Czujnik ruchu i obecności Moes TuYa Zigbee 12V

Kolejny ciekawy czujnik TuYa TS0601_smart_human_presense_sensor control via MQTT | Zigbee2MQTT :

Jeżeli ktoś ma sufitowe czujki ruchu na 12V (i sufit podwieszany) to w prosty sposób można je wymienić na czujniki obecności.

Uwaga: jest kilka rodzajów czujników ruchu/obecności wykrywanych jako urządzenia TuYa TS0601, trzeba zwrócić uwagę na dokładny opis urządzenia wykrywanego przez Zigbee2MQTT.

Witam, zaopatrzył się ktoś z Was w ten czujnik ? Warty ceny - tak jak w opisie jest ?

Mam 3 sztuki. Jest jak w artykule. Ma jednak wadę jeśli chodzi o automatyzację związane z oświetleniem. Ma tępy sensor światła.

ok. Co masz na myśli tępy?

Chodzi o to, że czujnik natężenia światła mocno przekłamuje. Np zupełna ciemność to 2 lx (tak 2 lx nie 0 lx). i Te 2 lx są raportowane aż do momentu, gdy jest już dość widno. Zmierzyłem innym przyrządem (smartfon) w tym samym miejscu. I wskazania się dość mocno różniły. Ciemność: moes - 2 lx, phone 2.9 lx; dość widno - moes 2 lx, tel. 8.90 lx; i dalej moes - 6 lx - tel. 23 lx. Myślę że przyczyną jest to, ze czujnik jest umieszczony w środku za białą osłoną i na suficie, ~prostopadle po światła wpadającego przez okno. Zastanawiam się, czy nie popełnić otworu w obudowie i wyprowadzić sensor światła.

1 polubienie

Kupiłem jeden taki czujnik na testy, tymczasowo zawiesiłem na suficie ale mimo kombinacji różnych ustawień, ostatnie poniżej:

{
    "cli": " ",
    "detection_delay": 0.1,
    "fading_time": 15,
    "illuminance_lux": 64,
    "last_seen": "2022-08-18T15:42:41+02:00",
    "linkquality": 255,
    "maximum_range": 4,
    "minimum_range": 0.1,
    "presence": false,
    "radar_sensitivity": 6,
    "self_test": "check_success",
    "target_distance": 0
}

czujnik bardzo długo (nawet przez ponad 2 minuty) raportuje obecność. W tym samym pomieszczeniu mam czujkę ruchu Aqara (RTCGQ11LM) i ona już przestaje wykrywać ruch a czujnik obecności nadal swoje - “w domu”:

image

Co może być przyczyną? Jak to wygląda u Ciebie?

Tyle ile ustawiłem w fading time ± 2sek.

Moje ustawienia:

{
    "cli": " ",
    "detection_delay": 0.1,
    "fading_time": 15,
    "illuminance_lux": 2,
    "last_seen": "2022-08-18T19:06:39+02:00",
    "linkquality": 153,
    "maximum_range": 2.5,
    "minimum_range": 0,
    "presence": false,
    "radar_sensitivity": 7,
    "self_test": "check_success",
    "target_distance": 0
}

Coś musi wykrywać. Jakaś drobnica - wentylator, czy coś. Spróbuj go zakryć jakimś metalowym przedmiotem (garnek, etc) i zobacz jak się będzie zachowywał.

Errata:
Teraz się wczytałem w końcówkę i po prostu zmień typ sensora w HA z “obecność” na typ “ruch” albo “poruszanie”.

@wileu testowo zmienilem lokalizację czujnika i działa lepiej, mam nadzieję, że w docelowym miejscu (łazienka) nie będzie takich problemów.

Potwierdzam, czujnik natężenia światła to raczej “zabawka”. Odnośnie otworu: wcześniej miałem taki czujnik obecności:

image

z dedykowanym otworem na diodę LED i na czujnik ale pomiar natężenia światła był identyczny jak w przypadku tego czujnika, mocno nieprawidłowy.

Cześć!
chcę rozwiązać kwestię automatycznego oświetlenia na schodach. Przyjmijmy, że mam klatkę schodową, w której w połowie drogi schody zawracają o 180st. i idą dalej do góry. wymiary pomieszczenia to ok 2,5m x 4m, a wysokość sufitu na poziomie ok 5,5m. Czy tego typu czujnik zamontowany na środku sufitu da radę, żeby samodzielnie pokryć pomieszczenie?
przede wszystkim obawiam się, czy wykryje osoby wchodzące na schody z parteru (zwłaszcza dzieci), gdy musi być tak wysoko zamontowany. Przy czujnikach pir pewnie kilku bym potrzebował i trochę kombinowania, żeby je odpowiednio rozmieścić.

U mnie przed remontem miałem jeden PIR w połowie schodów (na ścianie tam gdzie “zawracają”) na wysokości koło 1,5 m od podłogi (tak by była widzialność bez zbędnych przeszkód zarówno w górę schodów jak i w dół) z “wiązką” o największej szerokości ustawioną pionowo, łapało i przy wchodzeniu i przy schodzeniu.

dzięki za podpowiedź. :slight_smile:

Aha, może jeszcze jedna kwestia - mam inne czujniki niż z tytułowego posta.

Finalnie rozwiązałem sprawę na dwa czujniki PIR