujki jest styk przekaźnika.

1 polubienie

Najprostsze rozwiązanie dla bramy działające od kilku lat, podłączenie drugiego pilota pod zestyki modułu bez napięciowego np. Sonoff 2CH DC 5-32V (Tasmota) przełączenie w tryb impulsowy i mamy integrację z HA.
Screenshot - 05.01.2023 , 22_02_40

@artpc Zakupiłem właśnie taki moduł. Próbowałem to wykonać po najmniejszej Lini oporu, czyli połączyć z e-Welinkiem, ale za cholerę się nie da ;/ oczywiście używam pasma 2,4GHz.

Dlatego postanowiłem wgrać TASMOTĘ, czy mógłbyś opisać, w jaki sposób to zrobić i jak później skonfigurować tę płytkę? Masz jakieś linki, tutorial, co jak i gdzie?

EDIT:
Ok udało mi się :slight_smile:
Korzystałem z tych linków:
https://hagensieker.com/2019/02/21/hacking-unknown-2-channel-relay-with-tasmota/
https://tasmota.github.io/docs/devices/Geekcreit-Sonoff-2-Channel-Relay/
https://templates.blakadder.com/eachen_ST-DC2.html
Z powyższych linków tak pobieżnie zgłębiłem temat
Oprogramowanie, jakie użyłem to TASMOTIZER - wybieramy Release i tasmota-PL.bin
Dodam, że nie chciało mi flashowć, bo zamienione miałem TX z RX, ale w końcu wpadłem i na to :stuck_out_tongue:
https://tasmota.github.io/docs/Getting-Started/#flashing

2023-01-14 19_50_44-Ustawienia

Szablon wybrałem „Sonoff T1 2CH (29)”, które działa idealnie.

1 polubienie

Musisz jeszcze ustawić sobie w konsoli Tasmota PulseTime aby było emulowane kliknięcie pilota, jest to czas po którym przekaźnik się sam rozłączy.
Tu masz opisane jak to zrobić https://nerdiy.de/en/tasmota-nachlaufen-eines-relais-einstellen/

Ja ostatnio poddałem się przy fleszowaniu [OpenBK7231T_App] dopiero przy fleszowaniu ESP32 zrozumiałem że kabel został zrobiony w wersji oszczędnej bez wymaganych żył .

Ciekawe rozważania w prostym temacie , sterownik bramy na wejscie SbS - Krok po Kroku i wyjście na sygnalizację otwartej bramy SCA , więc można było użyć Shelly1 , które ma bezpotencjałowy przekaźnik i nawet w natywnym sofcie możliwość ustawienia impulsu , oraz odseparowania SW od przekaźnika ( sygnalizacja stanu bramy) . Moduł z dwoma przekaźnikami do którego link wstawił @RobinI30 , jest fajny tylko trzeba pamiętać o aktywacji działania przekaźników ( wlutowanie zworek na PCB ) i programowanie wymaga ustawienia konwertera na 5V a nie tak jak w większości takich konstrukcji 3,3V . Czytam też , że przy tasmocie konfiguracja może być trudniejsza niż w ESPHome , może jestem początkujacy w HA i nie wiem zbyt wiele , ale tasmotę mogę skonfigurować na gotowy typ cover , albo w HA użyć pomocnika do zmiany typu encji , wiec w czym jest problem ?

@isom1266 nooo niektórzy poprostu szukają odpowiedzi na swoje pytania na które nie znają odpowiedzi. Po to tu jesteśmy aby eliminować błedy i szukać rozwiązań.

Niektórzy lubią sobie coś polutować, wgrać, skonfigurować po swojemu i mieć z tego fana :sunglasses: :slight_smile:

Twój wkład z shelly też będzie miał napewno znaczenie dla kogoś kto szuka rozwiązania. Jeżeli rozszyfrujesz bardziej podłączenia z sygnalizacja stanu bramy. Rzucać prostymi stwierdzeniami każdy może, jak skonfigurowałes shelly? Gdzie co podpiołeś w shelly i w napędzie? Rozwiniesz wątek?

1 polubienie

Tu nie specjalnie jest co rozszyfrowywać , moduł shelly1 ma jedno wejście ( pomijam wyprowadzenia GPIO do programowania ), to wejscie przy zasilaniu DC zwieramy do masy żeby uzyskać zmianę stanu , oprócz tego wejścia jest zasilanie i wyjscie przekaźnika oznaczone I, O i tu podłącza się zaciski “Krok po kroku” , jeśli nie chcesz korzystać z wyjscia SCA w sterowniku bramy to między masę a SW w shelly możesz podłaczyć kontaktron ( czujnik magnetyczny ), ale równie dobrze można wykorzystać SCA , jak nie bezpośrednio to tak jak na poniższym schemacie
1

1 polubienie

Dziękuję za ten opis, wiele to wyjaśnia.
Jednakże nie bardzo wiem, o co chodzi z tym SCA ? Gdzie szukać tego w magistrali napędu?

SBS - oznaczone złącze, jasna sprawa
OGI - tutaj pobiorę 24V
SCA - a to gdzie?

Możesz to bardziej rozjaśnić?


Próbujecie zrobić to na kwadratowo :wink:

Masz wyjątkową okazję zrobić to porządnie, napęd posiada dwa wejścia - OPEN, CLOSE, które jednoznacznie wybierają kierunek bramy. Sterowanie krok po kroku to ostateczność, ponieważ w zależności o obecnej fazy działania napędu pobudzenie wejścia SBS wywołuje różne skutki.

Na tych zaciska nie będziesz miał zasilania cały czas. To wyjście doskonale nadaję się do identyfikacji stanu brama niezamknięta. Wymaga jednak dostosowania poziomu napięcia.
Najbezpieczniej (jeśli nie posiada się odpowiedniej wiedzy) powiesić tam cewkę przekaźnika 24VDC a jego styk użyć do sterowania wej. ESP.
Takie podejście w połączeniu OPEN/CLOSE daje jednoznaczny wybór polecenia do wykonania.

Do zasilania można użyć

100mA czyli ok 2.5W powinno wystarczyć do zasilania modułu dwuprzekaźnikowego ( wyżej w propozycjach) bezpośrednio. Jeśli nie to wymagany będzie osobny zasilacz - bez ingerencji w sterownik bramy innego sposobu nie ma.

SCA - OGI są tożsame, zależy który manual znajdziesz. Najlepiej załącz właściwy dla twojego napędu.
@isom1266 przemyśl jeszcze raz swój ostatni schemat :wink:

1 polubienie

Odniosłem się do

w związku z tym nie widzę powodu do przekombinowywania z dwoma przekaźnikami.
Na schemacie zaznaczyłem dodatkowy przekaźnik sterowany wyjściem sygnalizacji otwarcia co w 100% realizuje status bramy . Krok po kroku pozwala w dowolnym momencie zatrzymać bramę co uważam za dodatkowy atut ( funkcja furtka) . Uzasadnij potrzebę zmiany tego schematu . Twoje informacje o miejscu z którego można zasilić moduł wyczerpują temat

Sprawdź gdzie podłączyłeś to na shelly - nie pomyliłeś czasami wej<>wyj? Jest to ważne bo kol. może odtworzyć to dosłownie.

edit… OK nie pomyliłeś, jest dobrze - to mnie coś zakęciło :slight_smile: