Czy przyciski na Sonoff NSPanel moga działac jak monostabilne?

Cześć
Chciałby podłączyć dwa PixalBox od BleBox’a pod pod Sonoff NSPanel tak by fizycznymi przyciskami włączać i wyłączać dwa niezależne paski Led. PixelBox udostępnia właśnie taka możliwość wł/wył z fizycznego przycisku ale musi on być monostabilny. Z tego co wiem to klawisze NSPanel działają w sposób bistabilny, zamykają/otwierają obwód.
Moje pytanie brzmi czy jest taka możliwość by przyciski na NSPanelu działały w sposób monostabilny?
Czy wgranie ESPHome może w tym pomóc?

ESPHome pulse switch wciśnięcie załącza na określony czas ms, po określonym czasie sam się wyłącza ms

switch:

platform: gpio
number: GPIO23
id: the_pin
 platform: template
name: Name
optimistic: True
turn_on_action:
   switch.turn_on: the_pin
   delay: 100ms
  switch.turn_off: the_pin

Tasmota: polecenie

Konsola PulseTime w zakresie od 0,1 do 11,1 sekundy (rozdzielczość 0,1s):
1 polubienie

Co do zmiany trybu masz już wyczerpującą odpowiedź kolegi @artpc , pamiętaj tylko że sonoff na wyjściach podaje fazę 230V, a blebox potrzebuje zwarcia do masy ( beznapieciowy przycisk)

1 polubienie

Dziekuje za odpowiedz.
Jak moge w takim razie faze z wyjscia od sonoffa wykozystać by móc sterować wł/wył pixelBox? Potrzebny jest jeszcze jakis przekaźnik czy może coś innego?
Bardzo prosze o pomoc

Skoro NSPanel tylko fazę podaje, a potrzebujesz sterować “beznapięciowo”, to złap orient czy ten BleBox może być np. wysterowany tranzystorem w układzie OC/OD (typowe beznapięciowe wejścia wystawiają zwykle kilka V z jakiegoś pullupu).

Mógłbyś wtedy zastosować układ pośredni z transoptorami (co i tak będzie upierdliwe, ze względu na napięcie sieciowe, bo będziesz musiał zbudować proste układy z mostkiem Graetz’a lub diodami przeciwsobnymi i rezystorem pracującym przy napięciach rzędu 325V= oraz ewentualnie kondensatorem wygładzającym na samej diodzie transoptora … więc jeśli nie masz pojęcia o elektronice, to się za to nie bierz, bo w grę wchodzi napięcie o wartości niebezpiecznej dla zdrowia i życia).
Edit - zapomnij o tych transoptorach, na rezystorze (68k) wydzielałaby się moc ponad 1.5W więc trzeba by zapewnić dobrą wentylację.

Ewentualnie możesz jako układ dopasowujący stosować przekaźniki dostosowane do zasilania 230V~.

Być może NSPanel daje się zmodyfikować do wyprowadzenia styków beznapięciowych zamiast tego standardowego 230V~ ale nie miałem w ręce tego sprzętu, więc nie powiem czy to w ogóle wykonalne, ale nawet jeśli da się, to jest modyfikacja tylko dla elektroników-hardkorów, który dobrze wiedzą co robią.

O ile ESPHome pomoże w uzyskaniu impulsów na wyjściu, to ja bym się zastanowił nad taką przeróbką z 10x mimo, że jestem fanem ESPHome (może to jest wykonalne też na fabrycznym sofcie?).

A to z racji faktu, że z tego co widzę zastosowano tam wyświetlacz Nextion, więc zaprojektowanie dla niego sensownego interfejsu zajmie tygodnie (chyba, że szybko dostosujesz jakiś już gotowy projekt).

Natomiast oczywiście w żaden sposób nie pomoże na fakt jak tam zbudowano układ wyjściowy…

Patrz na to co napisał kolega @szopen i zastanów się czy dasz radę zbudować układ na dwóch transoptorach. W NSpanel część wykonawcza - ta z przekaźnikami wygląda tak


więc cięcie ścieżek i temu podobne mody, to zbrodnia, ale możesz wykorzystać budowę całego modułu i w prosty sposób wykorzystać GPIO sterujące przekaźnikami. Tak wygląda część niskonapięciowa

Jak widać dostep do GPIO 19 i 22 jest dobry. Trzeba mieć trochę zdolności manualnych , odciąć goldpiny od GPIO19 i 22, tak żeby nie miały połaczenia z częścią wykonawczą ( wysokie napięcia).
Dolutować się do MASY i GPIO , wysterować tranzystor lub transoptor i tyle.
Ale jak nie masz o tym pojęcia, to polecam opcję 2, dwa przekaźniki z cewką 230V i wtedy bez ingerencji w układ.

1 polubienie

Czy wiecie może jak zmienić w Tasmocie przyciski na monostabilne?

Możesz zmienić w konfiguracji przełaczniki na przyciski, albo użyć ustawień SwitchMode

1 polubienie

Udało się, wielkie dzięki za wskazówkę.

1 polubienie