Czy urządzenia BT zakłócają się z urządzeniami Zigbee?

Witam ponownie. Donyslam sie ze moje pytanie nie dotyczy bieżącego wątku ale nie znalazlem pokrewnych na forum. A wiec chcialbym zapytac czy zauwazyliscie problemy z lacznoscia HA z urzadzeniami BT ktore do tej pory bez problemu wspopracowaly z asystentem po tym jak podlaczyliscie i korzystacie z dongla Zigbee. Moze to kwestia konfiguracji lub innych ustawien. Prosze o porady i sugestie. Dziękuję

  1. Prosta zasada: 1 temat = 1 wątek. To ułatwia życie wszystkim.
    (Jeśli jest już pasujący to się tam podczepiamy, jeśli nie ma tworzymy nowy)
    Więc zmodyfikuj temat na taki jak byś sam stworzył (jeśli nie trafiłem przy wydzielaniu).

  2. Nie zauważyłem takiej zależności, a mam mnóstwo sprzętu w różnych standardach, a nawet kilka osobnych sieci Zigbee (oprócz użytkowej w porywach miewałem 3 eksperymentalne)

ALE

  1. BT, Zigbee oraz WiFi pracują w tym samym NIECHRONIONYM pasmie (o umownej nazwie) 2,4GHz więc takie zakłócenia są możliwe i prawdopodobne, mimo, że projektowano te standardy aby dawały radę współistnieć.
    Tu fajny artykulik (zauważ, że charakterystyka promieniowania dla WiFI jest dla starszej wersji standardu - obecnie są to “prostokątne klocki”, w dodatku na rysunku pokazano tylko 3 kanały które się nie pokrywają, a mnóstwo nieświadomych osób używa całkowicie losowych, które generują śmietnik w praktycznie całym paśmie)
    Wi-Fi Coexistence Learning Center - Bluetooth, Zigbee, Thread - Silicon Labs

  2. Prawdopodobnie nie będzie złym pomysłem wyłączenie wzmacniacza mocy RF jeśli taki sobie aktywowałeś w koordynatorze Zigbee lub jeśli w tym modelu jest fabrycznie aktywowany (lub po prostu zredukuj jego wypromieniowaną moc).

Dziekuje za info. Mam Sonoff Zigbee 3.0 Dongle Plus na CC2652P+CP2102N i nie znalazlem takiej opcji. Moj HA podpiety jest na LAN do sieci, nie korzysta z WiFi. Tak wiec pozostaje tylko BT i Zigbee.

Tu ładnie widać widmo pojedynczego kanału WiFi (20MHz, nowsze standardy dopuszczają szersze kanały) tu akurat jest porównanie z Zigbee - popracuj wyobraźnią

Ustawienia mocy wypromieniowanej przez koordynator zależą od użytej integracji, przykładowo w Z2M jest to w tym miejscu

Nie pamiętam który model z jaką mocą wyjściową pracuje domyślnie, ale wydaje mi się, że twój może mieć maximum +20dBm (100mW), na starcie w Z2M domyślnie ma +5dBm (3,162mW), a na obrazku powyżej mam ustawioną moc wyjściową 25dBm mniejszą niż maksimum (-5dBm), zauważ że to skala logarytmiczna, więc jest to jakieś 300 razy mniej niż maksimum (0,316mW) i 10x mniej niż moc domyślna.

Nie każdą wartość można ustawić, ale nie umiem tego znaleźć w aktualnej dokumentacji.


Ale idąc dalej - całym złem bezprzewodowego światka na tym zakresie częstotliwości są sieci WiFi-MESH.

Zasadniczo każdy router czy AP pracuje domyślnie z maksymalną mocą 100mW, więc w możliwości redukcji mocy wypromieniowanej przez sprzęt WiFi możesz próbować szukać rozwiązania.
(nie zmieniałeś konfiguracji WiFi ostatnio? może sąsiedzi rozbudowali swój sprzęt? ile masz w zasięgu sieci WiFi i na jakich kanałach?)

Edit:
tu jeszcze jedna fajna lektura na temat wzajemnych zakłóceń (też stary artykuł, ale daje obraz na to wszystko)
https://www.researchgate.net/publication/220973226_Spectrum_MRI_Towards_diagnosis_of_multi-radio_interference_in_the_unlicensed_band

Powalczylem wczoraj i dzisiaj z tym troche i moge powiedziec jedno - odlaczebie dongla przywraca lacznosc wszystkich czujek na BT i pracuja one stabilnie i rozlaczaja sie tak jak wtedy kiedy podlaczony jest dongle i wszystkie encje sa dostepne. Postanowilrm jednak nie odpuścić i podlaczylem dongla na przedłużce USB ale na niewiele to pomogo - zadna lokalizacja dongla nie spowodowala aby HA mial stałe i stabilne polaczenie z czujkami. Wymyslilem jednak ze w mojej konfiguracji brakuje parametrów ktore widzialem w konfiguracji kolegi z tematu HA+Zigbee2QMTT, jest tam parametr channel i inne ustawienia który brak moze powodować niestabilną pracę dongla i zakłócanie częstotliwości zajmowanych przez inne standardy. Moja konfiguracja wyglada tak:

I parametry te wpisywalem ręcznie a zgodnie z instrukcja instalacji dodatku powinny zostac one wczytane automatycznie. Moj dongle nic nie wpisal do konfiguracji i dopiero ruszyl jak dopisalem recznie te linie. A jak u Was wyglada konfiguracja dodatku?

Edit:

U kolegi “tiwek” ta konfiguracja jest bardziej złożona i ma wiecej parametrów i zastanawia mnie skad wziely sie u niego parametry które zamienił na “X” w temacie HA+ZIGBEE2QMTT+Sonoff… Reasumując - może moj dongle jest uszkodzony mimo ze dziala i współpracuje z urzadzeniami Zigbee. Podsuńcie jakis pomysł.

Moja konfiguracja Zigbee2MQTT (wersja 1.30.3-1)

data_path: /config/zigbee2mqtt
socat:
  enabled: false
  master: pty,raw,echo=0,link=/tmp/ttyZ2M,mode=777
  slave: tcp-listen:8486,keepalive,nodelay,reuseaddr,keepidle=1,keepintvl=1,keepcnt=5
  options: "-d -d"
  log: true
mqtt:
  base_topic: zigbee2mqtt
  server: mqtt://core-mosquitto
  user: mqtt
  password: mqtt
serial:
  port: >-
    /dev/serial/by-id/usb-dresden_elektronik_ingenieurtechnik_GmbH_ConBee_II_DE2124565-if00
  adapter: deconz
external_converters: []
devices: devices.yaml
groups: groups.yaml
homeassistant: true
permit_join: false
advanced:
  log_level: warn
  pan_id: 6754
  channel: 11
  network_key:
    - 1
    - 3
    - 5
    - 7
    - 7
    - 11
    - 13
    - 15
    - 5
    - 2
    - 4
    - 6
    - 8
    - 10
    - 12
    - 13
  availability_blocklist: []
  availability_passlist: []
  elapsed: true
  last_seen: ISO_8601_local
device_options: {}
blocklist: []
passlist: []
queue: {}
frontend:
  port: 8099
experimental: {}
availability: false

“krskrab” czy te parametry wpisywales ręcznie czy same Ci sie wczytały podczas instalacji dodatku?

Wczytały się automatycznie, jedynie z tego co pamiętam podałem lub podmieniłem dokładną ścieżkę do adaptera

serial:
  port: >-
    /dev/serial/by-id/usb-dresden_elektronik_ingenieurtechnik_GmbH_ConBee_II_DE2124565-if00
  adapter: deconz

/
Właśnie pojawiła się nowsza wersja
1.30.4-1
:grinning: Działa

@SoYeR

  1. Nie ma potrzeb pisania i kasowania postów, możesz je edytować.

  2. Skup się na tym co możesz zrobić, a możesz

    a. w Zigbee

    • zmniejszyć moc wypromieniowaną przez koordynator (tak jak pokazywałem wyżej w Z2M) nawet dość znacznie - przy ustawieniu, które pokazałem sygnał przenika przez 3 ściany w bloku z końcówki ubiegłego wieku
    • zmienić kanał koordynatora (niestety to wymaga ponownego parowania w tych implementacjach Zigbee jakie mamy dostępne w HA, choć standard Zigbee przewiduje migrację sieci z jednego kanału na inny) masz do wyoru kanały 11, 15, 20 i 25 (to jest numeracja kanałów w rastrze stosowanym w Zigbee)

    b. w WiFi (w ogóle olałeś ten temat, mimo że poświęciłem sporo czasu na znalezienie paru opracowań które powinny Ci uświadomić rolę WiFi w tym temacie)

    • ustawić statyczny kanał o szerokości 20MHz (autowybór wywołuje losowe zakłócenia, nad którymi nie jestes w stanie panować, bonding = kanały szersze niż 20MHz zajmują bardzo szeroki kawałek pasma), sugeruję kanał 1, do wyboru jeszcze 6 i 11 (numeracja kanałów stosowanych w WiFi pochodzi z zamierzchłych czasów, gdy nikt nie myślał o niczym ponad 802.11b, który ma wąziutkie widmo promieniowania), AP w obecnych standardach przy zastosowaniu kanału 20MHz są w stanie się nie zakłócać wzajemnie tylko na tych 3 kanałach (w przypadku bondingu do 40MHz są tylko 2 pary niezakłócających się kanałów 1+5 i 9+13, ale skoro mówisz o BT + Zigbee to użyj 20MHz)
    • sugeruję użyć kanał 1, jeśli masz kilka AP, niech wszystkie pracują na tym samym kanale (słysząc się nawzajem potrafią sensownie współpracować)
    • obniż moc wypromieniowaną (sprzęt przyzwoitych producentów umożliwia regulację mocy w bardzo szerokim zakresie, ale nawet najtańsze wypusty oferują zwykle po 3 poziomy mocy wyjściowej, jeśli dasz radę użyj najniższego)
    • pozbyć się mesha z 2,4GHz i zbędnych AP (no to wymaga czasem paru kabelków i sprzętu pracującego na 5GHz)

    c. Bluetooth, niestety tu jest “wolna amerykanka” i nie masz wpływu na działanie, ale

    • skoro przeniesienie dongla Zigbee na przedłużkę w niczym nie pomaga, to użyj przedłużki dla dongla BT
    • doszlifuj swój system BLE dorzucając do niego jedną lub kilka bramek proxy DIY z projektu EBP (zakładam, że korzystasz z integracji BLE w HA, a nie bramki jakiegoś zamkniętego systemu), zalecane jest przewodowe połączenie takich bramek przez Ethernet

Dziekuje za obszerne i wnikliwe wyjasnienie tematu, jednak nadal nikt nie napisal czy parametry na ktorych dziala dongle mam wpisac sam czy musza mi sie same wczytać. Od poczatku podkreslam ze podczas instalacji dodatku musialem recznie wpisac wszystkie parametry bo inaczej usluga nie chciala dzialac. I do czego zmierzam, no jesli tak bylo a powinno byc inaczej czyli bramka Sonoff sama powinna ustawić sobie kanał pracy o ktorym zresztą piszesz a tego nie zrobila, to moze po prostu jest wadliwa i od tego powinno sie zacząć.

Jeśli chodzi o kanał na którym pracuje koordynator, to oczywiście jest ustawiany w pliku konfiguracyjnym, jeśli go nie ustawisz to Z2M wygeneruje konfigurację z kanałem 11.

Nie da się uruchomić koordynatora bez określenia kanału.

Trudno opisać każdy przypadek, bo przez ostatnie 2 lata były radykalne zmiany w Z2M i obecnie właściwie jedyne co trzeba skonfigurować przed pierwszym uruchomieniem to adres portu (oraz komunikację MQTT jeśli nie uruchamiasz Z2M w formie Dodatku tylko jako kontener).
Zmiany w GUI modyfikują realnie wykorzystywany plik konfiguracyjny, aby wprowadzić zmiany dotyczące sprzętu trzeba zrestartować Z2M (po takich zmianach GUI wyświetla w górnym prawym rogu czerwone przypomnienie o restarcie, bodajże nawet w formie klikalnego guzika, który taki restart wykonuje).

To odnośnie dongla, bo jeśli używasz jakiejś autonomicznej bramki z zamkniętego systemu, to ona ma jakiś kanał ustawiony fabrycznie (więc nie wiem w końcu czy używasz bramki, czy dongla USB).

Używam Sonoff Zigbee 3.0 usb Dongle Plus i zgodnie z tym co widzialem na wiekszosci instrukcji video nikt recznie nie wpisywal konfiguracji tylko pojawiala sie ona w opcjach dodatku Z2M. Tak jak pisalem, u mnie dodatek nie ruszyl sam po instalacji (tak jak w opisywanych instrukcjach) wiec recznie wpisalem podstawowe parametry i wtedy udalo mi sie go uruchomic ale problem z zakłócaniem pozostal i łącze to wlasnie z tym ze recznie ho konfigurowale. W moich ustawieniach nie ma takiego parametru jak kanał pracy i w sumie moglbym wpisac pozostale parametry recznie tylko musze wiedziec ze dotycza mojego urzadzenia i ze nie pojawia sie inne problemy.

Od wersji Zigbee2MQTT 1.25 wydanej w kwietniu 2022 roku konfiguracja Z2M została przeniesiona z pliku konfiguracyjnego do interfejsu. Ustawienie między innymi kanału którego szukasz jest więc w interfejsie dodatku:

Tu nie pokazałeś żadnych parametrów dotyczących kanału ani mocy, więc zostały przydzielone z automatu, kanał na 11, a moc na “+5” (realnie to wartość “5” tylko ujemne są z minusem).
Ścieżka do portu musi być podana, bo Z2M nie będzie wiedział gdzie szukać sprzętu (być może coś się zmieniło w kwestii autorozpoznawania sprzętu, ale ja o tym nie wiem i nie mam tyle czasu by specjalnie robić zabawę w instalację od zera - a i tak nie mam koordynatora takiego samego jak twój, natomiast integracja ZHA automatycznie wykrywa i chętnie przejmuje koordynatory, o czym wielu użytkowników nie wie, jeśli chcesz Z2M to musisz się pozbyć ZHA).

PS masz tego sonoffa ZBDongle-P czy ZBDongle-E? (to kompletnie różny sprzęt w dodatku nazwa handlowa obu też jest prawie identyczna więc większość nowych użytkowników je myli)

ZB-Dongle-P na CC2652P