Czujnik do pomiaru swiatła z zewnątrz

Mieszkanie w bloku z roletami. Szukam czujnika, który mógłbym wpiąć w automatykę do sterowania ich otwieraniem przy odpowiednich założeniach. Z tym że jak mierzyć światło na zewnątrz? Czy Xiaomi GZCGQ01LM control via MQTT | Zigbee2MQTT da radę? Mógłby być w teorii na zadaszonym balkonie, więc wpływ opadu odpada. Zostaje temperatura i ewentualnie wilgotność powietrza. Inna opcja to mam jedno okno bez rolety i tam mógłbym, tylko jak zamocować by przylegał czujnikiem do szyby i mierzył światło z zewnątrz a nie pomieszczenie?

:thinking:Ja prawdopodobnie zamontował bym ten czujnik od wewnętrznej strony okna .
Wyciął bym “pierścień” z jakiś pianki lub miękkiego materiału (2-3cm)
Pierścień przykleił taśmą dwustronną do szyby a senor umieściłbym wewnątrz pierścienia.

Możesz dodać zegar astronomiczny który wie kiedy jest wschód lub zachód słońca integracją Sun lub Słońce
Są też integracje pogody które informują o tym czy dzień jest słoneczny czy pochmurny.

1 polubienie

Ja do rolet i pomiaru natężenia światła obecnie używam tego Inteligentny czujnik ruchu Shelly Motion WiFi z pomiarem oświetlenia i wbudowaną baterią 6500mAh - elty.pl
między innymi dlatego, że pomiar jest w bardzo dokładny i odbywa się często. Mam takie 3 czujniki wszystkie na zewnątrz z deszczem i śniegiem i działają drugi rok. Korzystam z tego gdyż podstawą dla mnie jest czujnik ruchu a pomiar światła to tak przy okazji. Wcześniej korzystałem z
Czujniki ruchu Xiaomi Mi Smart Motion Sensor | Mi-Home.pl
zamontowanych na zewnątrz 3 dalej wiszą i działają niektóre 3 rok z jednokrotna wymiana baterii. Niestety pomiar światła odbywał się tam tylko wtedy gdy czujnik wykrywał ruch i czasami automatyzacje działały z opóźnieniem.
Pisze o tym dlatego, iż myśle, że ten czujnik o którym piszesz pewnie bez problemu poradzi sobie na zewnątrz jeżeli jeszcze będzie osłonięty od opadów no chyba że ktoś ma inne doświadczenia.

Jeżeli chodzi o te czujniki posiadam 4 takie, do samego działania nie można mieć zastrzeżeń, czy się nadają na zewnątrz? W opisie można znaleźć: Cechy dodatkowe temperatura pracy poniżej 0°C

Posiadam czujnik WSDCGQ11LM C,%, ciśnienie, pracuje od 2,5 lat na zewnątrz bez problemów .

Podepnę się z krótkim pytaniem. Kojarzycie jakąś integracje z której można wyciągnąć encję określającą nie zachód i wschód, tylko zmierzch i świt ?

Wyciągasz te dane z ensji sun.sun:

next_dawn: '2023-10-12T04:26:49.365130+00:00'
next_dusk: '2023-10-11T16:39:16.682776+00:00'

Fajna wizualizacja tego jest za pomocą karty GitHub - AitorDB/home-assistant-sun-card: Home assistant sun card based on Google weather design

Pomocne są narzędzia deweloperskie:

Super, dzięki, o to mi chodziło…

Temat wizualizacji ruchu Słońca wydzieliłem do osobnego wątku (bo po pierwsze sun-card jest przestarzała, a po drugie rozmydlilibyśmy ten wątek OFF TOPICem)

potwierdzam, mam juz 2-3 lata na zewnątrz pod daszkiem, raz wymieniałem baterie

Jutro do mnie dojdzie (chyba) to bedę kombinował z montażem. Pewnie inaczej będę montował do elewacji “domek” na SNZB-02 i jakoś między niego a parapet i prowadnicę rolety wcisnę czujnik. Nad balkonem mam i tak kolejny, wiec deszcz to w tym miejscu nie grozi.

SNBZ-02 to termohigrometr, więc montaż bezpośrednio na elewacji, zamiast na wysięgniku i w cieniu da z pewnością mniej lub bardziej zafałszowane wyniki (szczególnie jeśli to elewacja nasłoneczniona).
Sam nie mam wyboru - możliwość montażu mam tylko od południowej strony, więc czujnik jest na wysięgniku jakieś pół metra poza obrysem budynku i mimo tego, że jest w białym “domku” a’la klatka Stevensona, to i tak mam nieco zawyżone temperatury w słońcu.

Wiem. To blok z wielkiej płyty, piętro i mam do dyspozycji tylko rejon niewielkiego balkonu, gdzie mogę działać z takimi zewnętrznymi czujnikami. Obecnie mam położony na parapecie, ale roleta jest w tym miejscu po zewnętrznej stronie, wiec opuszczona będzie zmieniała warunki pomiaru. Dlatego chcę przenieść poza parapet. Chyba że umieszczenie na balustradzie balkonu, ale to już wystawienie na działanie deszczu. I ta obudowa co mam, to chyba nie do końca uchroni. Muszę pomyśleć nad jakimś daszkiem nad tym, to może by dało radę. I osłoniło od bezpośredniego słońca?

Sorry za linki do Amazona, ale nie mam już czasu na inne
Używam konkretnie takiej obudowy na wysięgniku po talerzu satelity

w sumie już poszarzała ze starości (i pewnie od syfu w miejskim powietrzu)
mam w środku czujnik BLE LYWD03MMC z softem pvvx (wymiana ogniwa CR2032 mniej więcej raz na rok)

a niedawno trafiłem też na takie (chyba fajniejsze, ale nie miałem w ręce)

Czujniki te posiadają magnesy z tyłu.

Ale mówimy o tym czujniku światła czy czujniku temperatury? :wink:

Obydwa, bo je posiadam.

Magnes przyklejony do wkrętów a czujnik do magnesu.

Sprawdzę dziś, czy czujnik się przyczepi do stalowej balustrady balkonu :slight_smile: W teorii ona odstaje od budynku na prawie metr, do tego profile to kątowniki, więc pod spodem robi się osłonięta przestrzeń od warunków atmosferycznych. W każdym razie w samym narożniku. Muszę to przetestować.