Czujnik zalania jest zle rozpoznawany

Posiadam dwa czujniki zalania zigbee z których jeden jest poprawnie rozpoznawany jako (TS0207_water_leak_detector) a drugi jako czujnik otwarcia drzwi/okna (SNTZ007) co może być nie tak że dwa identyczne czujniki są inaczej rozpoznawane i czy jest jakiś sposób by to naprawić. Nadmienię że czujniki podłączone na próbę do aplikacji Tuya są poprawnie rozpoznawane jako czujniki zalania.

@DLUGI82 nasuwa mi się co najmniej 5 dodatkowych pytań bo opisując problem nie zawarłeś podstawowych informacji co? gdzie? jak?

A ja odpaliłem szklaną kulę i w ciemno stawiam na to

Powiem tak: “tak mi się nie chce, tak bardzo nie chce” ciągle zaglądać do tej kuli i wróżyć z kart :grin:.

czujniki podłączone są w HA przez zigbee2mqtt i jeden z nich rozpoznawany jest poprawnie bez najmniejszego problemu wszystko funkcjonuje natomiast drugi identyczny czujnik jest wykrywany przez zigbee2mqtt i dodawany do HA z tym że jest on widoczny nie jako czujnik zalania a czujnik otwarcia okna. Próbowałem już kilka razy restartować HA jak i usuwałem i ponownie dodawałem felerny czujnik ale ciągle zgłasza się on jako czujnik otwarcia okna. Czujniki tak jak pisałem poprzednio po podłączeniu do innej bramki TUYA są poprawnie rozpoznawane czujniki widnieją na stronie jako kompatybilne z zigbee2mqtt

HA jest oddzielnym kontenerem od Z2M (więc nie ten kontener restartowałeś)

no zgoda nie ten kontener ale skoro restartuje HA to rozumie że wszystkie usługi startują od nowa więc taki restart jest chyba trochę lepszy niż restartowanie po kolei Zigbee2mqtt i Mosquitto broker

No i tym miejscu jesteś w błędzie - addony są osobnymi kontenerami i restart HA core ich nie rusza.
Chyba, że zrestartowałeś cała maszynę, to wtedy i wszystkie kontenery (ale tu może warto ustalić terminologię - system nazywa się HAOS, a nie HA).

Jakkolwiek zajrzyj do tego wątku, który podlinkowałem wyżej - tam są chyba wszystkie rozwiązania które mogą pomóc.

Jeśli nic nie pomoże, to prawdopodobnie twoje 2 “jednakowe” czujniki jednak nie są jednakowe (może mają różne wersje firmware?).

właśnie z tym firmware bym najbardziej obstawiał tylko dlaczego na zwykłej bramce Zigbee Tuya wszystko działa OK a tu nie. Rozumie że jeżeli faktycznie będzie to problem z firmware to praktycznie nie ma szans by takie oprogramowanie wyciągnąć z tego dobrego czujnika lub gdzieś pobrać. A może jest jakaś możliwość podobna do tej jak się dodaje nie obsługiwane urządzenia

Bo soft dla bramki i czujników zapewnia ten sam dostawca technologii (Tuya).

Natomiast Z2M jest rozwiązaniem otwarto-źródłowym rozwijanym głównie przez użytkowników, a w tym wypadku Tuya rzuca kłody pod nogi nie trzymając się do końca założeń standardu Zigbee.
Zapewne prędzej czy później ktoś, kto ogarnia te tematy nieco bardziej, napisze odpowiedni “sterownik” (de facto to tzw. konwerter który służy do obsługi sprzętu niezgodnego z podstawami standardu).
W ten sam sposób właśnie uzupełnia się braki dotyczące nowych dotąd nieobsługiwanych urządzeń.