Czujnik wilgoci/deszczu

Na wstępie dodam, że pomysł połączenia czujnika aqara z detektorem wody znalazłem w sieci.
Zatem co potrzebujemy:


Płytkę kupiłem tutaj Czujnik deszczu FC-37
Obudowę na tej aukcji: Obudowa hermetyczna
Czujnik aqara dostępny aliexpress lub jeśli ktoś jest bardziej niecierpliwy to na allegro.
Kabelki były w zestawie z czujnikiem deszczu.
Płytkę po wcześniejszym wywierceniu otworu przykleiłem do obudowy, następnie za pomocą przewodów połączyłem ją z czujnikiem agara.

I całość wygląda tak (niestety miałem końcówkę kleju i dlatego nierówno wyszło klejenie).

Oczywiście przed zamontowaniem na zewnątrz parujemy czujnik aqara z HA.
Opisany powyżej czujnik deszczu możemy wykorzystać w swoich automatyzacjach.

4 polubienia

Wykryje każdą kroplę która na niego spadnie? Czy musi zostać dość dobrze namoczony?

Marcin, odstępy między elektrodami są na tyle małe, że wystarczy jedna kropla aby je połączyć a tym samym aktywować czujnik

Do jakich automatyzacji masz zamiar go wykorzystać?

Już wykorzystałem z jednej strony domu do zamykania zabudowy “loggi” a z drugiej strony w związku z tym, że nie mam siłowników w oknach wykorzystam do powiadomień gdy okna będą otwarte i zacznie padać.

rafkan, jak ci się to sprawuje, bo ja z czujnikami wody to już kopie się ze 2 miesiące i ni jak to nie chce działać jak bym chciał. Taki sposób mam zrobiony, ale reaguje na wilgoć nad ranem, lub też śniedzieją elektrody i też daje znać jak nie pada.A jak przestanie padać to jest mokre i trza by wycierać, bo czasem dwa dni jest wilgoć w powietrzu i to nie wyschnie. Drugi sposób to 2 elektrody pod rynne, ale dają sygnał jak już woda leci, a to trochę za późno no i bateria w tamtym urządzonku pada szybko. Na razie nie znalazłem skutecznego rozwiązania żeby widzieć kiedy pada i jak długo padało. Może za dużo wymagam jeszcze od tych urządzeń.
Próbowałem też innego sposobu, czyli umieścić elektrody w rynnie na przepływ wody, ale motyw jest taki że woda jest ciągliwa i jak się dotknęła to trzymały się krople pomimo że już nie płyneła, prze cuda z tą wodą wychodzą.

U mnie mam zamontowane pionowo, nie są bezpośrednio wystawione na zewnątrz. Z jednej strony mam je na elemencie konstrukcyjnym zabudowy loggi a z drugiej na framudze okna. Mnie interesują tylko informacje gdy deszcz pada bezpośrednio na zabudowę i okno a w automatyzacjach ma to powiązane z otwartymi oknami i zabudową. Jeśli chodzi o śniedzenie to gdy montowałem pierwszą sztukę, nie obchodziłem się z płytką profesjonalnie tzn. gołymi rękami dotykałem płytki - co po zamontowaniu na zewnątrz i kontakcie z deszczem praktycznie wyłączyło płytkę z użycia. Następne montowałem tak jak się należy i do tej pory nie zauważyłem śniedzenia. I jeszcze jedno, jedną z płytek otrzymałem z “drukiem” aluminiowym i wydaje mi się, że to ona będzie działać dłużej.

W sumie to można zastosować inne płytki, rafkan opisuje to na płytce FC-37, na ali znalazłem jeszcze takie: MH-RD (i taką widzę na zdjęciu u Ciebie) i HD-83 (chyba wydaje się najbardziej solidna. Ja zamówiłem, zobaczę jak przyjdzie.

Hm… ta droższa chyba też ma swoje wady:

I previously rated this purchase 5 Stars - based on few weeks experience using the sensor, I would now rate it much worse. I cannot recommend the item. The seller claims this to be using gold contacts, but after few days of rain the sensor shows strong oxidation (the familiar blue/green colour of oxidized copper) and no longer works reliably. Unfortunately, it is a complete waste of money.

Pewnie jak i wszystko. Trzeba sprawdzić, przetestować i napisać opinie :blush:

1 polubienie

SS4H-ZRG Zigbee Rain Gauge – DIY project based Zigbee Door Sensor – Smart Solutions for Home

Jakie to proste :slight_smile:.

P.S. @Cezary.K zawsze coś znajdzie fajnego.

1 polubienie