Co nie działa w wersji HA core 2024.4

Patrząc na wprowadzone zmiany w 2024.4.0 i ilość integracji z “problemami” może to być iście hardcorowe wydanie.

Ja bym nie demonizował takich dużych aktualizacji, a odnośnie sytuacji bieżącej, to i tak już w marcu były duże zmiany “pod podłogą”, a teraz dodatkowo radykalnie zmienia się interfejs, więc przy aktualizacji czyścimy cache w przeglądarce i wymuszamy przeładowanie strony.

Pośpiech nie jest nigdy wskazany, czasem aktualizacja przebudowuje bazę danych co trwa długo i może wymagać dużych zasobów sprzętowych (dlatego nie radzę pozostawiać na dysku mniejszej ilości miejsca niż przynajmniej większa z wartości takich jak trzykrotny rozmiar bazy danych lub dziesięciokrotny rozmiar pełnego backupu - to tylko wartości szacunkowe, ale generalnie im więcej wolnego miejsca na ssd tym dla niego lepiej, więc nie warto zapychać dysku jakimś śmietniskiem tylko dlatego, że jest tam wolne miejsce), a samą aktualizację przeprowadzać wtedy, gdy HA nie jest najbardziej obciążony.

Reszta działań standardowa

  1. przejrzenie czy jakieś breaking changes nie dotyczą akurat naszej instalacji (a gdyby dotyczyły to dostosowanie konfiguracji przed lub po aktualizacji zależnie od potrzeby)
  2. aktualizacja komponentów niestandardowych i sprawdzenie czy działają OK
  3. pełny backup przed aktualizacją, więc w razie W mamy punkt powrotu
  4. po aktualizacji ponowna aktualizacja komponentów niestandardowych (niektóre już mają w zależnościach jako minimum core 2024.4.0) i sprawdzenie czy działają OK
  5. kroki które sugerowałem wyżej (gdy zmiany dotyczą GUI)

Jeśli pójdzie coś źle, to zawsze można cofnąć wersję z terminala lub CLI i jest to droga zalecana.
Natomiast gdy cofanie wersji nie pomaga to w ostateczności przywracamy backup.

2 polubienia

Jak komus start HA wisi przez komponent ‘downloader’, to trzeba go odinstalowac, skasowac spis konfiguracyjny z configuration.yaml, zrestartowac HA i skonfigurowac komponent z GUI. Miala byc automigracja ale nie zadzialala poprawnie, autor juz dostal info i poprawia to w wersji 4.1, nie mniej powyzsza procedura zalatwia problem od reki :slight_smile:

1 polubienie

Proszę bez “marudzenia” :stuck_out_tongue: , zawsze można poczekać z aktualizacjami i nie mieć żadnych problemów :wink: .

Tak piszecie jakby nie można było przywrócić kopii. Aktualizuje z marszu, a jeśli coś nie tak, wracam i czekam na wolniejsza chwilę żeby doczytać, poszukać gdzie jest problem. Czy w HAOS nie można tak przywracać jak w kontenerze? (pytam bo nie wiem)
Kilka dni temu po 6 miesiącach zaktualizowałem prosto na


I śmiga elegancko :slight_smile:

1 polubienie

@bartik22
Są backupy i można z nich korzystać, ale dużo lepszym posunięciem jest zwykle downgrade wersji (nie tracimy danych z bazy powstałych po backupie).
ha core update --version <numer.wersji>

Jakiś link do repo czy coś, co to za komponent?

No czyli tak samo. Juz mi się zdarzyło że nie działało po aktualizacji, zatrzymałem, przywróciłem pliki, deploy’owalem poprzednia wersję i jak bym się cofnął w czasie o godzinę :slight_smile:
Więc skąd ten strach przed aktualizacją :scream:

a piszesz o danych z bazy, masz na myśli historie? Coś cennego może być przez tą godzinę co sprawdzam czy działa wszystko? :stuck_out_tongue:
Ja mam zewnętrzną wieloletnią, a lokalną chyba jakoś miesiąc tylko. I polecam taki układ :slight_smile:

to ten komponent wbudowany w core :wink:

to integracja :slight_smile: w nowej wersji przeniesiona z yaml-a do GUI

O dziwo nie zauważyłem jakiś problemów po tej aktualizacji.

Docker fajna sprawa :wink: Można też zrobić duplikat z nową wersją, a stara i tak zostaje.

Nie działa pogoda na Nspanel :frowning:
Tutaj jest obejście problemu