Czujnik bez potencjałowy, kontaktron, czujnik otwarcia - tuya/zigbee

Witam - czy są jakieś moduły z tuya wifi / zigbee które będą reagowały na styk bezpotencjałowy np. z kontaktronu z okna/drzwi. Nie chcę zakładać bateryjnych kontaktronów na baterie bo wygląda to beznadziejnie przy oknie czy drzwiach (przyklejona parówka do drzwi). Kontaktrony mam wmontowane w okna i kablowo mam to doprowadzone do jednego miejsca gdzie mógł bym postawić jakiś moduł z wielokanałowy który będzie rozpoznawał stan zwarty/otwarty.

A ile wejść ci się marzy w takim module ? Jakieś gotowce to 4 wejścia, więc pozostaje ci ESP32 i ESPhome

Ooo Ciekawy temat. Będę wymieniał okna. Ciekawe czy da się w ramę wpuścić kontrakton przed montażem. Nie pytałem o taką opcję. Pytanie tylko do czego to by się dało podłączyć.

Dobrać w miarę czułe kontaktrony, dobry magnes, (2-3 cm ) powinno ogarnąć.
ESP32 i ESPhome (Tanio) lub
https://forum.arturhome.pl/t/sprzedam-kincony-kc868-ai-jak-nowy-1msc/8380

ESP to raczej nie mój klimat bo nie bardzo mam ochotę się bawić w programowanie/lutowanie itp. Raczej myślałem ze już są takie rozwiązania podobne do tych co są już ofertowane jako przekaźniki bezpotencjałowe na 1/2/4 kanały. Oczywiście można zastosować centralę Satela i ją zintegrować z HA po module ETHM i też będzie to działało ale pytanie czy są moduły tanie i małe, czasem potrzebuję coś takiego zastosować w rozdzielni albo w innym miejscu gdzie jest styk bezpotenciałowy.

@gregusz Przy wymianie okien można zażyczyć sobie już u producenta wmontowanie kontaktronów w okno - wówczas montują to przy klamce i dzięki temu mamy info że okno jest otwarte już w momencie tak zwanego rozszczelnienia. Przy klasycznym kontaktronie wiemy że okno jest otwarte dopiero przy uchylonym oknie.

Kiedyś oświecił mnie @angler

Shelly Door Window 2 - czujnik otwarcia i nie tylko

  • Czujnik otwarcia / zamknięcia: tak
  • Czujnik wibracji: tak
  • Czujnik kąta wychylenia: tak

No fajna funkcjonalność ale to nadal jest “parówka” przy oknie i pojedynczy kontaktron. Oczywiście plusem rozwiązania dedykowanego urządzenia na okno/drzwi są ekstra opcja typu wibracja co bardzo dobrze się sprawdza przy drzwiach balkonowych w momencie gdy ktoś się chce włamać do czujnik zadziała już przy majstrowaniu przy oknie a nie dopiero jak go otworzą. Satel ma takie rozwiązanie ale przyznam działa to “tak sobie”.

Lutować nie trzeba jeśli kupisz gotową płytkę. “Oprogramować” choćby Satela też trzeba, choć bardziej nazwał bym to konfigurowaniem niż programowaniem. Zarówno po stronie Satela w programie DLOADX czy w ESPHome od strony HA. Tym bardziej, jeśli chcesz używać HA, to podstawy zdobyte dzięki konfiguracji w YAML, bardzo się przydadzą na każdym etapie.

Przykładowy sprzęt:

https://www.kincony.com/product/esp32-home-automation
P.S.
@macek ma chyba największe, aktualne rozeznanie w podobnych płytkach.

  • Możliwość podłączenia zewnętrznych przełączników do portu COM i K1 K2 K3 K4

Tak - znam ten moduł i używam ale on nie jest sensorem/czujnikiem.

Wszystko się da, po pierwsze dopytaj producenta, wynalazków jest sporo, sporo też kosztują np. wbudowane w klamkę rozwiązania, nie ma zasady, jak trafisz tak będzie. Ja slyszałem, że się “nie da”, “drogo”, “po co to komu” itd.
U siebie chciałem wiedzieć czy okno jest uchylone w zimie (problem do rozwiązania: “zbyt długo otwarte okno”) dlatego sam po zamontowaniu okna zamontowałem w ramie okna kontaktron pod górnym zawiasem okna, zastosowałem kontaktron magnetyczny Grade 2 MC 340 ALARMTECH a w ramie okna takie magnesy neodymowe.

image

Można zainstalować dwa kontraktony: jeden żeby stwierdzic czy okno jest uchylone (ale może być także otwarte) jak u mnie, drugi żeby stwierdzić czy okno jest otwarte - montaż po stronie klamki okna, w przypadku okien dzielonych nad lub pod oknem blisko “słupka”. Mając jednocześne stany tych dwóch czujników dokładnie określisz stan: otwarte okno, uchylone okno.

Jestem wymagający, chcę używać ESPHome, nadal nie mam do czego podłaczyć tych wszystkich czujek, najbardziej pasowałby mi expander I2C z izolacją optyczną ale takiego czegoś jeszcze nikt nie wyprodukował :worried: a nie chce się bawić w rezystory podciągające. W ostateczności zostanie Satel i Integra ale to trochę armata na wróble choć w ścianach schowane jest całe okablowanie pod system alarmowy (wspomniane czujniki otwarcia okien i drzwi wejściowych, pod czujniki dymu na poddaszu, pod klawiaturę Satela, pod czujniki ruchu na suficie, pod ekspandery).

1 polubienie

Temat przerodził się w doktoryzowanie się nad kontaktronami więc zakładam że póki co nie ma prostego modułu który będzie działał jako wielokanałowy (2 lub 4 kanały) czujnik/sensor?

Może to pomoże?