Czujnik braku zaniku prądu / zasilania

Założenie: w przypadku braku zasilania na danym obwodzie przez 10s włącza się syrena w domu i dostaje powiadomienie na telefon, jak powróci zasilanie to również aby było powiadomienie
Ważne aby działało to bez dostępu do internetu, che to połączyć z HA i syreną którą planuje kupić

Wskazane aby działało na ZigBee chyba że cena za wysoka. podłączyć chcę to do listwy 230V, nie w rozdzielnicy. HA będzie na proxmox i UPS

Pewna myśl, pomysł. Trochę dookoła, ale ma chyba sens. Sprawdzać dostępność urządzeń podłączonych do tej samej fazy. Typu żarówki, wtyczki. Jedna może wypaść w razie awarii, braku sieci zigbee itp. Wszystkie tylko jak zniknie faza zasilająca.

Odradzam ten produkt, chyba ze to wada mojego zakupionego, w stanie spoczynku pojawiają się dziwne klikania w głośniku (Irytujące).
Jak napisał @gregusz możesz do tego użyć platformy ping

platform: ping
host: 192.168.1.74
name: "Lodowka online"
count: 2
scan_interval: 30

Dostajesz wtedy binary_sensor on/off.

Screenshot - 18.01.2023 , 13_19_51

1 polubienie

Czyli wszystkie urządzenia, które pośredniczą w transmisji między HA a Twoim telefonem (HA/ Proxmox, switch, acces point, router, modem dostawcy) też muszą być “na UPSie”.

@macek u mnie akurat modem, router, NAS zasilane są przez upsa dającego minimum godzinę zasilania. Jak ktoś myśli o takim rozwiązaniu rozsądnie i z głową, to chyba innej opcji nie bierze pod uwagę. Tak mi się wydaje.
@artpc fajna ta lodówka :slight_smile: tyle danych ona daje?

Też mi się tak wydaje :smiley:

Te kilka urządzeń będzie stanowiło i tak niewielki % dopuszczalnego obciążenia nawet dla tanich konstrukcji UPS, więc czas pracy może być wystarczająco długi - u mnie w zdecydowanej większości przypadków czas podtrzymania wystarcza w zupełności na przetrwanie większości typowych awarii zasilania (jedynie długie zaniki spowodowane przez huragany, były nie do przejścia).

UPS nie musi być jakimś super-wypasem, byleby się jakkolwiek integrował, ważne jedynie by dbać o akumulator tj. wymieniać go systematycznie co parę lat, co ile to już zależy od konkretnych warunków, producenci zalecają wymianę co 3 lata dla AGM’ów i podobnych kwasówek, (u mnie pociągnął prawie 5 lat, a z tego 2 czy 3 sprzęt był prowizorycznie w kotłowni, gdzie być nie powinien ze względu na stosunkowo wysoką temperaturę otoczenia, przy czym wymieniłem go gdy stan był już naprawdę krytyczny), jakkolwiek można i warto od czasu do czasu wykonać test.

Mam CyberPower UT1500. W aplikacji pokazuje mi godzinę podtrzymania, ale to chyba informacja programowa. Patrzac na specyfikacje produktu na stronie producenta: UT1500E-FR - Systemy zasilania rezerwowego UPS | CyberPower to przy 60W powinien wytrzymać 90 minut. A u mnie sprzęt podłączony łącznie pobiera ok. 55W, ale to razem z energią dla samego UPSa, bo gniazdko pomiarowe jest przed.

Jak robisz test UPSa?

No niestety mam biedny stary model APC i jedynie podpinając USB pod Windows (może dałoby się to ogarnąć z integracji NUT, ale nie ukrywam - jak jestem na miejscu to nie mam zwykle na to czasu, a grzebiąc zdalnie jednak wołałbym się nie odciąć od HA :stuck_out_tongue: gdybym coś spartolił, a nie mam drugiego takiego samego UPSa żeby sobie pokombinować gdy akurat mam czas).

Natomiast w kwestii zasadniczej to model o obciążalności 700VA = 390W z aku 12V coś koło 7Ah (czyli taki malutki biurowy UPSik)
i tak się to kształtuje (podpięty w tej chwili HA na NUCu jako HAOS-generic, “główny” router WiFi, (drugi) router dedykowany do obsługi modemu (ze względu na dość unikalne funkcje sterowania/kontroli SMS’ami - to dla mnie instalacja zdalna zupełnie poza możliwością dojazdu w razie problemów) i wpięty w niego modem LTE, oraz centralka Z-wave (Vera Edge) i mostek Hue v1).


natomiast długoterminowe statystyki (mam ich trochę więcej, ale to jest najciekawsze, bo widać ile razy pracował UPS, przy czym większość wykresu na akumulatorze w stanie agonalnym, pod koniec są dłuższe wyłączenia ze względu na kolejny etap remontu, przy okazji - po wymianie akumulatora pod koniec grudnia 2022 jeszcze sobie nie popracował ani razu więc właściwie cały wykres to już końcówka akumulatora)

1 polubienie

Właśnie się zastanawiam, czy jak mam cały ups i całą konstrukcję podpiętą pod zarządzalne gniazdko zigbee z pomiarem, to może test mógłbym sobie zrobić na zasadzie przycisku lub nawet automatyzacji. Bo opcja testowa to też tylko po USB z appki na windows.Tylko się zastanawiam jak taki test miałby wyglądać. Jakie parametry ustawić, by to miało jakiś sens. Czasowe wyłączenie?

Sonoff Pow R2, ℃ % czujnik kuchnia ONLINE platforma:ping , ostatni czas uruchomienia.

Krytyczny sprzęt sieciowy jest pod UPS, ale nawet gdyby nie był to syrena skutecznie mnie poinformuje :] jeśłi czujnik braku prądu da sygnał na syrenę. Wiadomo problemów z ISP nie przewiduję, ale jak będą zaniki prądu to kto wie co może się dziać. Wiem że drugie zapasowe łącze mobilne rozwiązuje problem w dużej mierze…

Są sytuacje w Zibgee, że nie dowiesz się, że zalała Cię woda mimo, że czujnik Zigbee wykrył zalanie :wink: dlatego osobiście wszystko co dla mnie jest krytyczne musi być monitorowane przewodowo.

Z życia 21:30 udaję się do pracy, żona jest w pracy do 22, córka śpi, pęka wężyk w kuchni zalana cała chata + sąsiad, woda wylewa się na klatkę, córka się budzi ale nie wie jak zamknąć zawór, mieszkanie ubezpieczone więc to nie problem, trzeba tylko mieć certyfikat na wężyk o czym po cichu dowiaduje się od samarytanina, gdy przyjeżdża rzeczoznawca pierwsze pytanie gdzie jest wężyk, panie żona chyba wyrzuciła, jeżeli zaleje ci pół podłogi resztę zalej wodą z wiadra bo oddadzą ci kasę za połowę.
Tu jak najbardziej zgadzam się z @macek takie czujniki muszą być niezawodne i połączone z elektro-zaworem bo możemy być u sąsiadki przepychać zlew a nasze maślane oczy obniżają nasz poziom słyszalności do 0 a co potem powiemy żonie!!

2 polubienia

Jeśli bezprzewodowo to według Ciebie bezpieczniej Zigbee czy WiFI ?
W moim przypadku gdzie mam krytyczny sprzęt to spokojnie mogę ciągnąć dodatkowe kable :slight_smile:
Jaki sprzęt potrzebuje :slight_smile: ?

Tylko co do włączenia samej syreny wymagane jest aby zadziała dopiero po np. 20s (w przypadku braku prądu) i pod warunkiem iż dane urządzenie jest włączone, ale to ogarnę zapewne poprzez pomiar zużycia energii. A powiadomienia na telefon to swoją drogą.