Conbee III - Zigbee2mqtt

Hej.

Kupilem Conbee3 z nadzieja na zastapienie aktualnego conbee2 - chcialem miec mozliwosc podpiecia wiekszej ilosci urzadzen.

Niestety, po szybkiej podmiance, okazalo sie, ze dodatek Zigbee2MQTT nie chce nawet wystartowac.
Probowalem zmieniac port “/dev/ttyACM0” (ktory dzialal z Conbee2) na skopiowany z hardware’u, ale nic sie nie zmienilo.
Dodanie “baudrate: 115200” w konfiguracji (w sekcji serial) tez niczego nie dalo. Bylo o tym wspomniane w linkach: Support for Conbee III in Home Assistant zigbee2mqtt · Issue #19955 · Koenkk/zigbee2mqtt · GitHub
deCONZ (Dresden Elektronik) | Zigbee2MQTT

Ktos ma jakis pomysl jak to podlaczyc?

Zalaczam swoja konfiguracje, ktora dziala z conbee2:

socat

enabled: false
master: pty,raw,echo=0,link=/tmp/ttyZ2M,mode=777
slave: tcp-listen:8485,keepalive,nodelay,reuseaddr,keepidle=1,keepintvl=1,keepcnt=5
options: "-d -d"
log: false

mqtt:

base_topic: zigbee2mqtt

serial:

port: /dev/ttyACM0
adapter: deconz

Edit:
Conbee3 zaktualizowany do najnowszej wersji software jakis miesiac temu.
Zigbee2MQTT probowalem w wersji 1.37.1-1 i 1.40.1-1.

Edit2:
System stoi na Raspberry Pi 4 (8GB) - najprostsza metoda czyli zainstalowany system HA.

0. Prawdoodobnie dongla przejęło we władanie ZHA - upewnij się czy to się stało.

jeśli się stało to najpierw musisz się pozbyć ZHA


Nie mam tego sprzętu, ale dokładnie tam masz opisaną działającą konfigurację

dla conbee3 prędkość portu 115200 jest obowiązkowa
ścieżka urządzenia MUSI być oczywiście dopasowana do ścieżki gdzie ten koordynator faktycznie występuje w twojej instalacji
pokaż nam to (na moim obrazku oczywiście jest zupełnie inny koordynator)

nie możesz go podłączyć bezpośrednio do tego samego serwera Z2M w miejsce conbee2, bo nowy koordynator ma inny ieee-adres

masz 2 wyjścia

  1. ustawić mu adres starego dongla (to można zrobić tylko raz i to jest ostateczna zmiana, bo secondary adress jest zapisywany w pamięci OTP - nie da się go już nigdy zmienić, ani usunąć), nie obiecuję że dzięki temu backup sieci się przywróci (cobee2 to zigbee1.2 a conbee3 to zigbee3, dlatego sugeruję inne rozwiązanie bo szkoda wykonywać nieodwracalny krok, który prawdopodobnie w niczym nie pomoże)

  2. uruchomić całkiem nową sieć Zigbee (czyli musisz usunąć wszystkie stare ustawienia), oczywiście tu warunkiem jest usunięcie starej sieci i jej backupu

ja sugeruję instalację nowego dongla na następnej instancji z2m - jest to wariant rozwiązania 2. musisz w tym celu doinstalować w Sklepie jeszcze jedno repozytorium Z2M dodając na jego końcu ukośnik (lub go nie dodając jeśli maiłeś za pierwszym razem z ukośnikiem)
finalnie ma to wyglądać tak, tylko masz mieć 2 razy wylistowane Z2M (a nie jakiś inny Dodatek jak na moim przykładzie)


(reszta później, bo mam urlop, a instalacji testowej nawet nie zostawiłem włączonej, więc mam dostęp tylko do moich instalacji “produkcyjnych”, gdzie jak widać też stosuję ten trik ale w odniesieniu do innych Dodatków)
jeśli poszukasz po forum to jest gdzieś pełniejszy opis 2 instalacji Z2M - muszą pracować na różnych portach i mieć różne katalogi konfiguracyjne!

Konkrety mają być
Firmware MUSI być NCP, żadne inne nie współpracuje z Z2M

No i jeśli potrzebujesz pomocy to MUSISZ DOSTARCZAĆ KONKRETY, a nie ogólniki w guście “ostatnie oprogramowanie” itp.
masz swój system przed nosem więc, nie ma problemu abyś skopiował do posta dokładny tekst i ewentualnie zrzuty ekranu.

1 polubienie

O kurde, dzieki za ten elaborat. Naprawde doceniam.

Co do konkretow to problem polega na tym, ze w sumie nie wiem co jest wazne. Ja konfigurowalem to wszysko kilka lat temu, a programista nie jestem. Wszystko robie pierwszy raz i ucze sie od podstaw.

Ponowne polaczenie wszystkich urzadzen to nie problem, taki byl moj oryginalny plan. Czytalem troche o migracji konfiguracji pomiedzy Conbee 2 i 3… i dla mnie to troche czarna magia. Jak zrobie wszystko od nowa to przynajmniej bede mial pewnosc, ze bedzie ok - godzinka roboty i gotowe.

ZHA w ogole chyba nie mam zainstalowane. Przynajmniej nie widze nic w ustawienia/urzadzenia oraz uslugi (jedna jest wylaczona ale to nie ZHA).

Z2M rowniez brak, mam za to zainstalowane Mosquito Broker.


Instalowalem wg tutoriala z HejDom.

Oprogramowanie Conbee3 to deCONZ_ConBeeIII_0x26510900.bin.GCF z kwietnia 2024.
Sciagniete z oficjalnej strony: Index of /deconz-firmware/
Widze, ze w lipcu pojawilo sie nowe ale czy update do najnowszego jest konieczny?

dla conbee3 prędkość portu 115200 jest obowiązkowa

Od tego zaczynalem. Skopiowalem dokladnie podane wartosci do zakladki SERIAL w konfiguracji Zigbee2MQTT - dlatego podlinkowalem te strone. Wygladalo to tak:

Probowalem z roznymi portami:
/dev/ttyUSB0,
/dev/ttyACM0 (mam inny port ale z Conbee2 dzialalo wiec musialem sprobowac),
/dev/serial/by-id/usb-dresden_elektronik_ConBee_III_DE03219141-if00-port0.

Probowalem tez zmienic adapter na ezsp.

d

Dla Conbee2 wygladalo to tak:

g

Z zadnym nie zadzialalo.

Pytanie co zrobilem zle? Nie lubie zadawac pytan zanim sam nie sprobuje. Tutaj niestety probowalem juz kilku rzeczy i poleglem.

Dzieki za poswiecony czas i milego urlopu zycze!

ZHA jest wbudowane w HA, więc nie wymaga instalacji a jedynie włączenia (chyba, że dongla wykryje autodiscovery, to wtedy samo zaproponuje konfigurację), nie wiem czy ono wykrywa automatycznie conbee3, ale możesz zajrzeć też tam (jeśli jest ignorowane lub wyłączone to niech tak pozostanie)

to na 100% nie zadziała bo jak sam pokazujesz ścieżki do conbee3 są całkiem inne

Z2M ma być aktualne (dzisiaj to 1.40.1)

firmware raczej też powinno być (nie mam czasu tego srawdzać ale ja bym zaczął od najnowszego), katalog skąd je pobierałeś jest OK

Z2M to skrót od Zigbee2MQTT

nie mam teraz czasu więc reszta później

Wejdź jeszcze w config\zigbee2mqtt plik configuration.yaml. Tam jest pełna konfiguracja tego co wklejasz. Zobacz co tam jest. Oczywiście wszystkie zmiany na zatrzymanej usłudze. Możesz tam bezpośrednio wpisać potrzebne ustawienia dla Conbee 3

1 polubienie

Dobra, zadzialalo. Wydaje mi sie, ze popelnilem najprostszy blad, zmienialem konfiguracje na dzialajacym dodatku. Potem dopiero go restartowalem i byl problem z uruchomieniem. Punkt dla @ajakubek, dzieki!

Dzieki Wam wielkie za pomoc. Dla potomnych, zadzialala konfiguracja z ostatnich postow wklejonego przeze mnie linka w pierwszym poscie:

serial:

port: /dev/ttyUSB0
  adapter: deconz
  baudrate: 115200

Najwazniejsze to jednak zatrzymac Zigbee2MQTT przed edycja konfiguracji. Nie mialem pojecia, ze to ma znaczenie.
Dzieki @szopen i @ajakubek raz jeszcze.
Milego urlopu / wieczoru :slightly_smiling_face:

Edit:
Dodam jeszcze tylko, ze nie musialem ponownie linkowac wszystkich urzadzen. Wszystko przemigrowalo z Conbee2 bez zadnej mojej ingerencji.

1 polubienie