Czujnik ruchu :)

Witam, w związku z tym, że przenioslem suple przy pomocy mqtt do ha mam pytanie odnośnie czujki ruchu na zewnątrz. Czy istnieje taka czujka którą będe mógł podpiąć pod esp8266 (na którym zainstalowany mam soft supli) bez żadnych kabli itp?

Czyli np. jak?
Skoro ESP8266 sam nie obsługuje żadnych innych technologii bezprzewodowych niż WiFi, a zasadniczo po to ma tyle GPIO, aby inny sprzęt podpinać właśnie do nich przewodowo…

Tu masz przykład jak się wpina PIR w GPIO w ESPHome (ale w Supli jest to z pewnością rozwiązane podobnie lub identycznie)

Z drugiej strony istnieją masowo produkowane czujki PIR bezprzewodowe w każdej typowo energooszczędnej technologii (Zigbee, BLE czy Z-wave), ale do integracji z HA nie potrzebują one ani Supli, ani ESP, tylko łączy się je bezpośrednio z odpowiednimi koordynatorami sieci.

Jeśli się uprzesz, to na bazie ESPHome można zbudować integrację z trzema modelami sprzętu BLE, z czego 2 to lampki nocne, a jedynie CGPR1 to typowy czujnik PIR

ale…

  1. to nie Supla
  2. ESP8266 nie wystarczy (musi być ESP32 bo on ma onboard Bluetooth z obsługą BLE)

PS Niektóre czujki BLE można tez zintegrować bezpośrednio z HA (wystarczy by użyty do instalacji HA komputer czy SBC miał BT z BLE na pokładzie i nie był zbyt daleko od miejsca instalacji PIR)

ale tu też cudów nie ma - widzę tylko 2 modele czujek stricte PIR, sugeruję więc użycie sprzętu Zigbee lub Z-wave.