deCONZ - dziwne zachowanie po restarcie hosta

Cześć,

Od dłuższego czasu mam mały problem z Conbee II i deCONZem. Jest on u mnie wpięty na przedłużaczu do USB 2.0 w RPi4B. Po restarcie maliny/zaniku zasilania po jakimś czasie dostaję w logach Supervisora:

21-10-12 13:24:00 INFO (MainThread) [supervisor.hardware.monitor] Detecting HardwareAction.REMOVE hardware /dev/ttyACM0 - /dev/serial/by-id/usb-dresden_elektronik_ingenieurtechnik_GmbH_ConBee_II_DE2256117-if00
21-10-12 13:24:00 INFO (MainThread) [supervisor.hardware.monitor] Detecting HardwareAction.REMOVE hardware /dev/bus/usb/001/003 - None
21-10-12 13:24:03 INFO (MainThread) [supervisor.hardware.monitor] Detecting HardwareAction.ADD hardware /dev/bus/usb/001/004 - None
21-10-12 13:24:03 INFO (MainThread) [supervisor.hardware.monitor] Detecting HardwareAction.ADD hardware /dev/ttyACM1 - /dev/serial/by-id/usb-dresden_elektronik_ingenieurtechnik_GmbH_ConBee_II_DE2256117-if00
21-10-12 13:24:04 INFO (MainThread) [supervisor.hardware.monitor] Detecting HardwareAction.REMOVE hardware /dev/ttyACM1 - /dev/serial/by-id/usb-dresden_elektronik_ingenieurtechnik_GmbH_ConBee_II_DE2256117-if00
21-10-12 13:24:04 INFO (MainThread) [supervisor.hardware.monitor] Detecting HardwareAction.REMOVE hardware /dev/bus/usb/001/004 - None
21-10-12 13:24:07 INFO (MainThread) [supervisor.hardware.monitor] Detecting HardwareAction.ADD hardware /dev/bus/usb/001/005 - None
21-10-12 13:24:07 INFO (MainThread) [supervisor.hardware.monitor] Detecting HardwareAction.ADD hardware /dev/ttyACM0 - /dev/serial/by-id/usb-dresden_elektronik_ingenieurtechnik_GmbH_ConBee_II_DE2256117-if00

i taki wpis zaczyna się pojawiać co godzinę. W czasie tej kilkusekundowej przerwy niektóre urządzenia lub grupy świateł chwilami są niedostępne, by po chwili stać się dostępne - wygląda to jak odłączenie i podłączenie dongla.
Moje Conbee II ma najnowszy firmware i add-on również jest w najnowszej wersji, jednak i na starszym firmware i add-onie podobnie się zachowywał.
Dodatkowo nie mogę wówczas utworzyć backupu konfiguracji w Phoscon.

W logu deCONZa znalazłem informację, że Ext PAN ID powinien być 0, ale nie jest oraz że TC Address jest zerem.
No to postanowiłem zmienić to z poziomu deCONZa. Oczom moim ukazało się :slight_smile:

Czyli deCONZ ma rację. No to zmieniłem APS Use Ext PAN ID na “0x00000000000000” a TV Address zmieniłem na “0xMAC_MOJEGO_CONBEE2”. Dałem “Save” i przestał pojawiać się komunikat o odłączeniu i podłączeniu dongla a sieć działa stabilnie. Mogę także utworzyć backup konfiguracji w Phoscon.
Niestety, po restarcie maliny znowuż wracają tam wartości ze screena i problemy są znowu. Muszę znowu poprawiać to ręcznie.

Pytanie - co to się tam odjaniepawla? Możecie sprawdzić u siebie, co macie w “Network Settings” w deCONZ?

Proponuje poszukać na: https://github.com/home-assistant/addons/issues
Pewnie coś po aktualizacji.
Sprawdzałem u siebie na Deconz sypie błędami ale w Zigbee2mqtt działa normalnie, spróbuj wrócić do poprzednich wersji dodatku.
Podobno pomaga ha supervisor repair nie sprawdzałem

Okej, to po kilku postach na forum Deconza dostałem pomoc. Problem polega na tym, że kiedyś równolegle miałem 2 dongle - na jednym Deconz, a na drugim Z2M. To prawdopodobnie rozwaliło ustawienia sieci w Deconzie.
Jak to naprawić?
W Deconz najpierw opuszczamy sieć (“Leave”), następnie w ustawieniach sieci wpisujemy w “APS Use Ext PAN ID” same zera. Swój “MAC Address” wpisujemy w “TC Address”, a w “TC Link Key” ciąg 0x5a6967426565416c6c69616e63653039 (to jest z doców do Deconza). Po zapisaniu ustawień sieciowych dołączamy ponownie do sieci (“Join”).
Ustawienia są zapisywane tylko w momencie opuszczenia sieci.
Teraz po każdym restarcie hosta mam prawidłowe wartości ustawień sieci.