Conbee II na czym działa najlepiej?

Na chłopski rozum nie podpowiem, bo nie używam Conbee, więc nie znam szczegółów technicznych związanych z deConz, ale jest taka istotna kwestia - z jednym koordynatorem możesz używać tylko jednej integracji, a masz 3 do wyboru:

  • Integracja deConz, która jest przeznaczona do pracy TYLKO z koordynatorami wyprodukowanymi przez deConz (więc np. Conbee2 czy Raspbee).
  • Integracja Zigbee2MQTT (oznaczana dla ułatwienia pisania skrótem Z2M), która jest “uniwersalna” tj. nie pochodzi od producenta konkretnych koordynatorów, ale wymaga innej integracji do działania (MQTT), pracuje na niemal dowolnym sprzęcie w tym na 100% z Conbee2
  • Integracja (natywna w HA) Zigbee Home Automation (ze skrótem ZHA) też jest uniwersalna, ale ma za to nieszczęśliwą nazwę pokrywającą się z nazwą jednego z podstandardów Zigbee, ta integracja za to chyba kiedyś nie działała z koordynatorami produkowanymi przez deConz (nie znam obecnego stanu, ale chyba obecnie działa?)

Pseudo-standard Zigbee od początku swojego istnienia był podzielony na 2 wzajemnie niekompatybilne podstandardy ZLL i ZHA (i dlatego zapewne mylisz pojęcia…) teraz doszło jeszcze Zigbee3, które w założeniu ma “pogodzić” ZLL z ZHA (tj. sprzęt oświetleniowy ze sprzętem ogólnie pojętej automatyki).

I teraz najlepsze:

  • każda z 3 wspomnianych wyżej integracji obsługuje zarówno sprzęt ZLL, ZHA jak i Zigbee3 (ale uwaga - pewne kwestie zależą od możliwości technicznych koordynatora)
  • żadna nie obsługuje 100% istniejącego na rynku sprzętu (ale luki mają w różnych miejscach), więc jeśli planujesz używać coś nietypowego to sprawdź jakąś bazę kompatybilności zanim wybierzesz integrację
  • każda z tych integracji jest rozwijana na zasadach open source, więc o ile dany osprzęt jest popularny, to zapewne prędzej lub później będzie obsługiwany przez każdą z integracji
  • są 2 znane chińskie brandy: Xiaomi i Tuya, które leją sikiem prostym na jakąkolwiek standaryzację i produkują osprzęt często niezgodny ze standardem Zigbee, więc każda z integracji musi stosować do obsługi tak spartolonych urządzeń wyjątki (“quirks”)
5 polubień

Koledzy wyżej wyczerpali temat.
Ja od samego początku poszedłem w Z2M, deConz w ogóle nie instalowałem.
Zrobiłem wstępny research i wydaje mi się, że baza obsługiwanego sprzętu jest większa w Z2M.
Projekt jest też bardziej “otwarty”.
Na tą chwilę od miesiąca nie odnotowałem żadnych problemów z działaniem Conbee II z Z2M.
Jest tylko jeden irytujący bug w firmware sticka i nie wiadomo kiedy i czy to naprawią.
Nie wpływa na pracę urządzeń.

1 polubienie

Dziękuje Wszystkim za wyczerpujące informacje.
@rafkan Czy możesz jeszcze zdradzić jakich głowic używasz?
Planuje właśnie zmiany w swoim systemie ogrzewania (instalacja pompy ciepła - wymiana pieca na ekogroszek - ze sterownikiem TECH, ale bez listwy. Wiem, że jest integracja do tego TECHA opartego na listwie). Planuje jednak z uwagi, że mam system mieszany (grzejniki/podłogówka) to grzejniki chciałbym dodać sobie do HA, aby móc posterować tym nie koniecznie inwestując w listwę. Zastanawia mnie czy takie głowice mają spinkę z niezależnym termostatem, który montuje na ścianie, bo z tego co widziałem to głowice mają głównie pomiar temperatur w sobie, wiec pomiar temperatury przy grzejniku wydaje mi się lekko dziwny, ale może się mylę. Tech ma głowice + termostat, ale taki komplet kosztuje koło 300zł na jeden pokój z jednym grzejnikiem. Mam 7 pomieszczeń, wiec troszkę naleci. Do tego i tak potrzeba dodatkowego sterowania centralnego i trochę się nazbiera. Zastanawiam się właśnie czy jest coś sprawdzonego z alli i jak się to sprawuje w życiu. Sezon grzewczy za Tobą więc może masz jakieś spostrzeżenia?

Dziękuje, zabieram się za analizę.

Cześć. mam pytanko :wink: planuję wymienić mój moduł zigbee CC2531 na Conbee2 Z2M. Orientujecie się może czy jest możliwość “przeniesienia” urządzeń, czy jednak muszę od zera parować wszystkie urządzenia?

dzięki za info :slight_smile: choć miałem nadzieję na inną odpowiedź :stuck_out_tongue:

@rafkan jestes pewny? bo nie zmienia się przecież wersja Zigbee, nadal jest zStack 1.2.

Conbee 2 to deCONZ a nie Zstack (tego jestem pewien na 100%)
oprócz tego zdaje mi się, że Zigbee 3.0

obrazek wprawdzie z ZHA, ale sprzęt to sprzęt
ZHA_2022-03-08_00-11

Na tym sticku napewno jest firmware z Zigbee 3.x więc ponowne parowanie jest wymagane, opisane w dokumentacji FAQ | Zigbee2MQTT.

Właśnie to przetestowałem, wymiana C2531 na Conbee2, zmiana konfiguracji Z2M z:

serial:
  port: /dev/ttyACM0
  disable_led: true

na

serial:
  port: /dev/ttyACM1
  adapter: deconz

Wszytsko już działa, były problemy z żarówkami Philips Hue ale po ok. 20 minutach się “obudziły”. Niczego nie parowałem ponownie co dowodzi, że w Conbee nie ma oprogramowania wersji Zigbee 3.x.

1 polubienie

dzisiaj odbieram conbee z paczkomatu. potestuje i wrócę z info zwrotną :wink:

Poprawione (+20 znaków).

Wczoraj podpiąłem conbee i faktycznie rozwiązanie @macek zadziałało - dzięki :slight_smile:
teraz muszę jeszcze kilka urządzeń ponownie dodać bo nadal lagują i mam nadzieję, że będzie teraz działać już stabilnie…