Czy programatorem CP2102 da się zaprogramować Sonoff Mini

Mam prorgramator jak w temacie. W menadżerze urządzeń COM3. Próbuję wgrać ESPHome. Home Assistan jest na RPi, a pracuję na Laptopie i chciełam z Laptopa z pomocą interfejsu WEB wgrać podstawowe oprogramowanie do tego SonOffa. Wcześniej wgrałem do płytki NodeMCU i płytka działa. Przy podłączaniu CP2102 do USB trzymam wciśnięty przycisk reset na SonOffie. Kabelki raczej tez dobrze polutowane. Samego Sonoffa udało mi się podłączyć do Ewelinka. Przy próbie fleszowania, dioty RX i TX mrugną jak b ze 3 razy i cisza na nich, po czymm wyskakuje komunikat, że mam zresetować Sonfooa, albo trzymać przycisk reset przy jego włączaniu.

“Failed to initialize. Try resetting your device or holding the BOOT button while selecting your serial port until it starts preparing the installation.”

Próbowałem przy zasilaniu tylko z USB i równoczesnym zasilaniu i USB i z sieci. Programator uszkodzony??? Wcześniej próbowałem też przefleszować Canwing CW-001, efekt był podobny.

To nie programator, tylko zwyczajny mostek USB-UART.

Możesz nim zaprogramować Sonoffa (chyba każdego, w każdym razie każdego z ESP8285, ESP8266 czy ESP32 w dowolnej odmianie).

Zobacz tam - taktyka flashowania jest zasadniczo taka sama dla ESP82xx i ESP32

RX do TX, a TX do RX, GND do GND, zasilanie 3,3V (nie zawsze mostek UART jest wystarczający, więc warto mieć oddzielny zasilacz, łączysz wtedy zasilanie i masę z zasilacza , a z mostka UART tylko RX, TX i masę).

GPIO0 do masy (nie sądzę aby mogło chodzić o przycisk “RESET” - zweryfikuj czy on faktycznie prowadzi do GPIO0 i do masy)
Bardzo prawdopodobne, że nie ma tam przycisku “BOOT” (bootloader, czyli tego który zwiera GPIO0 do masy wprowadzając MCU w tryb bootloadera).

Wrzuć ładne foty ze środka (z opisem jeśli obczaiłeś gdzie jest jakiś punk kontrolny lub pole lutownicze prowadzące nas interesujących sygnałów) albo linka do tutoriala, z którego korzystasz.

Pamiętaj, że to grozi porażeniem, zasilanie z mostka USB-UART powinno być wystarczające (jeśli się udało przeflaszować inny sprzęt w podobnej konfiguracji), jeśli musisz użyć dodatkowe zasilanie użyj zasilacza 3,3V (można podebrać np. z innego modułu ESP o ile ma on na pokładzie AMS1117-3.3 a dysponujesz bezpiecznym zasilaniem 5V np. z USB, o ile to jakaś płytka prototypowa).

Wg. tego filmu przycisk reset w tym modelu zwiera GPIO0 do masy:

Masa jest na przycisku, GPIO wg tego filmu z tyłu płytki jest tym samym, co na przycisku. ;-(

Inne poradniki jak podłączyć SonOffa do HA, traktowały o wgraniu Tasmoty, albo ESPEasy. Ja próbuję od razu ESPHome. Czy da się interfejsem WEB wgrać ESPHoma od razu na płytkę, która ma EWlinka?

A może prędkośc? Miałem 115200, probowałe 57600, 38400 i 19200?

Da się, przecież już pisałem.
Możesz zrobić foty macro? i zweryfikować samodzielnie, że przycisk istotnie zwiera GPIO0 do masy?
(masz multimetr - rezystancja między polami lutowniczymi GPIO0 i GND powinna spaść do wartości bliskiej zera przy wciśnięciu przycisku, oczywiście pomiar bez podpiętego zasilania do MCU! - w praktyce nie powinno być to więcej niż kilka omów, optymalnie poniżej jednego oma)

Swoją drogą przecież możesz zewrzeć GPIO0 z masą na chwilę nawet kawałkiem drutu (byleby było skuteczne zwarcie podczas podłączania zasilania i kilka sekund po starcie - wystarczy 10 sekund)


Pamiętasz by połączyć “GPIO1-TX” z RX UART’a a “GPIO3-RX” z TX UART’a?

W linku, ktory podesłałeś pisze, że jeśli jest wersja 1.x, to nie działało mu prze WebFleshera, a ściągnął fleshera na winde. Mam ściagniętego, ale nie wiem jak wygenerować plik binarny.

To dotyczy konkretnego softu z forka Blakkadera - tam po prostu prawdopodobnie brakuje skompilowanego pliku lub gość ma coś skopane z przeglądarką (nie zweryfikowaliśmy tego do końca).
W ogóle czytałeś czego dotyczy tamten wątek? (jaka wersja 1.0? - tam jest totalnie inny sprzęt! ale akurat znalazłem zdjęcia CP2102 i tam je wrzuciłem parę godzin temu… dlatego podlinkowałem właśnie tamten wątek).

Liczyłem na to, że będziesz czytał tylko te fragmenty, które dotyczą twojej konfiguracji, bo się z nią pokrywają (to np. dotyczy przeglądarki, że nie każda działa, czy absurdalnych ustawień prywatności w samej przeglądarce).

Jeśli ESPHome-web działa z dowolnie inną płytką u Ciebie, to zadziała i z tym sonoffem (bo to znaczy, że nie masz skopanej konfiguracji przeglądarki ;O ).

Natomiast najprawdopodobniej MUSISZ wybrać konkretny model MCU (nie oglądałem tego filmu, ale pewnie to ESP8266 - niestety nie widać nadruku, bo to jest właśnie g.niany youtube, gdybyś się nie obijał tylko zrobił własne zdjęcia może dałoby się odczytać…).

“Pusty” wsad ESPHome (“pusty” w sensie tylko absolutnie minimalnej konfiguracji umożliwiającej uruchomienie ESP i Adopcję do Dashboardu IDE) można wgrać oczywiście z tamtego linka (z sekcji demo)

Niestety nie przygotuję “pustego” wsadu dla sonofa - musisz użyć gotowca z linka.


Na pokładzie jest ESP8285.

Gdy próbuję z HA dodać ręcznie urządzenie, to mam różne wersje ESP32 i ESP8266, nie ma opcji na ESP8285. Czy mogę wgrać wersję ESP8266 na płytkę gdzie jest 8285??? A może HA nie obsługuje ESP8285 i w tym tkwi problem. Wyjściem byłaby Tasmota, czy jakieś ESPEasy w takim razie???

Spoko, chciałem zweryfikować czy płyta główna nie ma istotnych zmian konstrukcyjnych, możesz spróbować zrobić ostre zdjęcia używając więcej światła.
Ważne, żeby napisy na układach były czytelne (czasem trzeba zrobić zdjęcie nieco pod kątem, a nie idealnie prostopadle, szczególnie jeśli używasz lampy LED aparatu). Możesz też przetrzeć obiektyw delikatną szmatką/papierowym ręcznikiem/papierem toaletowym zamoczoną w spirytusie lub IPA i wytrzeć go do sucha czystym i suchym fragmentem (brak zanieczyszczeń na obiektywie znacznie polepszy jakość zdjęć makro, chociaż mam wrażenie, że masz nieco za ciemno i to po prostu poruszone zdjęcia).

Wybierz wsad dla ESP8266 (on w wystarczającym zakresie jest identyczny z ESP8285).

Jeśli U2 to AMS1117-3.3 to możesz śmiało podać na pole lutownicze 5V plusa z zasilacza 5V, a masę oczywiście wykorzystać tą samą co masz użytą z mostkiem UART (i tam dajesz minus zasilacza)

Jeśli dobrze zrozumiałem to co napisałeś to “GPIO z tyłu płytki” to goldpiny, a nie przycisk??? OK, edit - gość mówi jasno: przycisk zwiera GPIO0 do masy (więc jeśli nie jest wadliwy to wystarczy go przytrzymać w trakcie podpinania zasilania i parę chwil dłużej).

Jak dasz mi trochę czasu, to obejrzę filmik na spokojnie i w całości, to zobaczę czy jest tam coś niejasnego.

Wygenerowałem podstawowy BIN i bez problemu zafleszowałem narzędziem, które było opisane w art, do którego podałeś link. Teraz już OTA. I walka, jak zrobić, aby działał przekaźnik w tym SonOff, pojawiła się encja itd… Będę walczył.

Dziękuję za pomoc.

Nie ma co “walczyć”, uda się na 100%, w filmiku jest chyba wszystko co istotne.

PS link podałem do tej części wątku na tamtym forum, gdzie sam pisałem podpowiedzi (więc wiem, że są OK :stuck_out_tongue: ).

Przycisk (istotnie jest na GPIO0 :P), LED czy przekaźnik są na tych samych GPIO niezależnie od wersji sprzętu - możesz wykorzystać dokumentację dla Tasmoty (bazę Blakadder’a) - tam są świetne tabelki z opisem GPIO

To ostatnie pytanie, czy mogę użyć tej samej binarki, której użyłem do SonOffa, aby zfleszować tego Canwing CW-001?

Jak zadajesz takie pytanie, to warto je okrasić jakimś linkiem…
np. takim (jak widać nazwę z literówką zapodałeś…)

Jak widać nie ma wejścia na GPIO4, reszta się pokrywa, ale lepiej jednak skompilować wsad bez funkcji, których brak.