Brama Przesuwna + ESPHome lub Tasmota + NodeMCU ESP8266

Zabranie 24V z zacisków 40/41 przy stanie “Zamknięta” to nawet zaleta, bo można to wykorzystać do statusu bramy. Zasilanie shelly z 230V prawie niczego nie zmienia, robocze styki przekaźnika I ,0, są odseparowane od 230V , więc spokojnie można je podłączyć pod zaciski IMPULS. Status bramy jak już wspomniałem, cewka przekaźnika 24V do 40/41 , styki robocze muszą podawać / zabierać fazę 230V, na zacisk SW. Cała konfiguracja jak odseparowanie SW od przekaźnika , timer itd, identycznie jak przy zasilaniu niskim napięciem

1 polubienie

To byłoby super, mógłbym w końcu “wyrzucić” Aqara door & window contact sensor. Zrozumiałem, że mogłoby to być coś w ten deseń?

Schemat obrazkowy jest jak najbardziej OK . Pamiętaj tylko odseparować SW od przekaźnika. Albo wgraj ESPhome i skonfigurujesz jak chcesz :slight_smile: Powodzenia

Jutro przyjdą paczki więc pewnie już wkrótce się za to zabiorę. Mam pytanie czy stan SW jest domyślnie włączony w shelly czy też trzeba go włączyć i czy to jest ten parametr ?

Domyślnie SW ustawiony jest na przełączanie (Toggle switch) , więc trzeba go ustawić jak w tym linku Shelly1 configured as detached edge switch - #3 by jackeroo_marc - Configuration - Home Assistant Community

Tak wiem, czytałem co napisałeś, powinien być “Detached” + timer. Źle zadałem pytanie. Chciałem zapytać jak odczytać stan bramy. Po podłączeniu jak na moim “obrazku” działa otwórz/stop/zamknij (encja → switch.shelly1_123456789aaa, natomiast nie widzę nic oprócz domyślnie wyłączonej encji w HA (binary_sensor.shelly1_123456789aaa_input), która się nie zmienia gdy brama się otwiera, stąd moje pytanie. Jeśli ta encja powinna podawać stan bramy to sprawdzę za widoku czy w momencie otwierania napięcie sterowania jest podawane na cewkę i czy faza pojawia się na SW.

Ok teraz wiem co miałeś na myśli, encja input ( domyślnie wyłączona), wykryta jako Sensory. Po włączeniu w HA i zmianie klasy urządzenia, powinna reagować na podanie fazy na SW.


W aplikacji shelly , powinna też reagować ikona przełącznika , a konkretnie zaznaczona część na pomarańczowo , zmienia kolor na niebieski po podaniu fazy na SW.