Conbee II na czym działa najlepiej?

Mój pierwszy post, więc witam wszystkich serdecznie!

Zaczynam przygodę z HA, nastawiłem się na ZigBee.
Mam kilka urządzeń Aqara, Osram, oraz CC2531 z którego nie jestem zadowolony.
Jedzie do mnie Conbee II na testy.
Zastanawiam się czy dalej pracować z Z2M czy może lepiej przesiąść się na ZHA lub deCONZ?
Jakie są wasze doświadczenia z tym koordynatorem?

Conbee to mój pierwszy koordynator dlatego trzon moich urządzeń zigbee pracuje w deconz. W miarę rozbudowywania systemu kupiłem drugi conbee który pracuje z Z2M - mam w tym układzie podłączonych kilkanaście urządzeń (które w chwili zakupu nie były obsługiwane przez deconz). Obydwa oprogramowania działają bez najmniejszych problemów. Plusem Z2M jest baza obsługiwanych urządzeń natomiast na chwilę obecną conbee w Z2M jest w wersji eksperymantalnej.

A tak z ciekawości to do tych dwóch sieci musisz mieć dwa systemy i np dwie malinki?

Dwie sieci - tak, dwie malinki - nie (nie wiem co masz na myśli pisząc systemy, ale 2 integracje mogą pracować równolegle w 1 systemie).

W jednej lokalizacji można mieć 4 niezależne sieci Zigbee pracujące na kanałach 11, 15, 20 i 25 (taki wybór ze względu na niektóre urządzenia, które nie pracują na żadnych innych kanałach oprócz tych 4, ale jeśli się ich nie używa, to kanały Zigbee zasadniczo się nie pokrywają, jakkolwiek wymienione mają dodatkową zaletę - minimalne interferencje z WiFi, więc i tak są one zalecane).

Tak jak napisał @szopen, działa to u mnie na jednym HA, dodam jeszcze, że uruchomiony mam jeszcze ZHA z CC2652P ale to nie jest temat o CC2652P tylko o conbee

No to jak najprościej : mam HA na Malince oraz Conbee2 i cc2531. Jak to używać razem?

Np. conbee z deconz a CC z Z2M

@rafkan dopisz jeszcze: “na różnych kanałach” aby nie trzeba było składać efektu koćcowego z postów powyżej, wiesz, takie ułatwienie dla potomnych, dziękuje :slight_smile:

Oprócz natywnej integracji dla Conbee i uniwersalnego Z2M masz jeszcze do wyboru ZHA, też działającego na większości koordynatorów.

I po prostu podłączenie x 2 USB do rpi?

@macek o kanałach napisał już @szopen
@Piotr_W tak najlepiej na przedłużce

Czyli lepiej od razu zaczynać z deCONZ?

Nieeee, z2m działa bardzo dobrze z Conbee2.

@mstefanowicz tak jak wspomniałem wcześniej, zdecydowana większość moich urządzeń jest podłączona przez deconz z którym nigdy nie miałem problemów. Z2M pracuje u mnie jako uzupełnienie - z nim również nie miałem żadnych problemów. Najlepiej sobie potestuj i sam zobaczysz co będzie dla Ciebie najlepsze.

1 polubienie

Jutro będę miał już Conbee2. Tylko ten Covid mi żyć nie daje i odbiera całą radość z konfiguracją HA :slight_smile:

Dzięki za info, wczoraj dotarł Conbee II.
Zostałem przy Z2M.
Na tą chwilę zauważyłem,że RTCGQ11LM ma problem z ponownym podłączeniem się do sieci po dłuższej nieobecności koordynatora.
Nawet jak się podłączy ponownie i jest raportowany w HA to na mapie nie widać połączenia.
Zaraz po parowaniu wszystko było OK.
Wydaje mi się, że z CC2531 nie było tego problemu.

To nie ma znaczenia czy widać na mapie. U mnie kilka urządzeń niby z niczym nie ma a działa

1 polubienie

Cześć,
Możesz się podzielić doświadczeniem co wybrałeś? Zaczynam swoją przygodę z HA i zakupiłem Conbee II, które podłączyłem do mojej Malinki. Nie wiem czy dobrze zrobiłem bo obecnie zainstalowałem sobie Mosquitto broker (wersja 5.1.1) oraz Zigbee2mqtt (wersja 1.18.1-1). Ogólnie wszystko mi się uruchomiło bez błędów i czekam na pierwsze zamówione sprzęty od Majfernda :slight_smile: więc nie jestem w stanie ocenić czy to działa i wyszuka mi moje sprzęty :slight_smile:
Zastanawia mnie jednak czy nie powinienem zainstalować deCONZ ? Drugie to pytanie czy nieważne czy zainstaluje Z2M czy dC to MQTT jest potrzebne do obu rozwiązań? Troche się tutaj gubię i chciałem się poradzić czy dobrze rozumiem to co robię :smiley:

Z2M pracuje z protokołem mqtt. Jeśli conbee podłączyłeś bezpośrednio do malinki to jeśli nie masz to kup sobie przedłużkę usb i na niej podłącz sticka.

Podłączenie wykonałem zgodnie z instrukcją instalacji na stronie Conbee czyli przedłużka do portu USB 2.0.
Czy możesz jeszcze podpowiedzieć tak na chłopski rozum :slight_smile: bo już zdurniałem.
Mam Conbee i teraz do obsługi urządzeń potrzebuje MQTT Brokera i do tego Z2M i to wystarczy ?
Czy Mqtt i deConz?
Obie opcje uruchomiłem już i po instalacji Z2M naczytałem się, że to jest do bani odinstalowałem i wrzuciłem deConz. Potem znalażłem kolejny wątek, gdzie pisano że jednak pierwszy wariant będzie lepszy. Nie chce na samym początku popełnił błędu. Moim celem jest osiągniecie tego, aby dodawać urząrzenia, które chciałebym potem automatyzować w Node-Red. Szukam wsparcia, aby ktoś wytłumaczył jaka jest różnica między tymi dodatkami bo dziś jeszcze znalazłem jakiś ZHA, ale z forum dowiedziałem się, że to już nowa wersja Z2M zawiera, więc jak rozumiem nie muszę tego instalować.
W jakiś wątku na forum, ktoś pisał jeszcze o jakimś dodatku Z2M Edge nie mam pojecia czy to jest mi do czegoś potrzebne czy nie.
Proszę grzecznie i pokornie o poradę :wink: