Broker mqtt w home assistant

Skąd Ty bierzesz takie konfiguracje z kosmosu ?

logins: []
customize:
  active: false
  folder: mosquitto
certfile: fullchain.pem
keyfile: privkey.pem
require_certificate: false

Koniec kropka - tyle ma być.

A masz jak byk nasmarowane :slight_smile: : A list of local users that will be created with username and password. You don’t need to do this because you can use Home Assistant users too, without any configuration.

Potem tworzysz użytkownika w User czyli najprościej “mqtt/mqtt” i konfigurujesz z takim userem i hasłem Core Mosquito ( jak chcesz po swojemu nic nie stoi na przeszkodzie ).

Ok, @Krzyszof_K skąd moja, to nie wiem już do końca, bo siedziałem dziś w MQTT i Z2M, więc może coś przez analogię zrobiłem. Natomiast te konfiguracje tu na zrzutach i w innych wątkach MQTT są w gruncie rzeczy analogiczne. :smiley:

Ok, wkleiłem oryginalną, resztę też zrobiłem już wg zrzutów, dostaję okienko do konfiguracji integracji MQTT, natomiast nadal nie może się połączyć.
W logach add-onu MQTT bez zmian.


Hmmm :slight_smile: Odinstaluj Brokera , Z2M też jak zdążyłeś. Restart. Zainstaluj ponownie. No musi chodzić albo coś nieźle nakopałeś.

Sorry ale ta konfiguracja jest na poziomie podstawówki - wszystko działa na jednym użytkownik :grin:, oczywiście można i tak, działać będzie ale kontrola dostepu do brokera MQTT, analiza potencjalnych problemów jest wtedy na poziomie najniższym z możliwych.

@macek wiem że jest prosta jak budowa cepa :slight_smile: Pytanie dlaczego @Mickey nie bangla ?

Jeśli to jeszcze aktualne, to popatrz na punkt 2 instrukcji, która jest tutaj załączona: https://drive.google.com/file/d/10HTT6juRks7OcmRl10u9WWjwdMPKQwb3/view

Powyższe dotyczy brokera “chmurowego” Supli i jego integracji z Mosquitto. Po skonfigurowaniu wszystkie urządzenia dodane do Supli są widoczne jako urządzenia w Mosquitto

Cześć
Wczoraj po aktualizacji HA do 2022.4.7 wysypało mi się dużo urządzeń (nie działały m.in. encje light na zigbee). Dzisiaj patrzę do logów supervisor a tam zigbee2mqtt sypie błędem do jednego urządzenia (chyba). Jak mogę zidentyfikować o co dokładnie chodzi?

22-04-28 19:40:07 WARNING (MainThread) [supervisor.addons.options] Option ‘require_ssl’ does not exist in the schema for Node-RED (a0d7b954_nodered)
22-04-28 19:40:07 WARNING (MainThread) [supervisor.addons.options] Unknown option ‘base_topic’ for Zigbee2mqtt (45df7312_zigbee2mqtt)
22-04-28 19:40:07 WARNING (MainThread) [supervisor.addons.options] Option ‘external_converters’ does not exist in the schema for Zigbee2mqtt (45df7312_zigbee2mqtt)
22-04-28 19:40:07 WARNING (MainThread) [supervisor.addons.options] Option ‘devices’ does not exist in the schema for Zigbee2mqtt (45df7312_zigbee2mqtt)
22-04-28 19:40:07 WARNING (MainThread) [supervisor.addons.options] Option ‘groups’ does not exist in the schema for Zigbee2mqtt (45df7312_zigbee2mqtt)
22-04-28 19:40:07 WARNING (MainThread) [supervisor.addons.options] Option ‘homeassistant’ does not exist in the schema for Zigbee2mqtt (45df7312_zigbee2mqtt)
22-04-28 19:40:07 WARNING (MainThread) [supervisor.addons.options] Option ‘permit_join’ does not exist in the schema for Zigbee2mqtt (45df7312_zigbee2mqtt)
22-04-28 19:40:07 WARNING (MainThread) [supervisor.addons.options] Option ‘advanced’ does not exist in the schema for Zigbee2mqtt (45df7312_zigbee2mqtt)
22-04-28 19:40:07 WARNING (MainThread) [supervisor.addons.options] Option ‘device_options’ does not exist in the schema for Zigbee2mqtt (45df7312_zigbee2mqtt)
22-04-28 19:40:07 WARNING (MainThread) [supervisor.addons.options] Option ‘blocklist’ does not exist in the schema for Zigbee2mqtt (45df7312_zigbee2mqtt)
22-04-28 19:40:07 WARNING (MainThread) [supervisor.addons.options] Option ‘passlist’ does not exist in the schema for Zigbee2mqtt (45df7312_zigbee2mqtt)
22-04-28 19:40:07 WARNING (MainThread) [supervisor.addons.options] Option ‘queue’ does not exist in the schema for Zigbee2mqtt (45df7312_zigbee2mqtt)
22-04-28 19:40:07 WARNING (MainThread) [supervisor.addons.options] Option ‘frontend’ does not exist in the schema for Zigbee2mqtt (45df7312_zigbee2mqtt)
22-04-28 19:40:07 WARNING (MainThread) [supervisor.addons.options] Option ‘experimental’ does not exist in the schema for Zigbee2mqtt (45df7312_zigbee2mqtt)

Rozwiązanie znajdziesz w poniższym temacie:

1 polubienie

Dziękuję - zadziałało.

Cześć, Stawiam od nowa HA na Proxmoxie, mam odtworzoną z backupu stara instalację, którą przeniosłem ze starego komputera z Atomem i niewspieranym Dockerem. Po przenosinach wszystko na starym działa, ale jest tam mnóstwo testów, prób, śmieci.
Czas postawić HA od nowa i starać ustrzec się błędów. Nowe HA działa, ale mam problem z MQTT. Zainstalowałem Mosquitto Brockera, skonfigurowałem go, zainstalowałem MQTT i podłączyłem do Brockera. Nasłuch i odbiór działa. Mam przede wszystkim urządzenia z Tasmotą, dwa z nich skonfigurowałem z nowym mqtt, i nic, nie widać urządzeń i encji, jedno z nich przywróciłem do ustawień fabrycznych i też go nie widać. Uprzedzę pytania, w konsoli wpisałem SetOprion19 1, mam ustawiony nasłuch w mqtt, stare HA wyłączyłem przed instalacją. W Tasmota Device Manager urządzenia są i mogę nimi sterować.
W logach urzdzenie się podłacza

1658685557: New connection from 192.168.99.140:53227 on port 1883.
1658685557: New client connected from 192.168.99.140:53227 as DVES_FBF1A5 (p2, c1, k30, u’user_mqtt’).

Mam też wpis niezidentyfikowany, może to Proxmox (mój HA jest czysty, nie instalowałem nic oprócz MQTT)

1658685602: New connection from 172.30.32.2:56526 on port 1883.
1658685602: Client closed its connection.

Jaka wersja oprogramowania Tasmota? Od wydania 10.0 trochę się zmieniło we współpracy z HA:

Od wersji tasmoty 9.2 parametr SetOption19 powinien być wyłączony.

SetOption19 0

@rafkan @angler

Ja jeszcze miesiąc temu mając Tasmotę 11 dodawałem nowe urządzenia bezproblemowo na starym HA
Zmieniłem parametr na SetOption19 0, nic się w brokerze nie pojawiło nowego. Natomiast jest integracja Tasmota i ją skonfigurowałem. Urządzenia w niej się pojawiły. Coś tu nie gra, tylko co ? Czy integraca Tasmota wystarczy ?, nigdy jej nie używałem do tej pory.
Teraz mam Tasmotę 12.0.2

Oczywiście, że wystarczy. Jeśli dobrze pamiętam natywna integracja tasmoty pojawiła się na początku zeszłego roku. Pomijasz brokera w połączeniu HA - Tasmota. Osobiście jakiś czas temu przeniosłem wszystkie urządzenia z tasmotą do jej natywnej integracji. Wszystko działa super.

@rafkan
No i w końcu dobra wiadomość. Ale nurtuje mnie ten broker, może jest za bardzo dociekliwy.
Dzięki

W jaki sensie Cię nurtuje? Jeśli korzystasz z Z2M to będzie Ci potrzebny.

Dlaczego tam się nie pokazały urządzenia ?. Skoro są w innej wersji HA. A z Z2M korzystam na starym HA, pewnie będę przenosił na nowy. Choć może spróbować deConza. Tą instancję na ten moment traktuję trochę jako testową. Mam zrobione migawki i mogę je przywracać.

Były dwa sposoby integracji bardzo podobne do siebie. Tworcy HA zdecydowali na przejście i wspieranie tylko jednej - natywnej Tasmota.

1 polubienie

Do “nowej” integracji Tasmota z HA nadal jest potrzebny broker MQTT, przeczytaj dokumentację Tasmota - Home Assistant. Wszystko dziala na tej samej zasadzie tylko urządzenia z Tasmota zamiast pokazywać się w integracji MQTT:
image
pokazują się w integracji Tasmota:
image
Jak widać tylko jedno urządzenie z Tasmotą przemigrowałem do nowej integracji.

@rafkan @angler @macek
Dzięki za wyczerpujące informacje i poświęcony czas.