Czujnik ruchu Aqara nie działa z hackiem 5s

Cześć, mam problem z czujnikiem ruchu aqara [RTCGQ11LM]

Koordynator sonoff zigbee 3.0 przez zigbee2mqqt.

Ustawiłem occupancy_timeout na 10s. Po 10 sekundach stan czujnika jest czyszczony i potem przez 50 sekund nie reaguje na nic. Zlutowałem 2 punkty w czujniku i bez poprawy.

Czujnik działa poprawnie przez około 2 godziny po sprarowaniu go z zigbee, wtedy nawet bez lutowanych punktów czyści się po zadanym timeout i odrazu wykrywa nowy ruch. Ale po 2 godzinach bez względy na mod, czujnik nie chce działać prawidłowo.
Nawet bez ustawienia żadnych atrybutów w pliku devices.yaml czujnik czyści się po 90s bez znaczenia czy przez te 90s był ruch czy nie. Czyści się po 90s od wykrycia pierwszego ruchu.
No_occupancy_timeout odlicza się ale no_occupancy_timeout:0 jest w stanie wysłać tylko co 60 sekund.
Nie mam pomysłu co może być nie tak
Dorzucam zdjęcie zlutowanych pinów dla pewności.

272644824_4323697924396954_8882124371998979565_n

ss 2022-01-30 at 1.29.33 PM

Wyrzuć to w ogóle, zostaw tylko no_occupancy_since 10 i 30
I zobacz czy poprawnie pokazuje 10 i 30s od OSTATNIEGO ruchu w atrybucie no_occupancy_since

Jeśli sparuję ponownie czujnik z HomeAssistant i zostawię tylko no_occupancy_since, wtedy pokazuje np 10, 30 od pierwszego wykrycia ruchu. Po kilku godzinach jest tak samo tylko czujnik odświeża się tylko co 60 sekund

W logach w trakcie machania przed czujka jest tylko jeden log, czy co chwila nowe? Powinny być co ok 5s
Jak nie ma to coś nie tak z lutowaniem

Machając cały czas przed czujnikiem, no_occupancy_since:0 jest w stanie wysłać raz na 60 sekund.

Po ponownym sparowaniu z HomeAssistant wysyła no_occupancy_since:0 co około 5 sekund. Ale po kilku godzinach znowu wysyła raz na 60 sekund

Ze swojego doświadczenia mogę Ci powiedzieć, że te czujniki ruchu działają bardzo wybiórczo jeżeli chodzi o zastosowanie hacka 5s z uwzględnieniem wpisu w devices.yaml. Ja np. mam jeden taki, który w ogóle ignorował to co wpisywałem do powyższego pliku.
Ja u siebie jego reset, jak i zresztą innych przerobionych za pomocą zworki czujników, realizuję za pomocą Node-Reda.
Wygląda to tak jak poniżej, do czego możesz oczywiście dopisać resztę na własne potrzeby:

pir

Całą robotę robi nod API:

To co widzisz na zdjęciu powyżej znajdziesz w narzędziach developerskich:

pir.json (2,6 KB)

Dzięki za poradę, próbowałem już w podobny sposób tylko z tego co widzę to problem jest gdzieś w czujniku bo stan się resetuje tylko czujnik nie raportuje częściej niż co 60 sekund.
Pytanie przy okazji, czy temperatura z tego czujnika podaje wam poprawne wartości ? Bo u mnie pokazuje zawsze około 35 stopni

W porównaniu do odczytu z innych czujników, typowo do tego przeznaczonych, mogę Ci śmiało powiedzieć, że odczyty temperatury jak i poziomu oświetlenia z czujnika ruchu to tylko niepotrzebne bajery.


Tak aktualnie wygląda mój log z dwóch minut machania ręką przed czujnikiem.

U mnie z kolei juz drugi egzemplarz zaczal wariowac - tj wykrywa ruch non stop - co 5 sek czy ile tam ustawie w Z2M - wymiana baterii czy reset nie pomagaja.

Proponuję ustawienia w Z2M


U mnie działa .
Oczywiście czujnik modyfikowany .

W moim przypadku nie jest to problem ustawień, bo czujnik nie raportuje częściej niż co 60 sekund. Nie mam pojęcia co jest nie tak, punkty są na 100% zlutowane, sprawdzałem kilka razy

U mnie taka wersja oprogramowania czujnika
3000-0001
Wersja Zigbee2MQTT 1.22.2
Typ koordynatora zStack3x0
Wersja oprogramowania koordynatora 20210708
Nie mam innych wpisów w konfiguracji tylko to w Z2M


U mnie wyglada to podobnie, tylko “data oprogramowania układowego” dosyć stara, może to jest jakaś przyczyna


Dziwne u mnie nie widać daty oprogramowania .

U mnie bateria tylko 68% :slight_smile:

Może macie różne wersje z2m albo różne koordynatory lub mają różne wersje fw.?
Nie do pominięcia może być po prostu inna wersja PIRa.

Firmware to samo.
Ale to może nic nie znaczyć .


Tak działa .

Jedyne co mi przychodzi do głowy w moim przypadku to to że od jakiegoś czasu te pir’y już nie dają się modyfikować.

Ja swoje kupiłem ponad 2 lata temu .
Inny hardware ?

Mój kupiony tydzień temu.
Produkcja 11.2021. Tylko że jakby tak było to w internecie pewnie można by było znaleźć już taką informację od innych niezadowolonych


Zawsze gdy sparuję czujnik ponownie to przez pare minut wykrywa ruch co 5s, a fizycznie ruchu brak.