Czujnik nacisku - tensometryczny/waga

Witam, mam pytanie czy ktoś może korzysta z takich czujników tensometrycznych Czujnik tensometryczny siły nacisku 50kg - 4 Botland - Sklep dla robotyków. Najbardziej zastanawia mnie czy jeśli będą przewody tak około 2 metrów nie będzie problemu z odczytem z czujników.

A do czego chcesz to używać?

Widziałem gdzieś zrobione chyba na tym Bed occupation sensor z rozróżnianiem ile i jaka osoba jest w łóżku.

Nie używam (choć mam w dalekim planie budowę czujnika wagi do zbiornika pelletu, jeśli rozwiązanie oparte na HC-SR04 nie będzie dostatecznie niezawodne), w normalnym środowisku nie będzie problemu z odczytem przy rozsądnej długości kabli (choć optymalnie mieć połączone je kablami równej długości, to nie jest to bezwzględnie konieczne - tensometry łączy się w mostek Wheatstone’a, ale jeśli ma być daleko to 4 tensometry łączy się lokalnie w odpowiednią kombinację, a całość przesyła kilku-żyłowym kablem ekranowanym), do poczytania

https://learn.sparkfun.com/tutorials/load-cell-amplifier-hx711-breakout-hookup-guide#combinator

1 polubienie

Myślałem o łóżku w sypialni. Do obsługi sensorów użyłbym Arduino dodatkowo pod łóżkiem paski led z tymi sterownikami Grove - LED Strip Driver - sterownik LED dla Botland - Sklep dla robotyków

Building a bed occupancy sensor for Home Assistant - Everything Smart Home
Bed occupancy sensor, using parts you have - Share your Projects! - Home Assistant Community (home-assistant.io)
Bed Occupancy Sensor - Share your Projects! - Home Assistant Community (home-assistant.io)

Tasmota obsługuje również HX711

Można nawet zrobić hybrydę, do sterownika LED opartego na ESP8266 (MagicHome, H801) dołożyć tylko HX711.

1 polubienie

@angler dzięki raczej pójdzie pod Arduino pewnie jeszcze coś do tego podepnę.

https://synapselabs.io/posts/bed-sensor-with-esphome-on-homeassistant/

Mam zbudowany taki czujnik - podłączone 4 sensory pod HX711 i z HX711 2-metrowe przewody do ESP8266. Nie ma problemu…

@szopen

Nie używam (choć mam w dalekim planie budowę czujnika wagi do zbiornika pelletu, jeśli rozwiązanie oparte na HC-SR04 nie będzie dostatecznie niezawodne)

Ja poszedłem w odwrotną stronę… Miałem wagę pod zbiornikiem pelletu ale zmieniłem na czujnik ultradźwiękowy (włożyłem US-100 do pudełeczka i przyczepiłem na magnesie do sufitu zbiornika na pellet).

  • rozwiązanie oparte o czujniki wagi w moim przypadku wydawało się bardzo delikatne (cieniutkie kabelki połączone ze sobą i hx711), wszystko leżało na podłodze - bałem się że kiedyś zahaczę nogą i pourywam…
  • wybrałem US-100 (zamiast HC-SR04) bo działa na 3-5V a na HC-SR04 miałem jakieś problemy z odczytem. U mnie działa z ESP8266 i Tasmota (Tasmota ma lepszy zasięg - na ESP Home nie łapało Wifi - pellet mam w piwnicy…)
  • na początku czujnik US-100 miał problemy z odczytem - rozwiązałem to w ten sposób, że nałożyłem na sondy ~5cm-etrowe kawałki peszla - zrobiłem takie “okulary” - po tym zabiegu hula aż miło już 6 miesiąc…
  • czujnik wagi (sensory+HX711) wylądował pod butlą z gazem (ESP Home, podłączyłem zasilanie bateryjne)

obraz

obraz

2 polubienia

Tasmota pozwala na kontrolę radyjka:

Podobnie jak ESPHome:

Teoretycznie ESPHome nadaje z dwukrotnie większą mocą niż Tasmota przy domyślnych ustawieniach. I nie oznacza wcale, że jest to lepsze rozwiązanie…

ESPHome:
obraz

Wyjaśnienie z dokumentacji Tasmota:

2 polubienia

Dzięki. Przyznam, że nie próbowałem tego zmieniać. Po prostu, Tasmota działała “od strzała” (ESPHome nie) więc tak zostawiłem…

1 polubienie

Jak mam wybór, to wybieram Tasmota. Kolejny raz potwierdza się również znacząca przewaga w dokumentacji Tasmota.

Do każdego łóżka (o wymiarach 90x200cm) jeden taki zestaw wystarczy?

Widzę, że masz sporo układów DIY, może pochwalisz się swoimi “zabawkami” w kategorii Urządzenia.

Aby być precyzyjnym dopiszę, że ja połączyłem 4 sensometry ze sobą na jednej desce (wymiary około 25x25 cm) za pomocą oryginalnych przewodów. Na tej desce znajduje się również HX711 i od niego miałem 2 metrowy kabel (4-przewody) do ESP8266.
Czyli można by to podłożyć pod jedną nogę w łóżku… (następnie wyrównać wysokość łóżka podkładając coś pod 3 pozostałe nogi/rogi).

Nie przesadzałbym :stuck_out_tongue: Oprócz tego o czym wspominam powyżej jeszcze kilka Sonoff Basic Wifi (włączanie oświetlenia, ładowarek, grzałek, itp.), trochę urządzeń Zigbee, dzwonek na Shelly1 (ESPHome). Myślę jeszcze jak zrobić oświetlenie na włączniku monostabilnym (dzwonkowym) na Shelly1 i ESPHome (ja akurat wolę ESPHome).
Wszystko zrobione z tutoriali z Internetu, nie ma się czym chwalić…

Witam, i dziękuję za zainteresowanie. Przeglądając wszystkie propozycje myślę że oprę się o link od @artpc. Do połączenia wykorzystam ESP8266 które już długo leży i czeka. Tensometry i moduł HX711 zamówiony. W związku że będzie to pierwszy mój kontakt ESP takie pytanie co mam wpisać w “board”

esphome:
  name: sypialniawaga
  platform: ESP32
  board: ????

mój ESP8266 to

Zaczni od zainstalowania Add-On’a ESPHome Home Assistant Add-On odpalasz wówczas dodatek z Dashboard ESPHome i prowadzi cię przez początkową konfigurację za rękę. Następnie w nim dodajesz konfigurację w YAML, pod dane zastosowanie i kompilujesz plik wsadowy bin. Pozostaje wgrać go do moduły ESP (za pierwszym razem po kablu) i masz gotowe urządzenie, no chyba. że wymaga kalibracji…


1 polubienie

Dzięki @angler mam pod ręką czujnik temperatury DHT11 to potestuję.

Dla Twojej płytki wystarczy, ze wybierzesz ESP32. Przed wgraniem pliku bin (inaczej INSTALL w dashboard) musisz płytkę wprowadzić w bootmode. Trzymając przycisk BOOT na płytce, uruchamiasz ją wkładając wtyczkę USB. To tylko za pierwszym razem. Potem możesz bez bootmode po kablu lub z OTA.


Porządny kabelek USB, brak problemów ze sterownikami i udostępnianiem portów USB maszyny, powinny skutkować wskazaniem dostępnego (podłączonego) konwertera USB/UART. Ty masz go już na płytce z ESP.

P.S.
Osobiście wolę Tasmota :upside_down_face:. W niej kalibrację (poprzez komendy) i wszystkie zmiany wykonujesz z WEB GUI z konsolą, podczas pracy modułu. Nie musisz za każdym razem edytować pliku konfiguracji i wgrywać zmiany na nowo. To po prostu inna filozofia oprogramowania.

1 polubienie

To taka dość istotna różnica - jak zauważono wyżej to nie jest ESP8266

1 polubienie

@szopen dzięki za sprostowanie ESP8266 też mam :grin: