Czy Shelly PLUS i4 DC czy może odczytywać stan kontaktronu? okna dachowe, drzwi itp?

Cześć, ponieważ mam zbudowany system HA, urządzenia wykonawcze shelly z apka a przełączniki Aquara fajnie byłoby widzieć w apce shelly czy okna dachowe w których są kontaktrony są otwarte czy nie.
Reasumując: Czy jeśli podłącze każdy kontaktron do 4 wejść z Shelly PLUS i4 DC to czy jest opcja aby widzieć to w apce w jakim stanie jest kontaktron i dodatkowo odczytać to w HA wtedy zrobiłbym sobie jakąś automatyzację?

Sprawdzałeś MQTT, pewnie te stany są wystawiane.

chciałem dopytać przed zakupem. Widziałem, że sporo osób o to pyta czy jest prosty sposób odczytu stanu kontaktronu (bez kinkonów, asp, pi czy inncyh) - myślę, że taki shelly plus i4 byłby świetnym rozwiązaniem. Jeśli nie dostanę info to zakupię jeden i podzieleęsię informacją.

Na pewno na pokładzie jest MQTT więc na 99% można odczytać stany wejść, ale najlepiej przetestować to na żywym organizmie :slight_smile:

W moim przypadku do urządzeń Shelly wgrywam ESPHome , do sterowania i konfigurowana używam tylko apki HA :slightly_smiling_face:.

W przypadku wgrania ESPHome bez problemu wszystko będzie widoczne.

pytanie czy jest taka konieczność wgrywać ESP Home?
i z ciekawości co da wgranie ESP Home, jaka jest przewaga nad oprogramowaniem jakie jest w shelly?

Przy budowaniu smart domu przyjąłem prostą zasadę: wszystko ma być konfigurowane i działać lokalnie, bez żadnych chmur, bez instalowania i używania kilku aplikacji. ESPHome dało mi takie możliwości dlatego jest wgrane wszędzie: w sterownikach Kincony, w modułach Shelly, w gniazdkach SP111. Dodatkowo prosta logika sterowania w ESPHome może działać niezależnie od HA - wyłączam HA i wszystko działa, nawet przycisk z modułu Shelly nr1 zapala światło podłączone do modułu Shelly nr2. Dodatkowo nie jest uzależniony od producenta sprzętu, zamiast Shelly mogę wgrac ESPHome do moduł Sonoff. Czego chcieć więcej :slightly_smiling_face:

Rozumiem, dziękuję za odpowiedź. Potrafisz programować ESP i to jest twoja przewaga. Ja mam bufor bezpieczeństwa troche inny, jeśli dzieje się coś z HA ( a czasem się zawiesza szczególnie po wyłączeniu prądu) domownicy mogą włączyć światło z aplikacji. HA nie jest za bardzo stabilne.

Nie zgodzę sie z tym, używam od lat, nie pamiętam żeby się zawiesiło albo przestalo działać.

Jak zaczynałem bylem zielony jak pietruszka :grin: ale dokumentacja projektu jest bardzo dobra a w internetach wiedzy od groma.

Shelly ma bardzo dobrą dokumentację swoich produktów, masz na stronie rozpiskę konfiguracji każdej funkcjonalności dla każdego produktu:

1 polubienie