Częsty brak wymiany danych pomiędzy brokerami MQTT

Mam zrobioną integrację z Supla poprzez mostek na MQTT w Mosquitto broker. W supli mam dodane krańcówki na skrzynkę na listy i dzwonek przy bramie. Niestety z racji odległości od domu, supla jest w innej sieci WiFi i nie mam możliwości innej integracji niż ta.

Kłopot jest ze sporym opóźnieniem względem tego, co pokazuje aplikacja Supla, a to co widać w encjach w HA.

Przykład:
Dzwonek przy bramce - krótkie naciśnięcie widoczne jest w supli natomiast w HA nie… dopiero jak przytrzymam dłużej (np 2s) to wówczas widzi to HA…

Problem spory, bo nie uświadomię każdego, żeby trzymał przycisk dzwonka 2s oraz żeby listonosz za szybko nie wkładał listu do skrzynki bo nie zobaczę powiadomienia w HA…

Jakieś pomysły na przyspieszenie wymiany danych między Supla MQTT a HA?

Dodam, że inne integracje oparte na MQTT (np Tasmota) regują błyskawicznie, ale fakt… lączą się one lokalnie…

Poniżej link do filmiku na którym widać zachowanie Supli i HA dla “Dzwonek Lukasz”
Zachowanie w aplikacji Supla vs Reakcja w HA

Natomiast na drugim filmiku widać jak szybko reaguje MQTT Supli a jakie opóźnienie ma lokalny serwer.
MQTT Explorer - serwer lokalny oraz serwer Supli

Konfiguracja mostka poniżej:

mostek

Dzięki!

Urządzenie (MEW, LIW, itp.) co 5s wysyła dane do serwera Supli (protokół SUPLA) lub publikuje w topicu (protokół MQTT).

Nie bardzo rozumiem.
Urządzenie to samoróbka na wemosie.
Wysyła do supli automatycznie zmiany w krańcówkach/przyciskach.

Supla publikuje po MQTT również natychmiastowo.
Natomiast mostek w HA odbiera te dane dosyć losowo…

nie napisałeś co to za urządzenie, więc odpowiedziałem na przykładzie, te które wymieniłem z automatu wysyłają dane w podanym interwale (częstotliwość próbkowania), więc “odstęp” od zmiany stanu do otrzymania zaktualizowanej zmiany to min 5s.

odbiera je wtedy kiedy temat zostanie opublikowany

Zobacz tutaj:
MQTT Explorer - serwer lokalny oraz serwer Supli

Naciskam przycisk i wywołuję akcję press_x1.

Po prawej serwer supli - “mryga na szaro jak tylko nacisnę fizycznie przycisk”
Po lewej lokalnie, ta sama akcja nie zawsze się uruchamia.

Natomiast dodatkowe powiadomienie w prawnym dolnym rogu ekranu pochodzi wprost z HA, które jest prawie w tej samej chwili co na mqtt lokalnym.

Jeżeli masz w Supli opcje QoS spróbuj ustawić QoS: 2
Dokładny opis ```QoS`` https://assetwolf.com/learn/mqtt-qos-understanding-quality-of-service

Niestety nie ma w Supli konfiguracji MQTT…