Czujnik nacisku - tensometryczny/waga

To żeby tę płytkę zaprogramować, to potrzeba ją zasilić 3.3V, wprowadzić w boot_mode i podłączyć konwerter USB/UART do pinów (GPIO) TX i RX. Chyba łatwiej nie będzie… Na ESP32 możesz dodatkowo włączyć bramę BLT i odczytywać np czujniki temperatury itp w technologii bluetooth.

1 polubienie

a jaką komende trzeba wpisać, zeby wagę pokazywały mi co kilka gram, a nie co 1kg, mam teraz 1kg albo 2kg, nie mierzy mi wartości po przecinku

Zgaduję, że wgrałeś Tasmota, to szukajmy… przeglądam w takim razie tabelę, bo wiem tyle co ty :joy:
EDIT
@luki25 - doprecyzuj, pokazuje Ci w kilogramach w GUI Tasmota czy HA?

działa :slight_smile:

obraz

komenda WeightRes 3 , gdzie 3 to 3 miejsca po przecinku

Teraz jak się gaz w Magu bedzie kończył to się o tym dowiem :sunglasses:

żeby było fajniej to ilość najlepiej jest w procentach zrobić… czyli:

#CO2 Butla
# tarujemy wagę pustej butli do zera 11kg
  - platform: template
    sensors:    
      co2_pomocnik:
        friendly_name: Butla CO2 pomocnik
        unit_of_measurement: 'kg'
        value_template: "{{ -11|float(0)| round(0) + states('sensor.butla_co2_hx711_weight')|float(0)| round(0) }}"
#przeliczamy wagę na %(11kg pusta, 18kg pełna - waga gazu 7kg)
  - platform: template
    sensors:    
      co2_poziom:
        friendly_name: Butla CO2 Poziom
        unit_of_measurement: '%'
        value_template: "{{(100*(states('sensor.co2_pomocnik')) | float (0) / 7) | round (0) }}"

obraz

1 polubienie

Cieszę się, że wybrałeś Tasmota, witaj w klubie :partying_face:

Zaskakuje mnie czym użytkownicy HA zajmują się poza automatyzacjami :grin:.

Mam pewien problem. Zarówno pzry Tasmocie jak i Esphome waga strasznie skacze. Te wyniki nie są nawet podobne do siebie. Jeżeli nic na wadze nie leży jest tak samo. Od -10 do 10kg.
Dodam, że kalibracje wykonałem poprawnie.
Macie jakiś pomysł czym to może być spowodowane? Uszkodzony hx711?

Raczej zakłócenia - użyj ekranowanych przewodów do tensometrów i ekran podłącz razem z masą HX711.

Problem może być jeszcze z biegunowością tensometrów jeśli są wpięte w różnych gałęziach mostka (w takim wypadku 2 powinny pracować na ściskanie, a 2 na rozciąganie).

Jeśli masz wskazania stabilne ale różne, to jest to problem z mechaniką.

Panowie jak radzicie sobie z tensometrami w takiej postaci:

Fakt jest taki że zamawiałem i powinny być takie - ale jestem w trakcie wyjaśniania.

Nie radzimy sobie :stuck_out_tongue:, ale jeśli masz na myśli te 3 cieniutkie przewody luzem, to stosuję patent (w przypadku innych podobnych konstrukcji, więc jeśli dojdzie do tego, że będę to w końcu budował, to pewnie też go zastosuję) polegający na zapleceniu ich w klasyczny warkoczyk oraz ewentualnie obciągnięciu w termokurcza.

@szopen moja wina nie doprecyzowałem pytania. Chodzi o blaszkę która na drugim zdjęciu jest przynitowana, a w tensometrach które dostałem nie ma tej blaszki.

Edit:
Szukam chętnej osoby z drukarką 3D. Potrzebuję podstawki w (ilości 10 sztuk) takie jak w tym projekcie. Chętne osoby proszę o kontakt na priv.

Bed Scale / Occupancy sensor - Share your Projects! - Home Assistant Community (home-assistant.io)

EDIT:
Moje podejrzenia co do tensometrów sprawdziły się wysłano mi do 5kg a zamawiałem do 50kg :wink:

Wiem, że piszę pod swoim postem ale nie mam wyjścia, a nie chciałbym zakładać nowego wątku. Proszę moderatorów o wyrozumiałość.
A teraz do rzeczy czy ktoś z grupowiczów posiada drukarkę 3D i byłby zainteresowany wydrukowaniem podstawek do tensometrów w takim kształcie. Potrzebuję 8 sztuk. Mogę przesłać na wzór tensometr i nóżkę łóżka. (foto z tego projekyu Bed Scale / Occupancy sensor - Share your Projects! - Home Assistant Community (home-assistant.io))
image

Może się ktoś zlituje, ale generalnie podejrzewam, że nikt się tego nie chce podjąć “na zasadach towarzyskich” ze względu na obciążenia w tym elemencie.

Osobiście (i to mimo, że po koleżeńsku mógłbym poprosić kogoś o wydruk) elementy zatrzaskowe zamawiałem tam i jak dotąd jestem zadowolony:
https://3dfactor.pl/

1 polubienie

@szopen dzięki za podpowiedź. Już napisałem do "3dfactor " zobaczymy co odpowiedzą.

Witam dało by radę zastosować takie czujniki w panelach,do włączania podświetlania schodów. Chyba że ktoś zna inne rozwiązanie.

W razie negatywu mogę spróbować
Łatwiej byłoby gdybyś miał model w stl.
Inaczej trzeba to jeszcze narysować.

@Mariusz_Kuciński z ciekawości: udało się zrealizować projekt do końca - “waga łóżka / czujnik obecności w łóżku”?

Dwa czujniki ruchu góra/dół + sekwencyjne zapalanie LED.

Jakoś odłożyłem na bok ale muszę do tego wrócić :slight_smile: