Bramki Tuya i Sonoff CC2652P

Cześć. Zaczynam dopiero swoja zabawę z HA prosiłbym wiec Was o rade.
Posiadam oświetlenie wraz z akcesoriami Philips Hue i jak na razie kilka urządzeń Tuya zigbee.
Na moja lokalną siec składają się dwa routery wifi Asusa tworzących siec mesh i do każdego z nich mam podpięte po kablu po jednej bramce Philips Hue oraz Tuya zigbee 3.0.
Po wstępnej lekturze forum stwierdziłem ze potrzebny mi jest jeszcze koordynator zigbee2mqtt, wiec zakupiłem dongle Sonoff CC2652P, tak aby moc spinac urządzenia innych producentów niż Tuya, zwłaszcza ze jak wyczytałem Tuya nie cieszy sie najlepsza opinia.

Na forum znalazłem jednak informacje, ze HA może korzystać z tylko jednego koordynatora i tu pojawia mi się kilka pytań:

  1. czy w takim razie moje dwie bramki Tuya zigbee staja sie zbedne?
  2. jak to będzie z zasięgiem tego dongla Sonoff CC2652P (poki co czekam na przesyłkę), czy wystarczy ze bede mial jednego, a np. posiadane zarowki Philipsa Hue beda robily za siec mesh dla niego dzieki czemu da on rade skomunikować sie z urządzeniem np.Tuya zigbee znajdującymi się na drugim końcu mieszkania? Czy może jednak jest tak, ze każdy producent tworzy jakby swoja własna siec mesh zigbee ?
  3. Zakładam ze w HA można robić tak ze wybrane urządzenie Tuya będzie łączyć się przez zigbee2mqtt a inne urządzenia Tuya przez wbudowanego integratora Tuya. Jeśli tak, to czy taka rozdzielanie ma sens? Dodam ze w przypadku urządzeń Tuya, to myślałem aby podłączyć posiadane głowicę MOES HY368 przez zigbee2mqtt, bo zależy mi aby mieć możliwość sterowania procentową wartością zamknięcia/otwarcia głowicy, a nie poprzez wskazywanie docelowej temperatury. Z tego co wyczytałem to taka możliwość dają parametry głowicy w ramach integracji poprzez zigbee2mqtt.
    Będę wdzięczny za odpowiedz.

To akurat jest nie prawdą, HA łaczy się do brokera MQTT, do którego łaczy się także Zigbee2MQTT, do Zigbee2MQTT możesz podłączyć tylko jeden koordynator (w Twoim przypadku dongle Sonoff CC2652P) ale nic nie stoi na przeszkodzie aby mieć kilka takich Z2M. Twoja bramka Philips Hue oraz Tuya zigbee 3.0 też “w sobie” mają koordynator Zigbee.
Sorry ale z podstawami jak działa sieć Zigbee to trochę krucho u Ciebie :frowning:, aktualnie nie znajdę czasu na szersze udzielenie odpowiedzi bo jest tego za duuużo, @szopen, @rafkan pomożecie? Tak właściwie to przydałby się mini poradnik podstaw (z obrazkami) bo odpowiadanie każdemu z osobna jak to jest z tym Zigbee, integracjami, co z czym gada, staje się powoli męczące.

To nie do końca prawda, chodzi o jeden koordynator na integrację, ponadto są metody uruchomienia więcej niż jednej instancji niektórych integracji.

ad. 1. Tak bramki Tuya staną się zbędne - można je przerobić na koordynator

ad. 2. Musisz zrozumieć jak to działa, w każdym razie sądzę, że obecnie masz nieoptymalnie to wszystko skonfigurowane (podejrzewam za dużo sprzętu - 2 bramki Hue wystarczają do obsługi około 100 żarówek/lamp Zigbee - naprawdę masz tyle?)
W przypadku rozłącznych sieci pracujących na różnych kanałach są tworzone oddzielne sieci mesh, a jest to warunek by utrzymać działanie sieci Zigbee bazującej na bramce/mostku (czy 2?) Hue oraz stworzyć dodatkową dla całej reszty sprzętu na bazie jakiegoś koordynatora w postaci dongla (czy przerobionej bramki Tuya).

Ad. 3. Im mniej różnych systemów tym to będzie łatwiej zintegrować (i w dodatku będzie działać lepiej) - sam systematycznie staram się upraszczać instalację ID na ile to tylko możliwe. Z tego co widzę na początek prawdopodobnie “do odstrzału” bramki Tuya. Są tylko 4 “dobre” kanały do pracy urządzeń Zigbee (niektóre nie pracują nawet na innych) te kanały Zigbee to 11, 15, 20 i 25.

Nie da się ukryć, ze mój stan wiedzy w tym zakresie nie jest jeszcze zbyt wysoki. Przede mną pierwsza automatyzacja w HA, a to mówi samo za siebie, wiec sorki za poziom zadawanych pytań.
Co do moich dwóch bramek Philipsa Hue, to akurat potrzebowałem już tej drugiej bo posiadam nie tylko żarówki Hue, ale również wyłączniki i sensory. Łącznie jest tego 70 sztuk samego Hue. Z oświetlenia jestem raczej zadowolony (znacznie mniej z wydanej kasy), natomiast co do innego sprzętu to oprócz wspomnianych dwóch bramek Tuja mam jeszcze tylko 4 termostaty i 5 różnych sensorów - wszystko Tuya zigbee. Nie za dużo tego, wiec jest jeszcze czas na zmianę podejścia,.

Zadałem pytanie na forum, bo nie za bardzo wiem w jakim kierunku mam rozbudowywać tę swoja smart infrastrukturę, tzn. wiem dokładnie co chciałbym automatyzować i jakiego rodzaju sprzęt potrzebuje, ale nie wiem na czym to wszystko oprzeć, aby nie wyrzucać pieniędzy w błoto jak z tymi bramkami Tuya. Choć według mojej zony i tak to robię, jak tylko zainteresował mnie ten temat :wink:

Dotychczasowe rozwiązanie było dla mnie bardzo proste. Pomijając Hue, to moje dwie bramki Tuya ogarniały mi zasięgiem cale mieszkanie, a do nich podłączałem co chciałem i w Tuya Smart wszystko śmigało. Teraz gdy chcę swoją automatyzację wrzucić na wyższy poziom, to zastanawia mnie jak taki pojedynczy Sonoff CC2652P ma mi ogarnąć całe mieszkanie, a nie widziałem aby ktoś pisał że zakupił sobie od razu kilka sztuk aby objąć zasięgiem cały dom.
No nic, jutro mam już go otrzymać, więc jak podłączę go do HA i coś podłączę po MQTT, to może rozjaśni mi się parę rzeczy.
Póki co spróbuję poczytać jak najwięcej na forum i obejrzeć filmiki Artura, żeby sobie to wszystko poukładać. Nie ma sensu abyście tracili czas na jakieś poradniki i tłumaczenie wszystkiego od podstaw, zwłaszcza że jak sami mówicie było to już wszystko na forum omawiane.
Wielkie dzięki za odpowiedzi i udzielone wskazówki!

Kwestia jest taka - Zigbee to sieć MESH , ale do stabilnej pracy potrzebuje tzw. routerów - są nimi wyłącznie urządzenia zasilane sieciowo (ale nie każde), natomiast nigdy routerami nie są urządzenia bateryjne (więc czujniki i głowice termostatyczne nimi nie są), oprócz tego w całej sieci może być tylko i wyłącznie jeden koordynator sieci (może nim być bramka/mostek albo dongle - wtedu bramkę stanowi integracja w HA + dongle).

Dlatego też dziwiłem się, że masz 2 mostki Hue, ale przy takiej ilości sprzętu jest to zrozumiałe (jeden mostek bodajże ma ograniczone zasoby, ale mimo wszystko chyba raczej nie aż tak bardzo jak sądzisz - maks to 63 żarówki na 1 mostek - tu w ocenie pomagają alternatywne apki takie jak Hue Essentials )

Wysycenie zasobów na moich dwóch bramkach wygląda jak poniżej. Zauważyłem że jedna z nich pracuje na kanale 11, a druga na 20. Czy przypadkiem obie nie powinny być na tym samym kanale? Pamiętam, że kiedyś jednej z bramek zmieniłem ręcznie kanał, pewnie obawiałem się ze będą kolidowały ze sobą.


Myślę, że dałbyś radę zoptymalizować konfiguracje na tyle, by to można było ogarnąć jednym mostkiem Hue - 39 żarówek dałoby się obsłużyć jednym mostkiem na 100% - akurat mam właśnie tyle samo (nie wiem jak się sprawy mają z zasadami, ale np. z doświadczenia wiem, że można się pozbyć większości scen - przeważnie te generowane automatycznie są średnio przydatne).

Nie wiem jak wygląda konfigurowanie 2 mostków oficjalnymi metodami Philipsa - nie miałem nigdy 2 sztuk v2 równocześnie, (a gdy podłączy się v1 i v2 to domyślnym zachowaniem jest migracja ustawień z v1 do v2), ale akurat Hue Essentials umożliwia obsługę wielu mostków (licencja płatna) i korzystałem w nim z równoczesnej obsługi różnych mostków (w tym emulowanego).

Co do zasięgu, to MESH załatwia tę kwestię dość rozsądnie - każda żarówka jest routerem, no chyba że masz np. instalację w 2 oddzielnych budynkach, to wtedy stosowanie 2 mostków ma większy sens, wprawdzie widziałem opinie, że powyżej 50 żarówek mostek zaczyna mulić, ale jak dotąd tego nie doświadczyłem (w porywach było więcej sprzętu niż obecnie, ale to były tylko testy sprzętu, który poszedł do innych lokalizacji).

Natomiast w kwestii kanałów masz to zrobione prawidłowo - każdy mostek jest koordynatorem oddzielnej sieci Zigbee i powinna ona pracować na innym kanale, w przeciwnym razie te 2 oddzielne sieci będą się zakłócać wzajemnie (mimo wszystko nie jest to jakoś “ultragroźne” - w swoich eksperymentach miałem czasem rozłączne sieci na tym samym kanale i mimo wszystko to jakoś działało, to jednak optymalnie jest używać dla każdej z osobnych sieci inny kanał).