Czujnik napełnienia szamba

Mam temat delikatnie związany z czujnikami odległości lub zalania… - czy ktoś może coś podobnego u siebie wykonał - chodzi mi o pomiar napełnienia szamba…

Pytam ponieważ od jakiegoś czasu szukam sposobu na wykonanie czujnika napełnienia szamba… mam dom na wsi bez kanalizacji, mam dwa światłowody symetryczne od dwóch niezależnych operatorów… ale kanalizacji nie ma więc co miesiąc mniej więcej trzeba zamawiać szambodżeta… od jakiegoś czasu myślę jak wykonać jakiś czujnik, który dawałby komunikat w momencie gdy np. szambo ma 80% i potem 90% wypełnienia, może dobrze wyskalowany czujnik odległości dałby radę… a może czujnik odległości + czujnik zalania? Tylko całość musi działać na zewnątrz i być w miarę odporna na niskie temperatury… a wówczas mogę to zautomatyzować, że system sam wyśle mi do firmy szambodżetowej maila z zamówieniem wywozu… i nie będę o tym myślał… nawet :slight_smile: teraz niestety jak przegapię to zdarza się że gówno pływa w garażu :wink:

Możliwości jest sporo, wszystko zależy od warunków technicznych, np. czy do szamba możesz doprowadzić kable do sond. Możesz to dokladnie opisać.

Do zrealizowania tego (2 stany) potrzebujesz układu, który dziala na takiej samej zasadzie jak to https://www.fif.com.pl/pl/przekazniki-kontroli-poziomu-cieczy/286-przekaznik-kontroli-poziomu-cieczy-pz-829.html. Wtedy do tego układu podłączasz rozwiązanie, które współpracuje z HA.

Mówiąc obrazowo mam dwie możliwości wejścia do szamba:

  1. Komin odpowietrzający
  2. Wąż do wybierania szamba - dużej średnicy wąż, który ma na końcu złączkę strażacką, szambodżet podłącza tutaj swój wąż i wyciąga zawartość.
    Opcja 2 raczej odpada więc zostaje tylko komin odpowietrzający, ale z uwagi na lokalizacje możliwość wejścia tam z kablami jest raczej słaba, dlatego szukam jakiegoś bezprzewodowego czujnika odległości, który odpowiednio możnaby wyskalować i on dawałby alaram po przekroczeniu przez ciecz poziomu…

Tylko pamiętaj, że ten “bezprzewodowego czujnika odległości” jakoś musi być zasilany, obudowa z tym czujnikiem gdzieś musi być zainstalowana a całość musi być odporna na warunki atmosferyczne. Dlatego w większości rozwiązań są kable doprowadzane z budynku, w którym jest sterownik - z takim rozwiązaniem już można zrobić wszystko. Np. zamiast pompy w tym układzie http://elektron.zgora.com.pl/czujniki-poziomu-szamba/40-czujnik-poziomu-do-szamba-cp-2s.html podłączasz coś inteligentnego z WiFi (może być smart żarówka z Tasmota). W przypadku przekroczenia poziomu szamba, żarówka załączy się (dostanie zasilanie) a to bez problemu obsłużysz w HA, prościej się nie da :grin:.
Jeżeli nie rozważasz pociągnięcia peszla z piwnicy domu do szamba (przekopujac trochę podwórka i wiercac z boku szamba otwór na te ten peszel) będzie wg mnie trudno.
Większość gotowych rozwiązań np. https://budujemydom.pl/irbj/porady/91033-jak-zwiekszyc-wygode-uzytkowania-zbiornika-na-scieki-lub-deszczowke jest rozwiązaniem zamkniętym, bez możliwości integracji z innymi systemami.

A może jakaś sonda pływakowa? https://automatyka.elstat.com.pl/k1140,czujniki-poziomu-sondy-do-sciekow-szamba.html
Wyprowadzenia z takiej sondy można by podłączyć zamiast kontaktronu w jakimś czujniku otwarcia drzwi/okna.

Tak, możesz podłączyć pod czujnik zalania Zigbee bo ma wyprowadzenia na zewnątrz, tutaj jak to można zrobić Home Assistant - czujnik deszczu na Zigbee, zamiast czujnika deszczu możesz (?) podłączyć pływak. Będzie trochę kombinowania w montażu bo czujnik Zigbee nie może zostać zalany przez ścieki. Do sprawdzenia warunki pracy (temperatura i wilgotność otoczenia) dla tego czujnika Zigbee i zasięg Zigbee.

@AdamG kolejne rozwiązanie używane przez jedną z osób na forum, szczegóły na Zewnetrzne API, przetwarzanie w node red i home assistant

Nie bierzecie bardzo ważnej kwestii pod uwagę. W środowisku jakie panuje wewnątrz szamba zwykła elektronika, nie chroniona konkretną obudowa przestanie działać po kilku tygodniach. Temperaturą bym się raczej nie przejmował zazwyczaj jest dodatnia z racji specyfiki ścieków. Na allegro jest masę gotowych urządzeń do informowania o stanie zapełnienia szamba, nie sprawdzałem jak jest z integracja w HA, ale myślę że któreś rozwiązanie na pewno się nada. Czekam na rozwój wydarzeń bo też potrzebuje taki gadżet :wink:

1 Like

co bardziej polecacie, ze względu na żywotność i integracje z HA?,

@emanuel ma rację, przy kanalizacji żadna elektronika i wiele tworzyw nie wytrzymają próby czasu wewnątrz zbiornika. Sprawdzone od lat i montowane w przydomowych przepompowniach kanalizacji ciśnieniowej - łańcuch z nierdzewki, na dole betonowy obciążnik. Do tego włączniki pływakowe mocowane na odpowiedniej wysokości zbiornika do łańcucha. Sterowanie na powierzchni.

Mam ten drugi ponad 3 lata i działa super.
Producent udostępnia API, ale nie bawiłem się w integrację, bo nie mam takiej potrzeby.
Dodam jeszcze, że jest on Polskiej firmy.

1 Like

Fajnie by było jak byś pokazal go w środku :wink: Wiem że to problem z wymontowaniem itp, ale fajnie by było zerknąć jak do teg podeszli :wink:

Mnie tylko czujnik interesuje, resztę można na ESP ogarnąć. Co tam zamknęli w tej puszcze?

obraz