Bramka ZigBee ZigStar UZG-01

Oj Panie i Panowie, nikt nie napisał jeszcze o tej brameczce https://uzg.zig-star.com/?
Jest POE/Ethernet? - jest. Jest jeszcze obsługa jako dongiel przez USB oraz przez Wi-Fi.
Jest niby 300 urządzeń na raz obsługiwanych? Jest!
Jest tanio? No nie :wink:

Właśnie od tygodnia siedzę na tym. Zmigrowałem się z dwóch dongli. Jeden to Conbee II (na Deconz) a drugi to Sonoff ZBDongle-E (chodził z Z2M).
Co do Conbee II - świetny sprzęt, służył mi 2 lata, ale przy ponad 90 urządzeniach zaczęły się jaja - przestały się zgłaszać (sieć to prawie 50%/50% rutery/bateryjne).
Drugą sieć miałem na ZBDongle-E - kupiłem go tylko po to, bo Z2M obsługuje urządzenia dodawane przez kod instalacyjny. Na chwilę obecną Z2M działający na Zigstarze tego nie potrafi, ale na dniach jak znajdę czas, to zgłoszę feature requesta, więc trzymam jeszcze Sonoffa dla dwóch urządzeń.
Na razie wrażenia u mnie super, zero lagów i błędów (no, po tygodniu jak na razie…).
Bramka ma czipset CC2652P7 a jej obecny firmware, który używam o 0.2.5 (wiem, oznakowanie tego nie zachęca :slight_smile: ) a soft do ZigBee mam w wersji 20230507.

Ktoś ma? Jak wrażenia?

Update: Install code działa - nieprawidłowo wprowadzałem urządzenie w tryb parowania.

1 polubienie

Z ciekawości zapytam: ile było urządzeń w tej sieci Zigbee?

Na ZB Dongle-E miałem ponad 30.

No to czegoś ja, osobiście nie rozumiem: “Conbee II (na Deconz)” nie dawał rady (BTW na jakim firmware? dlaczego nie na Z2M co wydaje się bardziej logiczne z uwagi na rozwój tego oprogramowania?), kupiłeś “Sonoff ZBDongle-E (chodził z Z2M) bo Z2M obsługuje urządzenia dodawane przez kod instalacyjny” a potem jeszcze kupujesz bramkę Zigstar? Jaki jest cel zakupu tej bramki?

Przy jakiej ilości urządzeń? Bo jak dla mnie, to w Twoim wypadku, powinno to być ponad 90 urządzeń aby mieć potwierdzenie, ze “Conbee II nie dawał rady” ale i tak test będzie nie do końca wiarygodny bo konfiguracja tych dwóch sieci Zigbee będzie przecież inna.

Conbee II przyszedł do mnie z fw późniejszym niż zalecany przez Z2M (Warning: Conbee 2 firmware versions newer than 0x26580700 will result in an unstable network with devices dropping randomly). Miałem epizod Conbee II + Z2M i wróciłem do Deconz między innymi z tego powodu. Dodatkową przewagą Deconz nad Z2M są własne, proste automatyzacje, które działają bez HA, czyli obsługa niebindowalnych pilotów (np Aqara D1) w połączeniu ze światłami działa, jeśli stick jest zasilany. Czujki ruchu również. Tego mi będzie brakować najbardziej.
A teraz co do ilości urządzeń. Problemy zaczęły się na Conbee II, gdy miałem około 90 urządzeń. I wszelkie tematy w stylu nachodzące się WiFi/czy Conbee II na przedłużce/zakłócenia od sąsiadów lub SSD/USB 3.0 itp. itd. możesz od razu wykluczyć - wiem, z czym to się je :slight_smile:. Po prostu losowo nie działały automatyzacje - któreś światło się nie włączało itp. Conbee II chwali się, że do 150 urządzeń obsłuży, no ale u mnie się to nie sprawdziło.
Conbee jest świetny, ale w moim przypadku doszedł chyba do swoich granic (duży piętrowy dom), dlatego sieć ZB podzieliłem wtedy na dwie - jedna na parterze, a druga na piętrze.
Chciałem mieć całą sieć ZB na jednym koordynatorze i teraz wygląda to tak:
image

1 polubienie