Conbee III nie chce się połączyc

Witam,
Czy ktoś posiada u siebie Conbee III i udało mu się podłączyć do HA poprzez deconz?
U mnie po podłączeniu wykrywa go w sprzęcie ale nie może połączyć się z siecią w logu cały czas leci try to reconnect to network try= i tak w kółko. Dodam, że jak podepnę do laptopa z windowsem to łączy się normalnie w phoscon i deconz.

1 polubienie

Nie mam, ale ciekaw jestem czy czasem nie odpaliłeś sobie już ZHA na tym donglu (bo wbudowana w HA integracja ZHA chętnie wykrywa koordynatory, które dają się rozpoznać).
ZHA musisz Wyłączyć (lub Ignorować) aby nie zajęło sprzętu, który chcesz oddać innej Integracji.

Druga częsta przyczyna to wirtualizacja (np. proxmox) i brak przekazania sprzętu do maszyny wirtualnej.

1 polubienie

Mam Z2M z Conbee 2 ale próbowałem również wyłączając dodatki i też bez skutku. Co do sprzętu do mam HAOS na dellu.

Diagnostykę musisz zacząć od przeszukania sprzętu by znać ścieżkę do urządzenia.

edit:

TO dokładnie nic nie znaczy.

Gdybyś napisał HAOS-generic to byśmy wiedzieli, że chodzi o instalację bare-metal,
a gdyby to było HAOS-ova to stanowi informację o tym, że to jakaś wirtualizacja.

cytuję sam siebie ( w tym wypadku to niewiele da, ale przynajmniej się dowiemy jaką masz instalację…)
I ostatnia ważna kwestia, podziel się z nami podstawowymi informacjami diagnostycznymi
Ustawienia → System → Naprawy → “hamburger menu” → Informacje o systemie → (popup) Informacje o systemie → KOPIUJ
i wklej ze schowka do posta tak jak jest (ten tekst jest już prawidłowo sformatowany dla githuba lub naszego forum)

1 polubienie

Osobiście uważam, że to najgorsza możliwa integracja z HA, najmniej wspieranego sprzętu, lepszym wyborem jest Z2M albo ZHA.

Ja to się zastanawiam czy OP już sobie przepisał MAC adres z Conbee2 do Conbee3 kończąc zabawę z 2 koordynatorami o tym samym adresie…

1 polubienie

Sprzęt niby wykrywa i jeden i drugi.

ttyUSB0 /dev/serial/by-id/usb-dresden_elektronik_ConBee_III_DE03110708-if00-port0

ttyACM0 /dev/serial/by-id/usb-dresden_elektronik_ingenieurtechnik_GmbH_ConBee_II_DE2476005-if00

Masz rację przepraszam.

System Information

version core-2023.12.0
installation_type Home Assistant OS
dev false
hassio true
docker true
user root
virtualenv false
python_version 3.11.6
os_name Linux
os_version 6.1.63-haos
arch x86_64
timezone Europe/Warsaw
config_dir /config
Home Assistant Community Store
GitHub API ok
GitHub Content ok
GitHub Web ok
GitHub API Calls Remaining 5000
Installed Version 1.33.0
Stage running
Available Repositories 1346
Downloaded Repositories 41
Home Assistant Cloud
logged_in true
subscription_expiration 1 stycznia 2018 01:00
relayer_connected false
relayer_region null
remote_enabled true
remote_connected false
alexa_enabled false
google_enabled true
remote_server null
certificate_status null
instance_id
can_reach_cert_server ok
can_reach_cloud_auth ok
can_reach_cloud ok
Home Assistant Supervisor
host_os Home Assistant OS 11.2
update_channel stable
supervisor_version supervisor-2023.11.6
agent_version 1.6.0
docker_version 24.0.7
disk_total 109.3 GB
disk_used 18.0 GB
healthy true
supported true
board generic-x86-64
supervisor_api ok
version_api ok
installed_addons Mosquitto broker (6.4.0), Zigbee2MQTT (1.34.0-1), File editor (5.7.0), Home Assistant Google Drive Backup (0.112.1), Spotify Connect (0.12.6), Samba share (12.2.0), Node-RED (16.0.2), Studio Code Server (5.14.2), Terminal & SSH (9.8.1), Cloudflared (4.2.11), motionEye (0.19.1), deCONZ (6.22.0)
Dashboards
dashboards 3
resources 26
views 25
mode storage
Recorder
oldest_recorder_run 29 listopada 2023 18:22
current_recorder_run 7 grudnia 2023 06:13
estimated_db_size 914.10 MiB
database_engine sqlite
database_version 3.41.2
Spotify
api_endpoint_reachable ok

Chciałem spróbować w formie testu. Nie mam jakoś bardzo dużo urządzeń ale wywala mi często kilka przełączników takich małych jako niedostępne mimo że nie są daleko od koordynatora i innych urzadzeń, które wzmacniają sygnał.

Można to jakoś sprawdzić? Bo nawet jak fizycznie wyciągnę Conbee 2 i wyłącze Z2M to i tak się Conbee 3 nie łączy w deconz.

Nie mam sprzętu, ale chociaż mogę czytać instrukcję Dodatku (zakładam, że nie pomija ona niczego istotnego), zrobiłeś to?

Configure the add-on

The add-on needs to know where your ConBee/RaspBee can be found, and therefore, you’ll need to configure the add-on to point to the right device.

If you’re using Home Assistant you may find the correct value for this on the Settings -> System -> Hardware page. It is recommended to use a “by-id” path to the device if one exists, as it is not subject to change if other devices are added to the system.

  1. Replace null in the device option in the add-on configuration and specify the device name in quotes: e.g. something like "/dev/serial/by-id/usb-dresden_elektronik_ingenieurtechnik_GmbH_ConBee_II_XXXXXXXX-if00", "/dev/ttyUSB0", "/dev/ttyAMA0", or "/dev/ttyACM0".
  2. Click on “SAVE” to save the add-on configuration.
  3. Toggle the “Show in sidebar” to add it to your Home Assistant side bar.
  4. Start the add-on.

After installing and starting this add-on, access the deCONZ WebUI (“Phoscon”) with “WEB UI” button.

?
Ścieżka

ma być w cudzysłowach
"/dev/serial/by-id/usb-dresden_elektronik_ConBee_III_DE03110708-if00-port0"

A wracając do tematu transferu MAC-adresu, to w twojej sytuacji polecam tego NIE robić, tzn. nie próbować migracji opisanej przez producenta dla użytkowników natywnej integracji.

W ogóle możesz chwilowo zapomnieć o swojej dawnej sieci na bazie Z2M, bo moim zdaniem nie unikniesz ponownego parowania wszystkich urządzeń do nowej sieci, ale zrobisz co uważasz za stosowne, jeśli już skopiowałeś MAC’a to muisz zaprzestać używania starego dongla.

W przypadku Z2M conbee3 pracuje na driverze ezsp, a nie na deconz.

Tak

Cudzysłów usuwa po zapisaniu.
Chyba odpuszczę chwilowo temat bo nie mam pomysłu.

Istotnie w dokumentacji raz mają te cudzysłowy a raz nie, więc zakładam, że to nie jest istotne.

Oczywiście ZHA nie “przykleiło” się już przypadkiem do tego dongla?

Dodałem jako ignorowane.

1 polubienie