Cloud TTS z soundbara - jak?

Witajcie.
HA w wersji 2022.3.5, z wykupionym Nabu casa.
Do HA mam podpięte Smart Things z kilkoma urządzeniami Samsunga (TV, Soundbar i parę innych), encje utworzone, mogę sterować głośnością kanałami, wyłączeniem).
Mam również działającą integrację Alexa (Echo plus i 2x Echo dot).
Encje madia_player również są (w tym też te dotyczące urządzeń Samsunga)
Póki co korzystam z narzędzi developerskich do testów.
I tak:

TTS notify aleksa działa, ale tylko na Echo (na każdym z nich), nie działa na soundbarze, pomimo że encja w integracji Alexy media_player.soundbar istnieje, a soundbar ma wbudowaną i zalogowaną alexe. Błędu nie wyrzuca ale nie słychać nic.

TTS cloud_say puszczony np na media_player.echo_plus nie wyrzuca błędu w HA, ale zamiast powiedzieć to co bym chciał, alexa mnie informuje że nie obsługuje innego TTS niiż ten przez notify_alexa…

Jedyne miejsce gdzie działa TTS przez cloud_say, to zakładka Media z lewego menu, Text to speach, Cloud. Tyle że tu z kolei moge mówić jedynie przez przeglądarkę. Działa ładnie ale to nei o to mi chodzi :slight_smile:

To co chciałbym docelowo osiągnąć to po 1 informowanie mnie o statusach typu zapomniałeś zamknąć drzwi, głosem TTS z cloud_say (jest w miarę miły dla ucha i dość naturalny). a po 2 automatyzacja typu ‘nastrój’ (klikam guziora, przygasają światła a z głośnika leci playlista).

Punkt 2 mam ogarnięty, ale znów problem - działa to tylko na dowolnym Echo - nie działa na soundbarze.

Czy ktoś z Was ma może pomysł jak to ogarnąć?
Będę wdzięczny za pomoc:)

Amazon Polly

Poszukaj w https://www.hostersi.pl/uslugi-chmurowe/amazon-polly-latwa-konwersja-tekstu-na-mowe/
Jest chyba free trial
Głosy

Linki:
https://geek.justjoin.it/przetwarzanie-mowy-i-tekstu-sprawdzamy-w-praktyce-produkty-aws

AWS Free Trial

Czy interfejs API Amazon Polly jest bezpłatny?
W przypadku standardowych głosów Amazon Polly poziom darmowy obejmuje 5 milionów 
znaków miesięcznie na żądanie mowy lub znaków mowy przez pierwsze 12 miesięcy,
począwszy od pierwszego zamówienia mowy.

HomeAssistant: https://www.home-assistant.io/integrations/amazon_polly/

O Polly czytałem… ale to jest kolejna integracja i najpewniej kolejna subskrypcja… Tego wolałbym uniknąć…
O ile jestem w stanie zrozumiec i poniekąd zaakceptować, że Alexa mając swój natywny TTS, nie akceptuje TTS z innego źródła na swoich urządzeniach (w moim przypadku Echo), o tyle wydaje mi się że urządzenie firmy trzeciej (soundbar Samsunga) powinien się dać wykorzystać… chyba…:slight_smile:
Niestety, nie jestem go w stanie zmusić do gadania za pomocą żadnej z 3 usług TTS które są w HA - Nie działa ani z Google ani z Alexą ani z Cloud say… Mogę zmieniać na nim głośność itd co znaczy że HA go widzi i że działa… ale współpracować ze mną nie chce skubany :frowning:

Ok. Mała errata - udało mi się zmusić soundbar do gadania po TTS za pomocą Alexy… To juz jest sukces… Ale nadal encla media player soundbara wystepuje tylko z integracji Alexy i Alexa mnie informuje że to nie bedzie dzialac…

Tak więc rozwiązaniem zapewne bedzie zmuszenie HA żeby utworzył encję media_player dla soundbara, ale nie powiązaną z integracją Alexy… Kwestia tylko czy tak się da…:frowning: