Czujnik gazu co poleciacie?

Używacie czujników gazu. Chciałbym kupić kompatybilny z Conbee II.

Nie używam, ale rzuciły mi się kiedyś w oko takie czujniki Heiman na Zigbee (szukałem wtedy czegoś na z-wave), popatrz na Ali.

Posiadam czujkę dymu :grinning:
Podłączony przez xiaomi hub
2 rok na baterii

ScreenShot_20210215190822

Czujka dymu to nie czujnik gazu.

Jeśli dymu działa to gazu też :grinning:

Shelly w swoje ofercie ma czujniki gazu, Home Assistant How To - get started with Shelly Gas sensor - YouTube

1 polubienie

Trafiłem dziś na coś takiego:

tylko to pod WiFi. Szkoda że nie zigbee. Pewnie by się integrowało z HA.

Zastanawiam właśnie nad Shelly. Wadą byłoby jakby zasilanie bateryjne ale jest 230v . Kotoś już używa ?

Niestety, żaden z tych czujników w wersji zigbee (np. SNTZ019 czy SNTZ026) nie integruje się z HA przez Z2M. Sprawdziłem na własnej skórze i potwierdzam, że niestety: device unsupported.

[153.72zł |Chiman Zigbee3.0 palny detektor gaz LPG CH4 kompatybilny z asystentem domowym przez SmartThing, Ziptao,Conbee Zigbee Gateway|detector co|gas leakage detectorsgas sensor detector - AliExpress]

Kompatybilny z heimanem, bramą SmartThing, deconzem i asystentem domowym, conbee, zigbee2mqtt i asystentem domowym, Homebridge-Hue, Ziptao, jeedom, KAKU, Trust 2000, Dutch Klikaanklikuit, ICS-2000

Skoda, że to tłumaczenie maszynowe, bo prawdopodobnie asystent domowy to po prostu HA, swoją drogą lista jest trochę z d…y, bo KAKU to skrót od Klikaanklikuit, a Zipato nie nazywa się Ziptao.

Heiman klepie dość standardowe urządzenia Zigbee (no chyba, że w końcu poszli w kooperację z Tuya… bo kojarzę jakieś dziwne ruchy dotyczące sprzedaży w ChRL pod natywnym własnym brandem), wcześniej robili z-wave, więc mają lata praktyki.

Trochę odkopuje temat, bo w bloku mieliśmy wyciek i chcę mieć pewną sygnalizację. Tak to bywa, jak instalacja ma 50 lat. Znalazłem jakiś Tuya S-G1, SNT018, pod WiFi. Chyba powinno być wykrywane przez HA? Gdzieś kiedyś widziałem czujnik Zamela, ale nie mogę trafić. I chyba też był pod WiFi.

Też planuje kupić ale jeszcze nie ogarnąłem który https://www.houseiq.pl/pl/c/Dymu-Gazu-Czadu/344

Ooo tam jest taki SNTZ026 pod zigbee. A to u mnie lepiej działa. Ciekawe jak z czułością.

Jeśli wierzyć komentarzom z allegro, działa z Z2M, Czujnik, bardzo szybko wykrywa gaz, głośnik jest cichszy niż się spodziewałem, słychać ciche piszczenie przetwornicy.

Jeśli czujesz GAZ w powietrzu to dzwonisz na 992 przyjadą i zamkną instalacje na nieszczelnym odcinku, jeśli zajdzie potrzeba to nawet cały blok. Czujniki Ch4 (potocznie przeznaczone do wykrywania gazu) mają wadę o której się nie mówi - wykrywają metan, który jest obecny również w ekstrementach. Niektóre czujniki potrafią dawać alarmy nawet przy codziennej pielęgnacji kiedy używa się zbyt dużej ilości chemii do pielęgnacji czy stylizacji.
Czujnik, który kosztuje w okolicach 100-150zł to powiedział bym zabawka. Czujnik gazu wymaga co rocznej kalibracji. Po dwóch, trzech latach dochodzi do dekalibracji i są częste fałszywe alarmy - w urządzeniach które nie mają możliwości wzorcowania.
Mam inne urządzenia marki którą wybraliście (nie na WiFi, ale na ZigBee) i sukcesywnie będę je wymieniał na inną bo mają słabej jakości czujniki (lub soft - nie wiem) i daleko im do konkurencji.