Czujnik natężenia światła Xiaomi GZCGQ01LM

Szukałem alternatywy do nodu sun.sun który jako jeden z warunków załączał mi oświetlenie w przedpokoju (czasem w pochmurne dni robiło się ciemno wcześniej niż wskazywał nod sun.sun). Znalazłem na ali czujnik natężenia oświetlenia od xiaomi.
Właśnie do mnie dotarł i mogę Wam go szczerze polecić, bardzo szybko reaguje na zmianę natężenia oświetlenia, pracuje po zigbee (bez problemu połączyłem go przez conbee).
Dla zainteresowanych link poniżej:

3 polubienia

Masz może porównanie z czujnikiem ruchu Xiaomi RTCGQ11LM. On tez ma pomiar natężenia światła. Jednak gdy próbowałem go wykorzystać jako alternatywę do sun.sun to nie działało to prawidłowo. Pomiary są bardzo skokowe i przekazywane ze znacznym opóźnieniem. W rezultacie czego pomimo ze w pomieszczeniu jest już całkiem ciemno to światło się nie włącza, lub na odwrót, włącza się mimo że jest już jasno.
Czy w tym GZCGQ01LM działa to płynniej?

Pomiar natężenia oświetlenia w podanym przez Ciebie czujniku działa w chwili wykrycia ruchu wię nie nadaje się do automatyzacji w których chcesz coś wykonać na podstawie zmierzonego natężenia światła.

Dzięki, o tym nie pomyślałem.
Niemniej jednak wydaje się że brak ciągłego pomiaru natężenia światła nie powinien być przeszkodą gdy chcemy wykorzystać ten czujnik do włączania oświetlenia. Teoretycznie powinno to działać tak: czujnik wykrywa ruch > mierzy natężenie światła > jeżeli jest mniejsze niż zakładane to włącza żarówkę, jeżeli nie to nie włącza.
Czy może coś źle rozumuję i ten czujnik tak nie działa?

Czujnik tak działa @Fizyk ale nie o taką funkcję chodzi. Chodzi o funkcję włącznika zmierzchowego. Ruch akceptowalny jako gratis.

W logach “smartthings” okazuje się że czujka wysyła co jakiś czas status.
Wydaje mi się że tylko wtedy gdy zmienia się poziom natężenia światła


Ale nie wiem dlaczego HA nie rejestruje tego
ScreenShot_20210305221222

@krskrab dobrze Ci się wydaje - czujniki Zibgee wysyłają dane tylko w momencie zmiany stanu, nie raportują stanu cyklicznie.

Skąd taki wniosek? Na podstawie czego wyciągnąłeś ten wniosek?

Porównają te dwa zrzuty, nocą (brak ruch) “smartthings” rastruje zmiany a HA nie

W nocy brak ruchu - HA nie pokazuje ruchu, w logach “smartthings” jest 4 PM i 5 PM GMT czyli godzina 5 i 6 po południu naszego czasu (17. i 18.). Pasuje? :slight_smile: