Czujnik Dymu do HA

Cześć. Jaki czujnik dymu polecacie do HA ?, Mam nieużytkowe poddasze i przydałoby się coś tam zainstalować.

Jak masz RF_bridge sonoff to 433MJz Sonoff . brałbym cos na 433 + rfbridge

https://www.houseiq.pl/pl/c/Dymu-Gazu-Czadu/344

Niestety nie mam.

A co sądzicie o tym urządzeniu. Mam Conbee 2

https://allegro.pl/oferta/aqara-czujnik-dymu-9244413177

Osobiście nie mam czujnika dymu aqary ale czytałem wiele pozytywnych opini na jego temat

Osobiście używam czujek Homematic podłączonych do CCU3 zintegrowanego z HA. Automatyzacje poprzez NR. Plusem tych czujek jest zasięg do 300m i praca w paśmie 833Mhz więc zakładam niemal 100% pewność zadziałania i powiadomienia… Czujki mają też wbudowany własny alarm, możliwość łączenia w grupy i oświetlenie awaryjne.

Trochę temat podraża sama centralka. Ale z drugiej strony bezpieczeństwo.

Dodałem do HA czujnik dymu Fibaro. Czy ktoś konfigurował fibaro po z-wave? Interesuje mnie zmiana parametrów wskazywania temperatury co 0.1" a nie jak obecnie jest co 1".

@cooliguana
Konfigurowałeś już kiedykolwiek jakieś urządzenie z-wave?

To się robi z poziomu centralki (jaka by nie była będzie miała takie opcje, niestety bezpośrednia integracja z-wave z poziomu HA obecnie dla mnie nie jest dostępna - mam za starego dongla, którego obsługę chyba porzucono… a nie mam tyle czasu by przywracać jakąś starą wersję na instalacji testowej, by poprowadzić bardziej krok po kroku)

Parametry ustawia się w urządzeniu nadrzędnym - parentem dla termometru jest czujka dymu i w jej konfiguracji ustawiasz parametry.

To jest urządzenie bateryjne, więc wymiana danych odbywa się “raz na ruski rok”, jeśli chcesz wymusić komunikację to trzeba nacisnąć przycisk.

Bazując na tym

parametr 21 ma wpływ tylko na histerezę raportowania temperatury (więc jak podejrzewam czujnik i tak raportuje z rozdzielczością 0,1°C) ale nic nie stoi na przeszkodzie by zmienić jego wartość z 10 na 1 (jeśli wartości masz wyświetlane w hex, to zmień wartość z 0xA na 0x1), bo być może odpowiada też za rozdzielczość raportowanej wartości?

PS sprawdziłem, że FGSD-002 raportuje wartość temperatury z rozdzielczością większą niż do 1°C i na centralce Vera wskazanie jest nawet do 2 miejsca po przecinku (choć nie sądzę aby ten czujnik raportował z rozdzielczością większą niż 0,1°C bo chyba zawsze było zero setnych :stuck_out_tongue: )
dorzuciłem go do swojej testowej instalacji tak ustawiając ten parametr i…
FGSD-002_temp_0,1C_Przegląd_Home_Assistant

Dzięki wielkie za pomoc. Ogarnięte. Działa.

Nie ma za co, naprawdę przypadkiem miałem ten czujnik pod ręką :stuck_out_tongue:
Pamiętaj tylko, że zwiększenie w ten sposób częstotliwości raportowania będzie miało negatywny wpływ na trwałość ogniwa zasilającego (strzelam, że skróci czas pracy jakieś 5x-10x), wprawdzie zamiast CR123 można próbować akumulatorów IFRCR123 (czujka systematycznie piszczy, gdy napięcie spada poniżej jakiegoś poziomu więc nie ma ryzyka przegapienia ładowania, o ile nie jest to zdalna lokalizacja w której nie bywasz) i do tych akumulatorków LFP się nadają niektóre tanie chińskie ładowarki (w tym na pewno Liitokala modele Lii-402 i Lii-202 ).
Swoją drogą ta czujka dymu ma ważność 10 lat od daty produkcji i wypada ją wymienić po tym okresie (a szczerze wątpię, że ten model nadal będzie w produkcji - ciekawe czy w ogóle nadal jest).