Czujnik Temperatury BLE nagle stracił zasięg

@szopen też nigdzie nie znalazłem informacji przy BLE jak to klasyfikują. Raczej obstawiam 2 lub 3, czyli te słabsze. Chociaż gdzieś mi migła informacja o maksymalnym zasięgu do 100 metrów. Ale pewnie tylko tyle, że specyfikacja pozwala a nie, że producenci dają. Bo raczej taki sygnał to już odpowiednia moc, a to się kłóci z LowEnergy. Chyba że jakoś impulsowo? Z doświadczenia z urządzeniami z BLE obstawiam raczej zasięg do góra 10 metrów i to w dobrych warunkach.

Oczywiście, że impulsowo
na fabrycznym sofcie
https://pvvx.github.io/ATC_MiThermometer/OriginalPower.html
i na alternatywnym
https://pvvx.github.io/ATC_MiThermometer/CustPower.html

W drugiej kwestii - gdzieś na początku sugerowałem użycie bramki DIY na bazie ESP32 (BLE → WiFi) - takich bramek przynajmniej teoretycznie można mieć kilka (mi jak dotąd wystarcza jedna, i to akurat do innych czujników które istotnie mają śmiesznie mały zasięg - w przypadku tych z tematu w skrajnym przypadku u mnie sygnał przechodzi przez 3 żelbetowe ściany, więc sądzę, że uzyskanie ponad 10m jest możliwe) - więc da się obłożyć czujnikami spory teren.

Natomiast z tego co widzę autor tematu ma jeszcze inny problem - ze stabilnością pracy dongla BT.

U mnie te bramki czy kolejne routery zigbee to będzie spory problem bo czujniki które mają problem z zasięgiem mam oczywiście w miejscach gdzie nie mam łatwego dostępu do kontaktu/żarówki typu piwnica z garażem gdzie mam jeden kontakt na środku i ewentualnie ciągne przedłużacz jak potrzebuję prąd do auta czy coś. Światło mam na jażeniówkach tych takich długich także tam nic nie wkręcę z DIY :stuck_out_tongue:

Także jak tego się nie da zrobić jednym jakimś wzmocnionym donglem to lipa.

Tak trochę :smiling_face: Wczoraj się rozłączał, dzisiaj działa ok. To chiński syfek który w ogóle nie działał na linuxie, musiałem pogrzebać za sterownikami i innymi takimi żeby w ogóle ruszył, sprzedawca sam informował na aukcji że jest tylko pod Windowsa (kupowałem go do czego innego i mi zalegał po prostu)

https://shopee.pl/WI-dalekiego-zasięgu-100-m-Bluetooth-kompatybilny-adapter-USB-5.0-High-Gain-EDR-Dongle-z-anteną-bezprzewodowy-odbiornik-transferowy-na-PC-i.602855548.15516383352
Takie cudo jak kogoś interesuje, kupowałem po 30zł a teraz już widzę 42zł. Inflacja w Singapurze :stuck_out_tongue:

Krok po kroku i może do czegoś dojdziemy.

Dasz radę zweryfikować czy antena faktycznie jest podłączona w tym donglu?
(Czy też jest to ściema, bo miałem w rękach już kiedyś, fakt-faktem dawno, taką konstrukcję dongla akurat WiFi, a nie BT, gdzie antena była odlewem z plastiku nawet bez kawałka drutu wewnątrz, a gniazdo stanowiło tylko konstrukcję mechaniczną, więc podłączenie prawdziwej anteny nie zmieniało działania układu, a konkretniej charakterystyki promieniowania, więc i zasięgu).
Możesz to zrobić np. śledząc RSSI czujników teraz, gdy jest podłączona oraz po jej odkręceniu przez jakiś czas, więc karta z prostymi wykresami się przyda.

A jeśli działa (w sumie przy takiej cenie nie spodziewam się innej możliwości), to czy zdajesz sobie sprawę z tego jak wygląda charakterystyka promieniowania dipola prętowego?
W dużym uproszczeniu jest to płaszczyzna do niego prostopadła przecinająca go w połowie, tak jakbyś tym bacikiem anteny przebił kartkę - to ta kartka jest płaszczyzną promieniowania (to mega-uproszczenie, ale pozwoli sobie zwizualizować, jak powinna być ustawiona antena by sygnał z czujników był optymalnie przechwytywany, tu pomogą też wykresy RSSI z poprzedniego punktu), w ramach uzupełnienia - realna charakterystyka nie jest aż tak płaska - przypomina bardziej nieco rozpłaszczony torus, niż kartkę, ale to co najbardziej istotne to fakt że w osi dipola (a właściwie w przestrzenie o kształcie 2 przeciwsobnych stożków “nabitych” na oś anteny) jest tzw. martwe pole, czyli praktycznie zupełny brak odbioru.

PS Chińczyk (czy tam singapurczyk :P) za bardzo się nie wysilił, nie podając konkretów - jest info o chipsecie Realtek (ale bez jakichkolwiek konkretów czyli modelu), przykładowo RTL8761B jest wspierany we współczesnych Linuxach, powiem więcej - przy instalacji aktualnego HAOS- generic jego sterowniki są dostępne “z pudełka”

Żeby go uruchomić musiałem zrobić coś takiego:
The problem is that the USB ID for this chip is not in the btusb module. Many people report the same problem elsewhere, though it seems most want to try and use a strange module from a random BT dongle manufacturers website, which is just crazy. The proper thing to do is to add the USB ID to drivers/bluetooth/btusb.c.

USB ID w kernelu brakuje bo producent nie dodał go do jakiejś tam bazy które to dodanie kosztuje jednorazowo ileś tam dolców co przy zarobkach całej firmy nie powinno być problemem ale jednak tego nie zrobił…

Antenkę odkręcałem i bez niej w ogóle żadne czujnik nie łapie więc załóżmy że działa ta antenka.

Niemniej to co jest problemem obecnie z rozłączaniem dongla to albo coś ze sterownikami albo tym całym usb id podstawionym albo coś u mnie w systemie. Póki co przeinstalowałem bluez na najnowszą wersję 5.63 i zobaczymy czy to pomoże.

No jeśli tak to lipa bo czujniki są we wszystkich możliwych kierunkach więc nie ustawię antenki tak żeby gdzieś nie złapało się martwe pole :stuck_out_tongue:
Tak czy siak póki nie padnie dongle w systemie (nie widzi bluetootha zupełnie) to zasięg łapie co prawda do tego najbliższego czujnika najrzadziej ale też jako tako ogarnia.

Chciałem tylko dodać, że wcześniej miałem to wszystko postawione na raspberry (bez dongla, bluetooth był z raspberry) i wszystko śmigało (Teraz jest PC SSF, ubuntu + bluetooth dongle). Także wina jest w donglu/sterownikach/systemie.

Najprawdopodobniej problem tkwi w samym donglu (bo praktykę z HA i RPi to mam dość sporą - używałem łącznie 3 modele 3B, 3B+ i 4B, i w każdym przypadku ich BT onboard wypadał kiepsko w porównaniu do jakiegokolwiek dongla jak był później w moich rękach), trik z dopisaniem Vid i Pid musi działać o ile tylko sterownik jest prawidłowy (użyty chipset możesz zweryfikować otwierając obudowę).

Podaj Vid i Pid oraz opis jaki można znaleźć na samym sprzęcie, to go dorzucę do wątku z listą jako niezalecany.

PS Tak swoją drogą, to producent nie musi nigdzie zgłaszać użytych PID i VID jeśli ich nie zmieni i będą się zgadzały z fabrycznymi dla danego chipsetu.

lsusb
Bus 002 Device 005: ID 2550:8761

To rozumiem, że to to.

Zapewne tak, sam wiesz najlepiej :smiley: w linuxowej bazie nie ma producenta o VID 2550
https://usb-ids.gowdy.us/read/UD?restrict=2
więc im więcej informacji tym lepiej, wtedy ewentualnie będę mógł dodać wpis do bazy.

PS od biedy może wygrzebię jakieś informacje z windowsowego sterownika, jeśli podeślesz linka lub pliki (PW).

windowsowego nie mam, wysłałem linuxowego ale raczej wystarczy poszukać po RTL8761b

Cennik - najtańsza opcja to 6000 $, więc na firmę prowadzoną w garażu to trochę dużo :stuck_out_tongue:
https://www.usb.org/getting-vendor-id

Z drugiej strony chwalą się takimi “osiągnięciami”, że to skrajne skąpstwo
https://www.szedup.com/about-us/

PS Zgadłem markę czy nie? wrzucisz jakieś zdjęcie dongla by dało się coś z niego odczytać? (co do flaków to ustaliliśmy, że to RTL8761B)

No tak czy siak stać ich raczej. Już nie wspominając o tym, że wiele osób poszukuje takich dongli pod linuxa i sprzedaż by zwyczajnie wzrosła.

Dawałem linka do tego sprzedawcy tam jest fota, nic więcej u mnie nie ma.

Tak to ten szedup, edup. Z nazwą akurat trafili.

1 polubienie