Co daje integracja Zamel MEW01 => MQTT => HA?

Dordzy,

Kupiłem licznik Zamela, przed zakupem czytałem pobieżnie ze umozliwia integracje z HA poprzez mqtt. Zawsze mqtt mi sie z Zigbee kojarzyło - wiec jakos sobie tak zakodowałem…

Czy mógłby mi ktoś pokrótce wyjaśnic co daje taka integracja?
Czy dobrze rozumiem, że dzieki temu uniezależniamy się od Supla Cloud (ale nie od WIFI)? A schemat połaczeń wyglada tak:
MEW => WIFI => HA => Supla Cloud?

Nie wiem, nie mam, moim zdaniem się mylisz (bo co robi ta Supla Cloud na końcu?)

a z tego co widzę po wypowiedziach posiadaczy (i swojej wiedzy o MQTT), to wygląda tak

MEW<~~~>AP(LAN)<===> (LAN) lokalny broker MQTT (LAN)<===> (LAN) HA

<~~~> to połączenie WIFI
<===> połączenie Ethernet w dowolnym medium transmisyjnym lub bez niego (mostek/local loop)

Dla porównania połączenie za pośrednictwem chmury Supla (w/g posiadaczy większość urządzeń Supla daje się połączyć tylko tak, ale ten wskaźnik energii MEWxx może jednak pracować również lokalnie, tak jak na schemaciku powyżej)

(jeśli MQTT nie jest wykorzystywane do integracji z czymkolwiek innym lokalnie)
MEW<~~~>AP(LAN)<===>(LAN)router(WAN)<===>zdalny broker MQTT (Supla)<===>(WAN)router(LAN)<===>(LAN)HA

lub wręcz tak (jeśli używasz już MQTT lokalnie do innego zastosowania (np. Z2M)):

MEW<~~~>AP(LAN)<===>(LAN)router(WAN)<===>zdalny broker MQTT (Supla)<===>(WAN)router(LAN)<===>(LAN)lokalny broker MQTT w trybie mostka z brokerem Supla(LAN)<===>(LAN)HA

1 polubienie

Proponuję poczytać Home Assistant — praca monitora energii MEW-01 w trybie lokalnym (MQTT) , wszystko ładnie wyjaśnione i opisane.

2 polubienia

Z tego co widzę dane z MEW sa zarówno w HA (czyli wg Twoich diagramów trafiają tam po (W)LAN-ie), ale są równiez dostępne przez przegladarkę na Supla Cloud - więc jakoś tam trafiają
Chyba ze dzieje sie to równolegle do MQTT (początkowo zestawiłem połaczenie z chmurą)

Dziękuję. Chyba rozumiem juz jak to działa - generalnie chodzilo mi o to czy rozwiazanie z mqtt wymaga dostępu do Internetu / czy dziala wylacznie po Zigbee
Juz wiem ze nie

Dzieki Kolego!
Widze ze zrobiłem to mocno na okrętkę :slight_smile:

powinni to do pudełka wrzucać!

Możliwe, że MEW zestawia 2 połączenia (nie wiem czy oba MQTT, czy też z SuplaCloud wciąż jest stosowany zamknięty protokół, bo nie używam Supli od wielu lat - pierwsze rozwiązania Supla potestowałem sobie tuż po premierze Supli i niestety wtedy to było dopiero raczkujące rozwiązanie, więc znalazłem dla siebie coś innego, a szkoda mi czasu na używanie wielu alternatywnych rozwiązań równocześnie, oczywiście nie było wtedy w ofercie jeszcze żadnego wskaźnika zużytej energii, ani nie było wsparcia dla MQTT).

edycja - skreślenia, moje przypuszczenie było błędne

1 polubienie

MEW, LEW, LIW mogą wysłać zbierane/odczytywane dane tylko do jednego brokera i albo to jest lokalny serwer MQTT lub Suplowa chmura.

1 polubienie

Wyglada na to ze zrobilem tak:

zamiast tak

1 polubienie

Jeśli chcesz całkowicie pominąć “chmurę” to wersja w trybie lokalnym. W przypadku wersji cloud zawsze możesz skorzystać z furtki w postaci konfiguracji “mostu” i ściągać dane do HA z serwera Supli.

1 polubienie

Tak - dziekuję juz to zaczaiłem. Własnie sie waham - z jednej strony co mi szkodzimiec to w 2 miejscach z drugiej strony nie za bardzo lubie chmury…