Mam w łazience czujnik temperatury i wilgotności DHT22 podłączony przez esphome. Problem w tym że temperatura miedzy odczytami waha się o kilka stopni i teraz nie wiem czy to wina uszkodzonego czujnika czy kupić jednak coś innego.
Powaga, w łazience masz wilgotność na poziomie 20%? skocz pod prysznic - powinna pójść w górę o kilkadziesiąt % (no chyba, że masz wyciąg o mocy tornado).
Temperatury nie jestem w stanie zgadywać, ale sam zauważyłeś, że raczej nie jest OK.
Masz podpięty zewnętrzny pullup rzędu powiedzmy 4k7?
chodziło mi o to że wilgotność zachowuje się stabilnie w stosunku do temperatury.
kurczę nie robiłem pullupa, skleroza. Jak miałem esp easy był już pullup i nie miałem z tym nigdy problemów. Spróbuje założyć rezystor
Jeśli masz czujnik wlutowany bezpośrednio w płytkę to można stosować internal pullup, przy przewodach przekraczających kilka cm rezystor staje się koniecznością (ale może to zależeć też od samego czujnika, to wbudowane źródło prądowe udające pullup w ESP jest wybitnie słabiutkie).
W przypadku problemów z szyną zwykle stosuje się mniejszą rezystancję pullupu.
Swoją drogą przejrzałem datasheety klonów DHT22 i wyszło, że dla tego dziwnego 1-wire (niekompatybilnego z TI !!) zależnie od producenta zalecane są pullupy od 1k po 5k1.
Oprócz tego możesz zastosować filtrowanie, a przy tego rodzaju odchyłkach, gdzie są losowe piki dalekie od wartości prawidłowej zwykle nieźle sprawdza się mediana
Jest ich od groma, w tym większość na I2C, szczególnie polecane są wypusty Sensiriona (serie SHT i SHTC), ale znajdziesz i innych producentów
Jak na moje oko to wykres teraz wygląda idealnie, jeśli chcesz się przekonać czy jest naprawdę dobrze to polecam czujnik BLE Xiaomi LYWSD03MMC zbudowany w oparciu o sensor T+H właśnie wspomnianego wyżej Sensirion’a (w zależności od wersji sprzętowej montowane są różne czujniki SHTxxx, ale ich dokładność i zbieżność wyników stanowi od paru lat nową klasę jakości w czujnikach powszechnego użytku).
Tak już zupełnie przy okazji - te czujniki BLE nie dość, że naprawdę przyzwoite, to w dodatku zainspirowały twórców oprogramowania do stworzenia otwartego standardu komunikacji BLE zdatnego do wykorzystania też w konstrukcjach DIY
Jego obsługa weszła oficjalnie w HA 2022.9.0 jako jedno z rozszerzeń nowej integracji Bluetooth (a wcześniej przez mniej więcej 2 lata ewoluowała będąc dostępna w swoją drogą świetnym komponencie niestandardowym Passive BLE Monitor, który właśnie powoli wychodzi z użytku).