Brama Przesuwna + ESPHome lub Tasmota + NodeMCU ESP8266

Witam wszystkich forumowiczów.
Chciałbym zrealizować taki projekt, posiadam z różnych projektów a dokładnie z czujników temperatury ESP8266 Node MCU

Chciałbym jedno z nich wykorzystać do sterowania bramą przesuwną NICE ROBUS 400. Aktualnie wykonałem takiego tasiemca do sterowania bramą przez domofon HIKVISION, który ma możliwość zwarcia styków, ale nie zawsze to działa przez HA gdzie mam to zintegrowane przez konto hikvision z api strony.

Wydaje mi się, że aby zwierać dwa kabelki to nie trzeba jakichś przełączników i tego typu rzeczy? Chyba że się mylę? Wystarczyłoby same ESP ?

Poniżej zacząłem kleić przykładowy kod, który używam do czujników temperatury, wilgotności, ciśnienia, BME280 podłączone właśnie do NODE MCU, ale nie rozkminiłem jak to mam wszystko połączyć do bramy i stworzyć kod, aby zadziałało.

Czy ktoś z was już coś takiego próbował?

2022-12-08 09_38_07-MODUŁ WIFI ESP8266 NodeMcu V3 CH340 LUA ARDUINO - Sklep, Opinie, Cena w Allegro.

esphome:
  name: brama-przesuwna

esp8266:
  board: nodemcuv2

# Enable logging
logger:

# Enable Home Assistant API
api:
  encryption:
    key: "xxxx"

ota:
  password: "xxx"

wifi:
  ssid: !secret wifi_ssid
  password: !secret wifi_password

  # Optional manual IP
  manual_ip:
    static_ip: 192.168.4.11
    gateway: 192.168.4.1
    subnet: 255.255.255.0
    dns1: 192.168.2.4

  # Enable fallback hotspot (captive portal) in case wifi connection fails
  ap:
    ssid: "xxx"
    password: "xxx"

captive_portal:

# Example configuration entry for ESP32
i2c:
  sda: D2 ???
  scl: D1 ???
  scan: true ???

Nie zrozumiałem, chcesz podłączyć do tego nodeMCU czujnik BME280 , bo konfigurujesz magistralę i2c?

i2c:
  sda: D2
  scl: D1
  scan: true

sensor:
  - platform: bme280
    temperature:
      name: "BME280 Temperature"
      oversampling: 16x
    pressure:
      name: "BME280 Pressure"
    humidity:
      name: "BME280 Humidity"
    address: 0x77
    update_interval: 60s

NIe @MariuszAK, :wink: chcę podłączyć NODE MCU do napędu bramy, kod jest przykładowy. Pewnie trzeba rozkminić co wpisać po:

captive_portal:

I gdzie co podłączyć na płytce, zasilanie to wiadoma sprawa. Chodzi o zwieranie pinów, i jak długo mają być zwarte, aby magistrala bramy mogła to zinterpretować jako sygnał np. do otwarcia bramy.

Na podstawie instrukcji napędu ( od tej strony zaczyna się projekt) sterowanie wymaga styku.
Bezpośrednie połączenie pinów ESP nie wchodzi w grę i musisz zrobić to przez dwa przekaźniki.
Nie wiem czy warto się bawić i dokładać kolejną płytkę z przekaźnikami, po prostu kup gotowca do sterowania napędem na ESP i przeprogramuj.
brama

1 polubienie

Hmmm… a wydawało się to takie proste.
Czy coś oprócz supli? i proste do ogarnięcia w HA ? Na pewno WiFi, bo zigbee mi nie dosięgnie.

To jest proste :slight_smile: Supla chyba jest zrobiona na esp? Więc użyj dowolnego softu w którym się dobrze czujesz i je wgraj.

Każdy z dwoma przekaźnikami z wyjściem beznapięciowym będzie OK

Ta płytka jest ciekawa (rozwojowa), można dodać czujniki i sterowanie furtką.

Zastanawiam się nad tym?

https://allegro.pl/oferta/tuya-2ch-dc-5-32v-2-kanaly-wifi-rf-beznapieciowy-10655602657
2022-12-08 12_10_26-TUYA 2CH DC 5-32V 2 kanały WiFi+RF beznapięciowy 10655602657 - Allegro.pl

lub nad SHELLY 1

2022-12-08 12_11_20-Shelly 1 przekaźnik WIFI 16A 230V AC_ DC 12,24-60V 10902836238 - Allegro.pl

Tyle że z shelly mam jeden przekaźnik, ale znowu oprogramowanie wgrane i po MQTT a w powyższym TUYA nie wiem, jak ogarnąć to lokalnie, czy zna ktoś tutorial co i jak?

Shelly nie ma wyjścia beznapięciowego (na wyjściu jest “faza”).
Do tego pierwszego musisz znaleźć poradnik jak konkretnie do tego skonfigurować Tasmotę (np od houseiq).
Tam jest dodatkowy procek “Tuya”, który robi pseudo automatykę.
Generalnie się nadaje.

RobinI30 Czy Ty byś mógł coś polecić? Tak, aby to miało ręce i nogi. Myślę tutaj też o końcowym połączeniu tego w HA.

Czy ten z allegro czy ten od @angler będzie dobry. Musisz tylko wiedzieć na którym GPIO są sterowane przekaźnik. Potrzebujesz schemat lub inne info o tym lub jeśli trochę się znasz możesz sam dojść z płytki.

Może coś o szybszej dostępności :stuck_out_tongue:

Napisz do houseiq to wgrają Ci od razu tasmotę albo udzielą potrzebnych informacji … i tam kup.
Kiedyś mieli taką usługę.

Z Tasmota będzie o tyle trudniej, że trzeba będzie skonfigurować parę ustawień poprzez SetOption i dorabiać encje w dla bramy poprzez odpowiednie wpisy z konfiguracji HA. Moim zdaniem lepiej zrobić to w ESPHome.

Na Allegro napisali mi, że:

Sterownik pracuje na aplikacji TUYA. My nie zajmujemy się zmianą oprogramowania i proszę pamiętać, że zmiana oprogramowania wiąże się z utratą gwarancji.

RobinI30 Masz rację, z Tasmotą będzie więcej problemów i finalnie mogę polegnąć :frowning:

Pisząc:

Moim zdaniem lepiej zrobić to w ESPHome.

Co miałeś na myśli? Pozostawić TUYA i korzystać z chmury ? Integracja TUYA z tego, co widziałem to jest w HA.

Skonfigurować plik YAML pod płytkę i wgrać skompilowany plik bin z ESPHome. Wówczas całe ustawienie robisz w YAML pod ESPHome. Osobiście mam sterowanie bramą garażową na jednym przekaźniku wykonane na takiej płytce HW-622


Dodatkowo jeden kontaktron. Kod ESPHome wygląda dla tego zastosowania tak:

esphome:
  name: hw-622
  platform: ESP8266
  board: esp12e

# Enable logging
logger:

# Enable Home Assistant API
api:

ota:
  password: "ota password"

wifi:
  ssid: "SSID NAME"
  password: "Wireless Password"

  # Enable fallback hotspot (captive portal) in case wifi connection fails
  ap:
    ssid: "Hw-622 Fallback Hotspot"
    password: "ap passwodr"

captive_portal:

binary_sensor:
  - platform: gpio
    pin:
      number: GPIO5
      mode: INPUT_PULLUP
      inverted: True
    name: "Garage Door"
    device_class: garage_door
    
switch:
  - platform: gpio
    pin: GPIO4
    id: relay
  - platform: template
    icon: "mdi:arrow-up-down-bold-outline"
    name: "Garage Control"
    turn_on_action:
    - switch.turn_on: relay
    - delay: 500ms
    - switch.turn_off: relay
    
sensor:
  - platform: wifi_signal
    name: "Garage Door WIFI Strength"
    update_interval: 60s

https://allegro.pl/oferta/modul-2-przekazniki-wifi-esp-12f-wersja-5v-7-30v-10420303983

1 polubienie

A czy tutaj konfiguracja z ESP Home?

Bierz !!! :slight_smile: Lepszego nie znajdziesz :slight_smile:
ESPHome wgrasz.
Pobierz od razu materiały dodatkowe - będą potrzebne do zaprogramowania

Edit… te wyżej są z kapelusza :wink:

Tu są właściwe - żeby później nie szukać

OK RobinI30 Skoro tak się rozpędziłeś :slight_smile: Czy narysowałbyś to łopatologicznie gdzie podłączyć dokładnie ten kontroler FT232 na tej płytce?

I co wybrać w ESPHome? Bo później to wklejam ten kod z “Simple Garage Door 1”

Gdzie podłączyć konwerter pokaże później. W ESPHome nie biegam więc nie będę pisał - być może głupot.