Czujnik ruchu + swiatlo

Przeglądnąłem filmy Artura w tym temacie ale za cholerę nie jestem w stanie uzyskać następującego efektu:

  • gdy czujnik wykryje ruch → włącz światło
  • gdy nie ma ruchu przez 3 minuty → wyłącz światło
  • ale gdy ruch jest → przedłuż świecenie światła o kolejne 3 minuty.
    Kombinuję, męczę się, a efekt ciągle ten sam - światło gaśnie po 3 minutach (od wykrycia pierwszego ruchu, tak jakby nie dostarczało informacji z kolejnych odczytów ruchu).
    Korzystam z czujników ruchu Aqara, które trzymają stan ON około 90 sekund. Zastosowałem DELAY=180 sek, ale to na nic bo światło i tak się wyłącza.
    Co robię źle?

https://forum.arturhome.pl/t/po-dodaniu-warunku-czasu-automatyzacja-nie-dziala/4853/20

1 polubienie

dzięki, dużo ciekawych rzeczy tam znalazłem.
W moim przypadku wystarczyło dodać “current state” (zaznaczone na niebiesko), które sprawdza czy czujka rzeczywiście jest off. Gdy tego nie było timer leciał i nie zważając na okoliczności wyłączał światło.

dla potomnych … poprzedni proces niestety miał podobny efekt. Licznik sobie biegł niezależnie.
Sytuacje uratował node “change” któy przy ponownym wykryciu ruchu zatrzymuje licznik timera:


Teraz działa jak należy :slight_smile:

Ten też nie będzie działał do końca zgodnie z założeniem :wink: tak czy inaczej będzie odmierzał tylko trochę dłużej,
Gdybyś zamiast Timer użył Trigger nie potrzebowałbyś takich fikołków.

Bardzo być może jest kilka rozwiązań tego problemu, ale to ostatnie działa idealnie.
Jeśli masz chwilę, to napisz proszę co wg Ciebie nie zadziała.

Próbowałem jako potomny zobaczyć co “siedzi w środku” tego procesu, ale mogę go otworzyć tylko w Paint - a tam nie działa w ogóle :wink:
Wszystko zależy od tego co robi nod STOP, jeśli to jest na prawdę tylko stop to małymi kroczkami timer i tak doliczy do końca - w chwilach kiedy jesteś obecny a się nie poruszasz.
Oczywiście są to tylko spekulacje, ale jeśli jest to oświetlenie łazienki to Twój algorytm na łopatki rozłoży żona :slight_smile:

Czego sobie i Wam życzę :slight_smile:

Z tego co wyszło mi w testach to STOP resetuje licznik. Zaczyna ponownie odmierzać czas gdy czujka da na wyjściu OFF.
Tak jak mówisz … żona zweryfikuje na 100% :slight_smile:
pir_3minuty.json (4,7 KB)

A ja wstawiłem “change” równolegle do noda włączającego światło, który wysyła “reset” do noda “delay”.
W ten sposób każdy ruch resetuje odliczanie, które zaczyna się od nowa po każdorazowym wykryciu ruchu. Jeśli takiego nie ma wyłącza światło po zadanym czasie.

1 polubienie